Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
Moje doświadczenia w pracy z dziećmi niesłyszącymi

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 1027 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięczniePlatforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów. 

Moje doświadczenia w pracy z dziećmi niesłyszącymi.
Co robię, aby zmniejszyć negatywne przeżycia dzieci i rodziców związane z koniecznością pozostawienia dziecka w Ośrodku.

Jestem nauczycielką z 22 letnim stażem pracy. Obecnie pracuję w oddziale przedszkolnym z 6 letnimi dziećmi niesłyszącymi.
     Najtrudniejszym okresem jest dla mnie zawsze początek roku szkolnego, kiedy do przedszkola przybywają nowe dzieci. Ponieważ większość z nich mieszka w miejscowościach znacznie oddalonych od Ośrodka, w którym mieści się przedszkole, muszą one od poniedziałku do piątku przebywać w internacie.
     Dzieciom niesłyszącym, pozbawionym możliwości komunikowania się nie sposób wytłumaczyć, że mama niedługo przyjedzie. Brak słuchu sprawia, że nie rozumieją one rozgrywających się zdarzeń, co wzmaga u nich poczucie zagrożenia.
     Tak małe dzieci nie potrafią sobie poradzić z tą trudną sytuacją, jaką jest rozstanie z rodzicami, natomiast rodzice przeżywają nie mniej negatywne emocje mając świadomość pozostawienia dziecka na kilka dni w nieznanym miejscu, wśród obcych osób. Zdając sobie sprawę z negatywnych przeżyć, jakie towarzyszą rodzicom i dzieciom staram się, aby rozstanie z domem rodzinnym było dla nich, jak najmniej przykre.
     Pierwszym krokiem mającym na celu przygotowanie rodziców do pobytu ich dzieci w placówce są organizowane corocznie, przez nasz Ośrodek, Dni Otwarte. Zaproszeni wraz z dziećmi rodzice zapoznają się wówczas z ofertą edukacyjną przedszkola, oglądają pomieszczenia i ich wyposażenie. Dowiadują się o możliwości dalszego kształcenia dzieci w tym właśnie Ośrodku. Niejednokrotnie już wtedy rodzice stwierdzają, że ta placówka odpowiada ich oczekiwaniom. To nastawienie sprawia, że przekonani o słuszności swojej decyzji, łatwiej pozostawiają dziecko w internacie.
     Dzieci, które przybyły wraz z rodzicami, mają wówczas możliwość zajęcia się zabawą korzystając z zabawek zgromadzonych w przedszkolu, co z reguły czynią czując się bezpiecznie w towarzystwie rodziców. Niejednokrotnie już wtedy dochodzi do przełamania lęku i niepewności wobec pracowników przedszkola. Dzieci zainteresowane zabawą nie reagują na widok wychodzącej na chwilę z sali mamy, pozostając z nauczycielką lub opiekunką.
     Wraz z rozpoczęciem roku szkolnego, mając na celu zmniejszenie negatywnych przeżyć rodziców i dzieci, zachęcam rodziców, aby przebywali z dzieckiem w przedszkolu, jak najdłużej. Tak więc dziecko wraz mamą lub tatą zwiedza wszystkie pomieszczenia, z których będzie korzystało. W sypialni samo wybiera łóżeczko, które najbardziej mu się podoba, natomiast w szatni i umywalni, szafkę z najładniejszym znaczkiem rozpoznawczym. Rodzice mają możliwość obserwowania zajęć prowadzonych w przedszkolu oraz uczestniczenia we wszystkich sytuacjach organizowanych w trakcie pobytu w nim dziecka (spożywanie posiłków, korzystanie z toalety, pobyt na sali gimnastycznej itp.) Jest to potrzebne obu stronom i rodzicom i dzieciom, ponieważ rodzic ma możliwość upewnienia się, że wszystko jest tak jak powinno, a dziecko czuje się bezpiecznie uczestnicząc w nowych, nieznanych sytuacjach, w obecności rodzica.
     Zachęcam rodziców, aby jeżeli jest taka możliwość, przez pierwsze dni lub tygodnie zabierali dziecko codziennie do domu i przywozili je następnego dnia rano. Jeżeli jest to niemożliwe proponuję, aby pozostawiali dziecko początkowo na jedną, potem na dwie noce i następnego dnia je odbierali. Są dzieci, które chętnie zostają w przedszkolu i te przez pierwsze dwa, trzy tygodnie mogą być odbierane przez rodziców w czwartek a nie w piątek. Jest to decyzja przemyślana, ponieważ nawet dla dziecka, które chętnie zostaje w przedszkolu, rozłąka trzydniowa z rodzicami (wtorek, środa, czwartek) jest zbyt długa. Dzieci już w czwartek zaczynają tęsknić za domem i wówczas, jeżeli nie pojawią się rodzice, trudno jest je zachęcić do ponownego przyjazdu do przedszkola.
     Odbierając dziecko z przedszkola rodzice informowani są o jego stanie zdrowia, zachowaniu, osiągnięciach lub ewentualnych trudnościach. Te wyczerpujące informacje utwierdzają rodziców w przekonaniu, że ich dziecko znajduje się w centrum zainteresowania pracujących tu nauczycieli i wychowawców.
     W rozmowach z rodzicami staram się zdobyć, jak najwięcej informacji na temat funkcjonowania dziecka w domu rodzinnym. Dzieci bowiem przychodzą do przedszkola z określonymi umiejętnościami, możliwościami, nawykami wyniesionymi z domu. Ich znajomość pomaga mi zrozumieć, nietypowe zachowania dziecka, jego niechęć lub upór oraz daje możliwość stawiania wymagań na miarę jego możliwości tak, aby mogło odnieść sukces w tym, co robi. Ponadto umożliwia nawiązanie pozytywnych relacji z dzieckiem.
     Dziecko, aby chętnie przyjeżdżało do przedszkola, musi czuć, że jest dla mnie najważniejsze. Zawsze staram się być blisko dzieci, które mnie w danej chwili potrzebują. Nieraz wystarczy, gdy aprobująco przyglądam się ich poczynaniom, innym razem konieczna jest moja pomoc lub interwencja, a czasem służenie własnym pomysłem: bo przewrócił się, z takim trudem budowany pałac z klocków i trzeba pomóc dziecku go odbudować, bo kolega niechcący uderzył i zapomniał przeprosić, bo trzeba coś wymyślić, aby zbudowana do samego sufitu wieża przestała się przewracać. Takie uczestniczenie w działalności dzieci sprawia, że zaczynają one darzyć mnie zaufaniem.
     Z doświadczenia wiem, że podjęte działania spełniają oczekiwania rodziców i sprawiają, że stają się oni sprzymierzeńcami nauczycieli i wychowawców.
     Dla mnie największym sukcesem jest, kiedy widzę w poniedziałek radosne buzie dzieci, jestem świadkiem spokojnego, bez płaczu i żalu, pożegnania z rodzicami oraz kiedy słyszę od rodziców, że dziecko przebywając w sobotę i niedzielę w domu tęskniło za..........przedszkolem.

mgr Longina Burdukiewicz
OSW dla Dzieci Niesłyszących w Sławnie

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.
www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie
Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej
Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie