Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
Inscenizacja wiersza Czesława Janczarskiego

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 2057 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięczniePlatforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów. 

Na scenie pomalowane na kartonie drzewa , łąka , strumyk i fragmenty domostw
Do inscenizacji potrzebne są niezbędne atrybuty kojarzące się z pracą młynarza , kowala , krawca i szewca Głos wróbelków słychać było zza sceny .Jacek ubrany jest niestarannie i jest niezbyt czysty . Przedstawienie to przygotowały dzieci z klasy II z okazji Dnia Dziecka

Dla klas I – III

Opracowała Iwona Rogińska – nauczycielka nauczania zintegrowanego w Grabowie


.

W inscenizacji występują :

Narrator 1
Narrator 2
Narrator 3
Jacek
Młynarz
Kowal
Krawiec
Szewc
Wróbelki

Na scenie pomalowane na kartonie drzewa , łąka , strumyk i fragmenty domostw
Do inscenizacji potrzebne są niezbędne atrybuty kojarzące się z pracą młynarza , kowala , krawca i szewca Głos wróbelków słychać było zza sceny .Jacek ubrany jest niestarannie i jest niezbyt czysty . Przedstawienie to przygotowały dzieci z klasy II z okazji Dnia Dziecka

Narrator I

Uczeń pewnej klasy , Jacek , zaniedbywał w szkole pracę . Nie wiem , czy też dacie wiarę : książki pył pokrywał szary , gdzieś na półce sobie w kącie tak leżały dnie , miesiące..... Kiedy w szkolnej siedział ławie to nie słyszał Jacek prawie , co się działo dookoła . Jakby to nie była szkoła . Czasem , gdy był przy tablicy , z kredą w ręku , stoi , liczy i coś mruczy tam pod nosem niewyraźnym bardzo głosem .

Narrator II

Raz , w słoneczny dzień wesoły , wracał Jacek nasz ze szkoły . Szedł do domu polną ścieżką z pustą głową , z pustą teczką . Naraz stanął , zmarszczył czoło i uśmiechnął się wesoło :

Jacek

Wiem co zrobię . Książki , pióra , na dno kufra wieko , pójdę w drogę niedaleką . Męczą mnie zajęcia w szkole , lżejszej pracy jąć się wolę . Widzę z daleka wiatrak duży , mąka się z okienka kurzy . Tam mnie czeka lekka praca , bo wiatr śmigła sam obraca..

Narrator III

Do wiatraka Jacek kroczy . Młynarz właśnie jadł śniadanie .....

Jacek

-Miły panie . Jestem Jacek , chętnie przyjąłbym tu pracę .

Młynarz

Jeśli , jesteś zuchem , jeśli radę dasz z robotą , przyjmę , Jacku , cię z ochotą .

Narrator I

Kiedy wieczór na świat spływa , wtedy Jacek odpoczywa . Ciężka praca – ani słowa . Mięśnie bolą go i głowa . Nowe plany Jacek snuje :

Jacek

Innej pracy rad spróbuję ..... O , tam kuźnię widać z dala . Pójdę chyba do kowala .

Narrator II

Nasz młynarczyk ubielony idzie do wsi przez zagony . W kuźni biją młoty . Snop iskierek błyszczy złotych . Idzie Jacek do kowala. Już go kowal ujrzał z dala :

Kowal

Skąd to idziesz ? Czy z daleka ? Tutaj w kuźni praca czeka

Narrator III

Przystał Jacek do kowala . Rano piecyk mu rozpala , w miech dmie ,aż się węgle żarzą i czerwieni się żelazo . Jest tu praca inna jeszcze : trzeba podać młotek , kleszcze i uwijać się dokoła , aż pot czasem kapie z czoła ....Nie ma czasu na rozmowy , bo koń czeka na podkowy . Nie ma czasu na gawędy – myśli Jacek :


Jacek

Ach nie będę kowalczykiem , zmienię pracę i urządzę się inaczej . Praca w kuźni ponad siły , krawcem będę , to fach miły

Narrator I

Krawiec mieszka niedaleko , ma malutki dom nad rzeką – myśli Jacek :

Jacek

Będę w rzece ryby łowił i przynosił je krawcowi . Krawiec ma na pewno wędkę .... Idę szybciej , już mam chętkę być krawczykiem u Niteczki , co nad brzegiem mieszka rzeczki .

Narrator II

Polna dróżka , most i rzeczka , dom tu mieszka pan Niteczka . Jacek czapkę zdjął w ukłonie , a Niteczka klaszcze w dłonie :

Krawiec Niteczka

Chcesz pracować miły bracie ? O... mam pracy huk w warsztacie . Ruch od rana jest tu wielki. Szyję spodnie , kamizelki , szyję płaszcze , palta , bluzy . Czas tu wcale się nie dłuży .

Narrator III

Został Jacek pod tym dachem , zajął się krawieckim fachem . Płyną dzionki , Jacek szyje , ponad stołem zgina szyję . Tutaj guzik , tam pętelka , tutaj płaszcz , tam kamizelka.....Jacek patrzy poprzez szyby ...

Jacek

Nie mam czasu iść na ryby ... Ech za dużo tu roboty... Gdy zaświta ranek złoty , pójdę dróżką , hen , przez piach , może lepszy znajdę fach ?


Narrator I

W górze słonko błyszczy cudnie . Idzie Jacek już południe . Przy tej drodze dom drewniany szewc w nim mieszka , majster znany . Szybkim krokiem Jacek drepce i tam myśli :

Jacek

Będę szewcem . Przy warsztacie majstra Dratwy będę pędził żywot łatwy . Majster będzie buty łatał a ja latał ...

Narrator II

Został Jacek w szewca chacie . Siadł na stołku przy warsztacie ... Ale z Jacka szewc nie będzie , źle mu tu jest tak jak wszędzie . Bo to praca nie przelewki . Tam zelówki , tu cholewki , trzeba obuć wiele nóg . na śpiewanie czasu brak , a więc Jacek myśli tak :

Jacek

Dość zelówek mam i łat , rzucam Dratwę , idę w świat .

Narrator III

Idzie Jacek , idzie wolno dróżką leśną dróżką polną . Lecz , choć pięknie tak dokoła , mina chłopca niewesoła ...

Narrator I

Zobaczyły wróble Jacka , że ma minę nie tak chwacką , więc na polnej siadły gruszy , gwarzą, że aż bolą uszy :

Wróble

Wiemy , wiemy gdzie chodziłeś , co robiłeś , gdzie służyłeś, lecz cię nuży każda praca

Narrator II

Idzie Jacek drogą zły i smutny no bo z niego leń okrutny . Choć świergocze tak gromada , Jacek nic nie odpowiada .

Narrator III

Wielki wstyd w serduszku czuje...Wkoło cały świat pracuje , każdy się jak umie trudzi , każdy robi coś dla ludzi oprócz Jacka . Dacie wiarę ? Prawdę mówią wróble szare ...

Narrator I

Kroczy Jacek przez zagony , wtem budynek ujrzał znajomy , szyld na ścianie a na szyldzie orzeł biały . To jest szkoła , z tego słynie , że tu czas najmilej płynie . Myśli Jacek :

Jacek

Kufer w domu wnet otworzę po kryjomu i zeszyty , książki , pióra co tam kiedyś dały nura , wyjmę . Postanawiam silnie , że się będę uczyć pilnie .

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.
www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie
Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej
Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie