Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
Europejskie spotkanie w UK

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 1084 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięczniePlatforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów. 


Katarzyna Wypler
Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 3
Ruda Śląska

Katarzyna Sichma
Szkoła Podstawowa nr 6
Ruda Śląska

Europejskie spotkanie w UK.
Europejskie doświadczenia w UK.
     Artykuł omawiający udział w kursie w ramach programu "Socrates Comenius", przeznaczony do działu "Bez granic".
     Dokładnie rok temu planując działania w nadchodzącym roku szkolnym, wpadłyśmy na pomysł odbycia kursu metodycznego w Anglii.
     Jesteśmy nauczycielkami języka angielskiego w szkołach podstawowych w Rudzie Śląskiej i od lat współpracujemy ze sobą.
     Już od dłuższego czasu docierały do nas pogłoski o kursach dla nauczycieli, które odbywają się poza granicami naszego kraju. Żródłem informacji był dla nas Internet. To właśnie stąd dowiedziałyśmy się, czym naprawdę jest "Socrates Comenius" i jakie warunki należy spełnić, aby otrzymać grant. Pełne nadziei ale i obaw przystąpiłyśmy do działania. Na stronie internetowej wyszukałyśmy kurs, który dokładnie odpowiadał naszym oczekiwaniom i po skontaktowaniu się z jego organizatorem zostałyśmy wstępnie zakwalifikowane do udziału w nim.
     Kolejnym krokiem było wypełnienie formularza aplikacyjnego do Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji w Warszawie.
     Nie ukrywamy, ze wniosek jest obszerny i właściwe wypełnienie go wymaga czasu, ale nasza cierpliwość została wynagrodzona – obie otrzymałyśmy wymarzony grant.
     Niezwłocznie powiadomiłyśmy organizatorkę kursu, panią Monikę Andrews, i przystąpiłyśmy do przygotowań. Otrzymanie 80% przyznanej kwoty grantu pozwoliło nam na opłacenie kursu i zakwaterowania. Zdecydowałyśmy się na podróż samolotem korzystając z promocji oferowanej przez linie lotnicze. Ten wydatek musiałyśmy jednak pokryć z własnej kieszeni, gdyż zgodnie z umową uczestnicy kursów pozostałe 20% otrzymują po zakończeniu szkolenia i przesłaniu do Agencji Narodowej sprawozdania merytotyczno-finansowego.
     20 czerwca na tydzień przed zakończeniem roku szkolnego, wsiadłyśmy na pokład samolotu, który po dwóch i pół godzinie wylądował w Londynie na Gatwick Airport. Stąd autobusem dostałyśmy się do Bristolu, gdzie z niecierpliwością oczekiwała na nas rodzina angielska, z którą spędziłyśmy następne dwa tygodnie.
     Dni wypełniały nam zajęcia metodyczne prowadzone z ogromnym rozmachem przez angielskich wykładowców. Szczególnie inspirujące okazały się być warsztaty muzyczne, komputerowe, zajęcia z dramy w malowniczym Bath oraz wizyta w angielskiej szkole. Organizatorzy kursu nie ustawali w wysiłkach, by czas spędzony w UK był interesującym i miłym doświadczeniem. Uczestniczyłyśmy w organizowanych wycieczkach po Bristolu, do Stonehenge, Walii i Londynu.
     Nasza grupa składała się z trzydziestu trzech osób z różnych krajów Europy. Przybyli nauczyciele z Niemiec, Rumunii, Bułgarii, Francji, Włoch, Hiszpanii, Malty, Teneryfy i Finlandii. Dumą napawał nas fakt, że wśród nich znalazły się aż 4 Polki.Razem nie tylko uczestniczyliśmy w zajęciach, ale również spędzaliśmy czas wolny. Nie zabrakło wspólnych wypadów na zakupy oraz wieczorów w angielskich pubach.
     Wmomencie wejścia Polski do Unii Europejskiej szczególnie ważny wydaje się być dla nas fakt wymiany doświadczeń i nawiązywania współpracy z nauczycielami z innych krajów Europy. Miałyśmy okazję nie tylko poznać ciekawych ludzi, ale za ich pośrednictwem zetknęłyśmy się z kulturą i obyczajami reprezentowanych przez nich krajów. Godzinami dyskutowaliśmy, oczywiście w języku angielskim, o naszych systemach edukacyjnych i sytuacji oświatowej poszczególnych krajów. Rozmowy zaowocowały planami współpracy na przyszłość, być może w ramach programu Socrates Comenius Projekty Szkolne.
     Nie sposób nie wspomnieć o serdeczności goszczącej nas rodziny. To właśnie za jej pośrednictwem mogłyśmy poznać codzienne życie typowej angielskiej rodziny. Już po kilku dniach wydawało nam się, że mieszkamy tu od zawsze. Kosztowałyśmy tradycyjnych angielskich dań, które wcześniej znałyśmy tylko z opisów. Wieczorne wspólne posiłki z dnia na dzień stawały się coraz dłuższe, a tematów do rozmów było coraz więcej.
     Czas płynął szybko i po dwóch tygodniach musiałyśmy się pożegnać z gościnną Anglią, jednocześnie obiecując, że odwiedzimy ją w przyszłości.
     Wróciłyśmy do Polski pełne wrażeń, ale również bogatsze w wiedzę o kulturze i tradycjach kraju, którego języka nauczamy oraz innych krajów Unii Europejskiej. Z pewnością wiedzę tę przekażemy naszym wychowankom.

Tekst: Katarzyna Sichma i Katarzyna Wypler

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.
www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie
Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej
Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie