Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
By ortografia stała się przyjemnością - refleksje polonisty

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 1872 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięczniePlatforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów. 

Jak poprawić stan ortografii u uczniów?
Przedstawiam moje refleksje na temat działań podjętych w tym kierunku.
By ortografia stała się przyjemnością – refleksje polonisty

Praca nad ortografią to bardzo trudne zadanie tak dla ucznia, jak i nauczyciela. Co zrobić, by ortografia nie stała się przykrym obowiązkiem? Stałe czuwanie nad poprawną pisownią męczy tych uczniów, którzy popełniają dużo błędów. Czasami zniechęcają się do dalszej pracy, bo twierdzą, że i tak z kolejnego dyktanda dostaną jedynkę.
Postanowiłam to zmienić. Jako nauczyciel polonista stanęłam na wysokości zadania i przeprowadziłam z uczniami szczerą rozmowę, której celem było wywnioskowanie, dlaczego moi uczniowie nie osiągają zadowalających wyników w dyktandach oraz gdzie leży przyczyna dużej ilości błędów w zeszytach przedmiotowych, nie tylko z języka polskiego.
Od uczniów dowiedziałam się, że na innych przedmiotach uczniowie pochłonięci zapisywaniem notatek oraz słuchaniem nauczyciela, nie zwracają uwagi na poprawną pisownię, natomiast na dyktandzie stresują się i w efekcie popełniają błędy.
Na początku opracowaliśmy i spisaliśmy umowę, w której sami uczniowie zaproponowali szereg działań.

Oto niektóre z nich:
- codziennie nosimy słowniczki ortograficzne,
- na każdej lekcji (także innej, niż język polski), uczeń ma prawo sięgnąć do słownika, by poszukać danego wyrazu, a obowiązkiem nauczyciela jest mu to umożliwić,
- w domu każdy uczeń ma obowiązek podkreślić wyrazy z trudnością ortograficzną w notatce,
- raz w tygodniu odbywają się lekcje z ortografii (są to gry, rebusy, praca ze słownikami, kalambury, domina, szarady, anagramy, układanki itp),
- na języku polskim uczniowie mają prawo do głośnego komentowania pisowni danego
wyrazu (oprócz dyktand),
- nauczyciel raz w miesiącu sprawdza zeszyty przedmiotowe i najlepsze, a więc takie, w których najmniej błędów, nagradza „dużym plusem”. Gdy uczeń uzyska dziesięć plusów otrzymuje nagrodę. Może nią być, np. pochwała dyrektora na apelu, pisemna pochwała skierowana do rodziców,
- organizowanie na niektórych lekcjach kilkuminutowych ćwiczeń w poprawnym pisaniu, polegających na analizie ortograficznej pojawiających się na lekcji wyrazów,
- na wypracowaniu korzystamy ze słowników.

By połączyć obowiązek z przyjemnością zaproponowałam swoim uczniom, byśmy wspólnie przygotowali przedstawienie szkolne, którego tematem będzie ortografia. Podczas Tygodnia Kultury Języka odbył się uroczysty apel pod hasłem „Ortografia nam szybko do głowy trafia”. Zaangażowanie ze strony moich wychowanków było ogromne. Wszyscy mieli ciekawe pomysły. Humor i dowcip dominował na przedstawieniu. Ale przecież wszystkie metody są dobre, gdy przynoszą wymierne rezultaty.
Następnie uczniowie przystąpili do testu, którego celem było sprawdzenie wyników dotychczasowej pracy. Ogłoszona przeze mnie olimpiada ortograficzna przebiegała w dwóch etapach: etap klasowy i etap szkolny. Najlepsi zdobyli zaszczytne tytuły Mistrzów Ortografii i wzięli udział w potyczkach na szczeblu gminnym.

Mogę stwierdzić, że konsolidacja sił wszystkich nauczycieli, nie tylko polonistów, w walce z błędami, daje zaskakujące efekty. Uczniowie piszą lepiej, nie popełniają tylu błędów, ich zeszyty są bardziej estetyczne. A przecież o to nam, nauczycielom, chodzi!!!

Maria Król

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.
www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie
Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej
Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie