Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
Rozwój Edukacji Regionalnej w Regionie Latowickim. Refleksja na temat "Jak się to wszystko zaczęło ?"

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 3048 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięcznie



Platforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów.



 

 

Wiele lat temu, a dokładniej jesienią 1992r. będąc jeszcze uczniem Liceum Ogólnokształcącego im. A.Mickiewicza w Mrozach zainteresowałem się historią - tą najważniejszą dla każdego człowieka jej częścią - historią swojej rodziny. Opowieści żyjących wówczas najstarszych członków rodziny pozwalały sięgnąć do sześciu pokoleń wstecz. W archiwum parafialnym w Latowiczu spędziłem kilka sobotnich wieczorów pogłębiając tę wiedzę i tworząc swe własne drzewo genealogiczne oraz poznając przodków do 1755r. Takie były świadome początki edukacji regionalnej. Te nieświadome zaczęły się 2 maja 1974r., o godzinie 11:45, gdy przyszedłem na świat, gdyż to od momentu narodzin dziecko poznaje swoją Małą Ojczyznę.

Później zrozumiałem, że poznanie przeszłości pozwala zrozumieć teraźniejszość i dostrzec kształty przyszłości. Zacząłem zbierać dostępne w publikacjach informacje o Latowiczu i jego okolicach. Przeprowadzona tak kwerenda literatury umożliwiła podjęcie dalszych poszukiwań w archiwach. Początkowo było to Archiwum Akt Dawnych w Warszawie, później przyszła kolej na inne archiwa. Kolejnym krokiem było zbieranie informacji w terenie, spisywanie ustnych przekazów, legend i opowieści. Zebranie pokaźnych materiałów prowadziło nieuchronnie do refleksji i zaowocowało napisaniem pracy poświęconej historii Latowicza i jego okolic. Potrzeba było, aż pięciu lat, by lokalna społeczność dojrzała do potrzeby poznania swych dziejów i krążące dotąd w postaci odkserowywanych maszynopisów manuskrypty, zostały wydane w postaci książek. Było ich siedem. Pierwszą były "Dzieje Parafii Latowicz", potem: "Kroniki Ochotniczej Straży Pożarnej w Latowiczu (1909-1999)"; "Sto lat kościoła parafialnego pw. św. Walentego i św. Trójcy w Latowiczu (1899-1999)"; "Historia miast prawobrzeżnej części Ziemi Czerskiej"; "Na tropach tajemnic historii Cegłowa i okolic"; "Wielgolas i okolice. Szkice historyczne", a ostatnią "Dzieje Latowicza". Aby umożliwić publikowanie swych własnych prac wszystkim, którzy zechcieliby tylko wnieść wkład w rozwój wiedzy o naszym regionie, wpadłem na pomysł utworzenia Fundacji Przyjaciół Latowicza, która wydawałaby regularnie naukowe czasopismo "Zeszyty Historyczne Latowicza". Pomysł bardzo szybko zrealizowano, a efektem był lawinowy rozwój wiedzy o Regionie Latowickim. Później przyszedł czas na opracowanie projektów folderów i stron internetowych poświęconych naszym okolicom.

Kolejnym ważnym krokiem stało się opracowanie i zatwierdzenie w MENiS (DKW-4014-44/01) programu nauczania edukacji regionalnej dla gimnazjum i wprowadzenie go do gimnazjów w Gminie Latowicz jako odrębnego modułu przedmiotowego. Realizacja programu przyniosła efekty w postaci napływających informacji i gromadzonych materiałów dydaktyczno-naukowych, takich jak stare fotografie, współczesne zdjęcia, prezentacje komputerowe, slajdy czy foliogramy. Wówczas zaczął się prawdziwy wyścig z czasem, który nieuchronnie zabierał najstarszych mieszkańców regionu jeden po drugim. Wspomnienia, które udało się wyrwać i ocalić z otchłani czasu stały się trwałym dorobkiem dziedzictwa kulturowego całego regionu.

Opracowanie podręcznika: "Przeszłość dla przyszłości", zeszytu ćwiczeń: "Kromka chleba" oraz płyty edukacyjnej DVD "Wspomnienia ocalone z otchłani czasu" stało się tylko odpowiedzią na potrzebę uporządkowania i usystematyzowania zgromadzonej wiedzy, a zarazem przedstawienia jej w postaci syntetycznej i jasnej dla ucznia. Tak powstały materiały dydaktyczne stanowiące kompletną całość wraz z programem nauczania edukacji regionalnej.

Ważnym etapem w rozwoju edukacji regionalnej stały się projekty międzynarodowe: polsko-litewski "Kultura słowiańska w moim regionie. Moja Mała Ojczyzna w Europie" zrealizowany w roku szk. 2003/2003 oraz polsko-ukraiński "W kręgu magii, baśni i poezji mojej Małej Ojczyzny. Moja Mała Ojczyzna w Europie" zrealizowany w roku szk. 2004/2005. Pozwoliło to na ukazanie, jak szerokie może być pole działań regionalnych, jak różnorakie jej powiązania wykraczające poza wszelkie granice.
W latach 2001-2005 opracowałem kolejne publikacje książkowe: 1."Antoni Kuźniarski - człowiek i jego dzieło. Gminna Biblioteka Publiczna w Latowiczu im. Antoniego Kuźniarskiego." 2."Rok Latowicki. Doroczne tradycje Regionu Latowickiego", 3."Ginące dziedzictwo Regionu Latowickiego. Rekonstrukcja pradawnych tradycji.", 4."Latowicz - wiersze",5."Rozkłady materiału nauczania z edukacji regionalnej i kryteria wymagań na oceny szkolne w gimnazjach Gminy Latowicz. Klasy 1-3." 6."Strój Latowicki. Ludowy strój w Regionie Latowickim (od poł. XIX wieku do 4 ćw. XIX wieku)"

W tym czasie realizowałem projekty edukacyjne o wymiarze szkolnym i poza szkolnym:
1. Projekt CEO "Ślady Przeszłości w Regionie Latowickim - uczniowie adoptują zabytki"
2. Projekt "Ginące dziedzictwo Regionu Latowickiego" - warsztaty etnograficzno-filmowe
3. Projekt Jaskółki w Regionie Latowickim
4. Projekt fotograficzny "Cztery pory roku w Regionie Latowickim"
5. Zabytki Regionu - "1000 fotografii naszego kościoła"
6. Program "Tradycje naszej Małej Ojczyzny": Dziady, Katarzynki, Kądzielnice, Pastorałka, Kolędnicy, Kulig, Ostatki, Majówka.
7. Projekt wakacyjny zrealizowany z funduszu Fundacji Wspomagania Wsi "Pożyteczne wakacje - nasz region w obiektywie aparatu fotograficznego."
8. Projekt realizowany we współpracy z towarzystwem przyrodniczym "Pro natura" pt.: "Bocianie gniazdo w Regionie Latowickim" - inwentaryzacja bocianów.
9. Projekt lokalizacji dzikich wysypisk śmieci w Regionie Latowickim i przygotowanie materiałów wyjściowych do akcji "Sprzątania Świata". Przeprowadzenie akcji sprzątania Doliny Świdra
10. Nagranie filmów o tematyce regionalnej pt.: Wesołe kądzielnice, Pieczenie chleba, Skarby pośród zieleni ukryte.
11. Przeprowadzanie co roku od 2000r. "Olimpiady Wiedzy o Regionie Latowickim" z licznymi nagrodami książkowymi fundowanymi przez Fundację Przyjaciół Latowicza
12. Organizacja co roku od 2000r. konkursów plastycznych i poetyckich o Regionie Latowickim.
13. Organizacja w 2001r. i 2002r. sesji popularnonaukowych otwartych dla mieszkańców regionu.
14. Filmy artystyczno-dokumentacyjne klas III "My"
15. Film "Powstanie Warszawskie we wspomnieniach mieszkańców Regionu Latowickiego"
16. Rekonstrukcja stroju regionalnego dla zespołu taneczno-śpiewaczego przy Zespole Szkół w Wielgolesie. Strój latowicki. Ludowy strój w regionie latowickim (od poł. XIXw. do 4 ćw. XIXw.)
17. Opracowanie i nagranie pastorałek regionalnych "Latowicka Pastorałka" i "Wielgoleska Pastorałka".
18. Projekt realizowany we współpracy z Akademią Rozwoju Filantropii w Polsce "Jesień - moja ulubiona pora roku". Atlas złotego wieku.
19. Udział w szkolnych projektach "Szkoła z klasą" w Latowiczu i Wielgolesie i realizacja zadań: "Nasza Mała i Wielka Ojczyzna".
20. Kroniki Rodzinne. Drzewa Rodowe rodzin Latowicza i okolic
21. Udział w programie "Miasta w dokumencie archiwalnym" i pomoc w przygotowaniu przez NASK strony internetowej poświęconej Latowiczowi [adres: www.polska.pl/miasta/latowicz].
22. Opracowanie i opublikowanie strony internetowej poświęconej Regionowi Latowickiemu [adres: www.republika.pl/edukacjaregionalna].

Opracowanie programu ścieżki edukacyjnej Edukacja Regionalna dla klas IV-VI Szkoły Podstawowej "Edukacja Regionalna Dziedzictwo historyczne i kulturowe w Regionie Latowickim (Gmina Latowicz)" stało się naturalną propozycją programową dla przedgimnazjalnego etapu nauczania.

Całości dzieła dopełniła kompletna archiwizacja i dokumentacja "Archiwum Parafii Latowicz" oraz zgromadzenie dokumentów źródłowych w postaci książkowej "Złota Księga Latowicza. Wybór tekstów źródłowych do nauczania edukacji regionalnej dziedzictwo Regionu Latowickiego" - co pozwoliło na zabezpieczenie materiałów źródłowych w postaci wielokrotnych kopii elektronicznych.

Podczas tej wędrówki regionalnej, towarzyszyło mi zawsze jedno zasadnicze pytanie pobudzające wyobraźnię i chęć poszukiwań: "jaki będzie następny krok?" Oczywiście kolejny etap działań, wynikał i opierał się zawsze na poprzednich etapach i tym, co zostało osiągnięte. Obecnie, gdy minęło 12 lat prac nad edukacją regionalną, coraz częściej pojawia się pytanie refleksyjne "Jak się to wszystko skończy?" Nic nie trwa wiecznie - wszystko, co ma swój początek, musi mieć też koniec. Wydaje się, że na końcu podjętej przeze mnie drogi, kryje się początek nowych ścieżek pozwalających na poznanie innym swoich Małych Ojczyzn. Mam nadzieję, że moje skromne doświadczenie, którym się z Państwem dzielę pozwoli na to, jak również będzie stanowić wkład w dorobek dziedzictwa naszej Ojczyzny - Polski.

Zygmunt Tomasz Gajowniczek

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.




www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie




Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej




Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie