Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
Jak to z hymnem było ?

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 2782 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięczniePlatforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów. 

Poniższy scenariusz został przygotowany w związku z realizacją przez szkołę programu edukacyjnego „Moja Polska”, przygotowanego z inicjatywy Kancelarii Prezydenta RP.
Dość elastyczna konstrukcja i obszerny materiał źródłowy umożliwiają przeprowadzenie ciekawych zajęć we wszystkich klasach gimnazjum zarówno w ramach godzin wychowawczych jak i języka polskiego. W klasie III można go jednocześnie potraktować jako powtórkę z literatury.

Temat: JAK TO Z HYMNEM BYŁO…?

Cele lekcji: uczeń:
- poznaje genezę i treść utworów ważnych zarówno z powodów literackich jak i patriotycznych
- uświadamia sobie związek literatury z życiem narodu
- doskonali umiejętność pracy z tekstem
- rozumie potrzebę szacunku wobec symboli narodowych

1.N: Co to takiego „emblematy” narodowe?[Uczniowie wymieniają, wyjaśniają pojęcie za pomocą słownika.] Sprawa godła jest dla wszystkich oczywista, wystarczy wspomnieć niektóre legendy [uczniowie wspominają]. Ale jak to z hymnem było?

2.N: Chcę, żebyście wysłuchali teraz pewnego utworu. Kto go rozpozna?
- wysłuchanie nagrania„Bogurodzicy”

3.N:Gdzie i kiedy go śpiewano? Z jakiego okresu pochodzi?
[uczniowie korzystają z tekstów pomocniczych]. W zależności od klasy informujemy, że pieśń będzie dokładnie omawiana na języku polskim, lub też odwołujemy się do wiedzy uczniów, jeżeli tekst był omawiany.
- fragm. filmu „Krzyżacy”- bitwa pod Grunwaldem jako potwierdzenie patriotycznego charakteru pieśni

4.N: W XVII wieku pojawił się inny utwór, który przez pewien czas pełnił rolę hymnu.
- wysłuchanie utworu I. Krasickiego „Święta miłości kochanej ojczyzny…”
- informacje na temat genezy i przesłania wiersza [tekst pomocniczy]

5.N:Jaką postawę poeta usiłuje zaszczepić młodym Polakom?

6.N: Natomiast tej pieśni nikomu chyba nie trzeba przedstawiać.
- odtworzenie „Mazurka Dąbrowskiego”
- wypowiedzi uczniów na temat historii obecnego hymnu narodowego

7.N: To tylko słowa - dotyczące wydarzeń sprzed 200, 300 lat. Dlaczego były zawsze tak niebezpieczne dla naszych wrogów: zaborców, hitlerowców? Były zakazane, tępione, za nie trafiało się na zsyłkę, do łagrów, na Pawiak. A kto czytał choćby „Kamienie na szaniec”, ten wie, co to oznaczało.
Co jest takiego groźnego w tych słowach?
-jednoczą naród
-przypominają o prawie do wolności
-są wyrazem poczucia naszej tożsamości narodowej

8.N: W jakich sytuacjach je słyszymy?
Jakie uczucia wywołują?
Dlaczego przyjmujemy pełną powagi postawę podczas słuchania lub śpiewania
hymnu?
9. Zakończenie lekcji – odśpiewanie fragmentu „Mazurka Dąbrowskiego”[prezentacja właściwej postawy].METODY PRACY: rozmowa, pogadanka, praca samodzielna z tekstem, met. wizualna.

ŚRODKI DYDAKTYCZNE: teksty pomocnicze[źródłowe], teksty utworów, płyty z nagraniem muzycznym hymnów, film fab. „Krzyżacy”[fragm.]
TEKSTY ŹRÓDŁOWE

I.

Bogurodzica dziewica, Bogiem sławiena Maryja,
U twego syna Gospodzina, Matko zwolena, Maryja!
Zyszczy nam, spuści nam.
Kyrieleison.

Twego dziela Krzciciela, Bożycze,
Usłysz głosy, napełń myśli człowiecze.
Słysz modlitwę, jąż nosimy,
A dać raczy, jegoż prosimy:
A na świecie zbożny pobyt,
Po żywocie rajski przebyt.
Kyrieleison.*


„Bogurodzica” jest najstarszą ze znanych polskich pieśni religijnych. Jest utworem anonimowym, nieznany jest również czas jego powstania. Badacze skłaniają się ku przypuszczeniom, że została ułożona we wczesnym średniowieczu (między XI a XV wiekiem).Powyższe wnioski zostały wysnute na podstawie analizy języka pieśni. Tradycja i legenda przypisują autorstwo hymnu św. Wojciechowi, lecz brak naukowego potwierdzenia tej teorii.
Tekst „Bogurodzicy” znamy najstarszej zachowanej wersji w rękopisie z roku 1407. Natomiast wcześniejsze istnienie pieśni potwierdza zapis melodii z XI wieku, zachowany w księgach religijnych w klasztorze benedyktynów w Sanki Gallen.
Utwór ten był w czasie panowania Jagiellonów uważany za hymn państwowy i dynastyczny. Jego szczególną rangę potwierdza wykonanie tej pieśni przez rycerstwo stał polskie przed bitwą grunwaldzką. Przyczyny, dla których utwór religijny stał się hymnem państwowym są związane ze szczególnym stosunkiem do religii w średniowieczu. W tej epoce religia była spoiwem, które łączyło ludzi różnych kultur i języka, żyjących pod panowaniem jednego władcy. Naród polski nie był jeszcze społecznością ukształtowaną (państwo istniało od 966 roku), dlatego wyznanie wiary stanowiło wspólny element łączący społeczność średniowiecznego Królestwa Polski i Litwy.
„Bogurodzica” jest także przykładem arcydzieła religijnej poezji średniowiecznej.


II.

„Hymn do miłości Ojczyzny”

Święta miłości kochanej Ojczyzny,
Czują cię tylko umysły poczciwe!
Dla ciebie zjadłe smakują trucizny,
Dla ciebie więzy, pęta nie zelżywe;
Kształcisz kalectwo przez chwalebne blizny,
Gnieździsz w umyśle rozkosze prawdziwe.
Byle cię można wspomóc, byle wspierać,
Nie żal żyć w nędzy, nie żal i umierać!*„Hymn do miłości Ojczyzny” I. Krasickiego w różnych okresach naszej historii odgrywał rolę hymnu narodowego. Między innymi śpiewany był codziennie przez kadetów Szkoły Rycerskiej, założonej w Warszawie przez króla Stanisława Poniatowskiego.
Wiersz jest poświęcony obowiązkom obywatela wobec własnego kraju. Ojczyzna, która swoim mieszkańcom daje poczucie wspólnoty, zasługuje na solidarną ochronę – staje się dobrem najwyższym. Służba krajowi jest więc nadrzędną powinnością ludzi uczciwych [„umysłów poczciwych”].
Aby zasłużyć na miano człowieka godnego szacunku, należy dobro ojczyzny cenić wyżej niż sprawy prywatne. Wyznacznikiem patriotyzmu jest zdolność do ponoszenia ofiar i znoszenia cierpień dla własnego kraju: ran [„kalectwo”],niewoli [„pęta”], śmierci [„zjadłe[…]trucizny”].Rodzaj cierpień, które dobry obywatel zgadza się znosić dla ojczyzny, wskazuje, że poeta najwyżej cenił służbę żołnierską – symbol oddania życia za kraj. Dlatego blizny po ranach zadanych w walce, szpecąc ciało, dają zarazem świadectwo piękności ducha[„kształcisz kalectwo przez chwalebne blizny”]. Poświęcenie dla ojczyzny jest nie tylko obowiązkiem, ale i zaszczytem[„Byle cię można wspomóc, byle wspierać/Nie żal żyć w nędzy, nie żal i umierać”].
Hymn Krasickiego nigdy nie traci swej aktualności. Nie pozwala zapomnieć, że prawdziwy patriotyzm polega na rezygnacji z własnych korzyści i wygód w imię wspólnego dobra.
Opracowała mgr Lucyna Turek nauczycielka Gimnazjum w Pieckach

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.
www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie
Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej
Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie