Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
Nauczyciel dobry i skuteczny

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 5452 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięczniePlatforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów. 

Wstęp:
     Nauczyciel w szkole kieruje procesem ksztalcenia, w ramach czego ma ogromną liczbę możliwości skłonienia ucznia do uczenia się: przez namawianie, przekonywanie, tłumaczenie, wzbudzanie, zainteresowań, nagradzanie, karanie. Uczeń może iść drogą wskazaną przez nauczyciela lub odrzucić wpływ, nie uczyć się, szukać innych ścieżek i innych wzorów, przerwać kontakt z nauczycielem i szkolą. Jednak zanim dojdzie do odrzucenia wptywu szkoły przez ucznia nauczyciel ma wielkie mozliwości oddziaływania i duże pole manewru. Musi jednak to rozsądnie wykorzystać i właściwie pokierować uczniem aby osiągnąć pozytywny cel. To potrafi każdy "dobry" nauczyciel.

     Według polskiego pedagoga Stefana Wołoszyna dobry nauczyciel to człowiek, który:

 • jest specjalistą w dziedzinie, której naucza, potrafiąc nie tylko przekazywać wiedzę, ale budzić zainteresowania, skłaniać do samokształcenia, uczyć myślenia;
 • umie korzystać z ułatwień, jakie dla dydaktyki tworzy postęp techniczny;
 • jest życzliwym wychowawcą młodzieży i życzliwy doradcą rodziców;
 • jest inspiratorem działań edukacyjno-kulturalnych wobec młodzieży lub środowiska;
 • ma interesujące właściwości osobowościowe dając młodym ludziom własnym życiem przykład pożądanego postępowania;
 • ma otwartą postawę wobec świata, ludzi, nowych idei i poglądów oraz tendencję do eksperymentowania i innowacji.
    Z licznych badań empirycznych na temat tego, jak uczniowie postrzegają i oceniają pracę nauczycieli wyłania się podobny obraz.
Dzieci i młodzież oceniają nauczyciela w 6 skalach.
    Skalę te przedstawił R. Nash – amerykański uczony w 1997 r. W publikacji "Pupsls’ Expectations of Their Teachers".
Przedstawiają się następująco:
 • Utrzymuje porządek – nie umie utrzymać porządku – uczniowie uważają, że obowiązkiem nauczyciela jest utrzymanie porządku na lekcji.
 • Naucza – nie naucza - od nauczyciela oczekuje się, że będzie nauczał, a nie opowiadał, luźno związane z tematem historyjki.
 • Tłumaczy rzeczy trudne – nie tłumaczy – ucz. uważają, że obowiązkiem nauczyciela jest wytłumaczyć to, co trudne.
 • Prowadzi zajęcia interesująco – prowadzi zajęcia nudno. Zwykle jako interesujące uznaje się lekcje, które rzeczywiście przekazują nowe wiadomości.
 • Jest sprawiedliwy (uczciwy) – niesprawiedliwy (nieuczciwy).
 • Jest przyjazny – nieprzyjazny wobec ucznia.
     Uważa się, że oczekiwania w stosunku do nauczyciela są bardzo wysokie. Wg. młodzieży nauczyciele powinni być "ludzcy", powinni umieć nauczać, powinni sprawiać, żeby uczniowie uczyli się i powinni umieć zapewnić nadzór i kontrolę. Bycie "nieludzkim" w ocenie uczniów ma miejsce wówczas, gdy nauczyciele są surowi, ale jednocześnie nie zauważają uczniów i jakby zbyt formalnie traktują swoją rolę.
    Wg. Ludwika Bandura ważną rolę spełnia w zawodzie nauczyciela "talent pedagogiczny". Twierdzi, iż talent pedagogiczny nie sprowadza się tylko do wybitnej zdolności wychowywania ale również do łatwości nauczania określonych treści i dotyczy przede wszystkim bogactwa osobowości.
    Nie każdy świetny, wykształcony i dobry nauczyciel powinien mieć w sobie elementy talentu i nosić w sobie ideał nauczyciela. W innym zawodzie wystarcza fachowość, nauczyciel musi być poza tym charakterem.
Ważną rolę u nauczyciela wg. M. Kozakiewicza spełnia etyka zawodowa.
       Wyodrębnia się postulaty etyczne wobec nauczycieli w trzech kategoriach. Są to obowiązki moralne:
 • względem wychowanków i uczniów – dotyczą poszanowania poglądów i cech osobowości, nakazują dyskrecję i takt w drażliwych sytuacjach wychowawczych, poszanowanie tajemnicy powierzonej przez ucznia, pozwalają na swobodne i szczere wygłaszanie poglądów na dany temat;
 • względem rodziców i szerszego otoczenia społecznego, obejmują poszanowanie odrębnych światopoglądów rodziców i nie ranienia ich uczuć w trakcie realizacji programu szkolnego;
 • względem swojej własnej grupy zawodowej – akceptuje się obowiązek koleżeństwa i zdrowo pojmowanej solidarności, obowiązek dbania o honor i autorytet zawodu, pełne wykorzystanie pracy dla dobra szkoły i wychowanków, korupcji, płatnego dokształcania, ujawniania tajemnicy zawodowej na forum publiczne.
    Wszystkie te czynniki, czyli jego osobowość, talent pedagogiczny, stosunek do obowiązków zawodowych tzw. etyka zawodowa, doświadczenie decydują o tym, że nauczyciel osiąga dobre rezultaty w działaniach pedagogicznych.

Źródła:
 1. Janowski Andrzej, Pedagogika praktyczna, Fraszka Edukacyjna, W-wa 2002r.
 2. Rylke Hanna, W zgodzie z sobą i z uczniem, WSiP, W-wa 1993r.
 3. Sillamy Norbert, Słownik psychologiczny, Książnica 1994r.
 4. Psychologia i Życie pod red. G. Zimbardo, PWN, W-wa 1994r.
Opracowała: Zofia Piotrowska

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.
www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie
Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej
Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie