Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
Ekonomiczna lekcja matematyki

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 1250 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięczniePlatforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów. 

Kształtowanie sprawności rachunkowych przy wykorzystaniu terminów i sytuacji ekonomicznych.
SCENARIUSZ LEKCJI MATEMATYKI
W KLASIE VI SZKOŁY PODSTAWOWEJ
*****************************************************************************
opracowanie:
Dorota Kiślak
ZKPiG nr 6, Gdańsk

DZIAŁ PROGRAMOWY: Ułamki zwykłe i dziesiętne.

TEMAT LEKCJI: Kształtowanie sprawności rachunkowych przy wykorzystaniu terminów i sytuacji ekonomicznych.

CELE:

 • kształcący:

  - kształtowanie sprawności rachunkowych (ułamki dziesiętne a pieniądze)

  - kształtowanie umiejętności posługiwania się terminami związanymi z codziennym życiem, a dotyczącymi codziennych wydatków, opłacalności niektórych zakupów, cen towarów w takim lub innym sklepie

  - uświadomienie uczniom różnych możliwości rozwiązywania problemów

 • wychowawczy

  - umiejętność pracy w grupie

  - wytrwałość w dążeniu do celu

  METODY PRACY:

  ćwiczenia praktyczne

  FORMA ORGANIZACYJNA LEKCJI:

  praca w grupach

  ŚRODKI DYDAKTYCZNE:

  - kalkulatory kieszonkowe
  - kartki do wykonywania rachunków
  - karty do zadań dla każdej z pięciu grup – ksero
  - plansze z różnymi artykułami oraz ich cenami (jako sklepy spożywcze i przemysłowe)
  - praca domowa bezpośrednio związana z tematem lekcji – ksero dla każdego ucznia

  PRZEWIDYWANY PRZEBIEG LEKCJI:

  1. Przywitanie się z uczniami.

  2. Sprawdzenie obecności.

  3. Czynności wprowadzające i przygotowujące do realizacji tematu lekcji:

 • uświadomienie uczniom celu lekcji

  uczniowie mają podczas lekcji przede wszystkim korzystać z informacji zamieszczonych na pomocniczych planszach, na których umieszczone są różne artykuły – spożywcze i przemysłowe, wraz z cenami; zadaniem uczniów będzie robienie zakupów w różnych sklepach ale przy pewnych
  założeniach: będą musieli zdecydować, w którym sklepie najbardziej opłaca się kupić dany towar,
  a w którym nie – bo jest drożej; jakie towary kupować, aby wydać dokładną kwotę pieniędzy; co kupić
  na świąteczny stół itd.; uczniowie przekonają się, że istnieje kilka możliwości rozwiązania pewnych problemów, że to, co codziennie muszą robić ich rodzice nie jest takie proste jak mogłoby się wydawać, że często trzeba decydować o opłacalności pewnych towarów i że należy dążyć do założonego celu (w tej lekcji do zrobienia zaplanowanych zakupów)

 • powtórzenie pisemnego sposobu dodawania, odejmowania, mnożenia i dzielenia ułamków dziesiętnych

 • zwrócenie uwagi uczniów na różne wartości cyfr w zależności od miejsca zajmowanego po przecinku w liczbie dziesiętnej

  4. Podanie uczniom zasad zabawy.

  Uczniowie pracują w pięciu pięcioosobowych grupach. Sami przydzielają sobie zadania do wykonania i sami dzielą się pracą. Każda z grup ma inne zadanie do wykonania. Plansze z artykułami są umieszczone w różnych częściach klasy więc należy chodzić po niej i wyszukiwać potrzebne do zakupu rzeczy według zadanego zadania. Zabawa kończy się pięć minut przed dzwonkiem. Pozostały do końca lekcji czas zostanie przeznaczony na podsumowanie pracy.

  5. Podsumowanie lekcji.

  Wyciągnięcie wniosków z przeprowadzonej zabawy.

  6. Zadanie i omówienie pracy domowej.

  Praca domowa jest związana z lekcją i dotyczy zakupu towarów w różnych walutach: dolar amerykański, euro, korona. Podany został w zadaniu aktualny kurs powyższych walut (na dany dzień) a zadaniem uczniów jest przeliczenie waluty ze złotówek na dolary, euro i korony.

  7. Ocena pracy uczniów.

  Po lekcji prace uczniów zostają zebrane przez nauczyciela i ocenione. Przede wszystkim sprawdzana jest poprawność wykonanej pracy, estetyka zapisu i czytelność.


  ZADANIA

  GRUPA 1
  Waszym zadaniem jest „ zrobić zakupy ” w wybranym przez Was sklepie spożywczym. Macie zakupić artykuły potrzebne do przygotowania świątecznej kolacji dla sześcioosobowej rodziny: Pani Katarzyny i Pana Mariusza, Babci Krystyny oraz dzieci – Pawła, Michała i Agnieszki. Macie do dyspozycji 250 zł. Pamiętajcie, że na wigilijnym stole powinno się znaleźć minimum dwanaście różnych potraw.

  GRUPA 2
  Zaplanujcie kupno artykułów potrzebnych do przygotowania świątecznej kolacji dla sześcioosobowej odziny: Pani Katarzyny i Pana Mariusza, Babci Krystyny oraz dzieci – Pawła, Michała i Agnieszki. Idźcie na zakupy do sklepu pierwszego, a potem do drugiego. Zastanówcie się, ile zapłacicie za te same zakupy w sklepie pierwszym a ile w drugim. Waszym zadaniem jest kupno poniżej wymienionych artykułów po możliwie najniższej cenie w dowolnym sklepie.

  GRUPA 3
  Zaplanujcie kupno artykułów potrzebnych do przygotowania świątecznej kolacji dla sześcioosobowej rodziny: Pani Katarzyny i Pana Mariusza, Babci Krystyny oraz dzieci – Pawła, Michała i Agnieszki.
  Idźcie na zakupy do sklepu pierwszego, a potem do drugiego. Zastanówcie się, ile zapłacicie za te same zakupy w sklepie pierwszym a ile w drugim. Waszym zadaniem jest kupno poniżej wymienionych artykułów po możliwie najwyższej cenie w dowolnym sklepie.

  GRUPA 4
  Waszym zadaniem jest kupienie prezentów pod choinkę dla sześcioosobowej rodziny: Pani Katarzyny i Pana Mariusza, Babci Krystyny oraz dzieci – Pawła, Michała i Agnieszki. Zakupów możecie dokonać w dowolnych sklepach: spożywczych i przemysłowych. Pamiętajcie jednak że na paczki osób dorosłych ma być przeznaczone dwa razy więcej pieniędzy niż na paczki dla dzieci oraz każda paczka ma się składać przynajmniej z pięciu różnych towarów. Do dyspozycji macie kwotę 1350 zł.

  GRUPA 5
  Wyobraźcie sobie, że Święty Mikołaj Włożył Wam do buta kopertę z pieniędzmi na prezenty. W kopercie znajdowało się 1270 zł. Za te pieniądze kupujecie sobie prezenty. Ale Mikołaj postawił jeden warunek: „ macie wydać dokładnie całą kwotę ” ( dopuszczalna różnica to 2 zł ).

  Dorota KIślak
 • Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

  X


  Zarejestruj się lub zaloguj,
  aby mieć pełny dostęp
  do serwisu edukacyjnego.
  www.szkolnictwo.pl

  e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
  - największy w Polsce katalog szkół
  - ponad 1 mln użytkowników miesięcznie
  Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

  Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej
  Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie