Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
Na tropach tajemnic historii Cegłowa i okolic

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 1359 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięczniePlatforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów. 

 

Książkę napisano z okazji:

1) Jubileuszu 2000-lecia Chrześcijaństwa.
2) W 555 rocznicę istnienia w Cegłowie parafii Rzymsko-Katolickiej pod wezwaniem Św.Jana Chrzciciela i Św.Andrzeja Apostoła.
3) W 370 rocznicę konsekracji świątyni pw.Św.Jana Chrzciciela i Andrzeja Apostoła.
4) Na 490 rocznicę wykonania ołtarza głównego w kościele Rzymskokatolickim przez Lazarusa, ucznia mistrza Wita Stwosza.
5) W 115 rocznicę założenia Ochotniczej Straży Pożarnej w Cegłowie.
6) W 95 rocznicę powstania Starokatolickiego Kościoła Mariawitów w Cegłowie.
7) W 80 rocznicę założenia w Cegłowie drużyny harcerskiej.
8) Z okazji 7-ej papieskiej pielgrzymki do Polski.
9) Przeprowadzenia historycznej renowacji Tryptyku Cegłowskiego.

W 1999r. Cegłów obchodzi 555-tą rocznicę zakończenia budowy pierwszego kościoła parafialnego pw. Św.Jana Chrzciciela i Św.Andrzeja Apostoła. Jest to zarazem jubileusz istnienia w Cegłowie parafii rzymskokatolickiej. W tym też roku mija 370 lat od poświęcenia odrestaurowanego kościoła i ołtarza. Cegłowianie obchodzą także kolejną - 378 (a może nawet 547 ?) rocznicę nadania praw miejskich osadzie.

Niewiele jest miasteczek na południowo-wschodnim Mazowszu, takich jak Cegłów. Bogata, wielowiekowa historia miasta i jeszcze starszego kościoła znajduje tu swe odzwierciedlenie w mnogości zabytków. Chociaż wojny, pożary i niszczące działanie czasu uszczupliły te zasoby, Cegłów wciąż jest osadą posiadającą wśród dawnych miast na Mazowszu najwięcej zabytków. Świadectwem minionej jego świetności są również legendy i opowieści, przekazywane ustnie z pokolenia na pokolenie. Choć różne były koleje losu, Cegłowianie świadomi swych korzeni i swej historii, gdy zachodziła potrzeba, zawsze stawali w obronie Ojczyzny i Kościoła. Dawali wyraz swych uczuć i postaw patriotycznych, biorąc udział w powstaniu listopadowym i styczniowym, wstępując do Polskiej Organizacji Wojskowej i rozbrajając Niemców w listopadzie 1918 r. oraz działając w szeregach partyzantów podczas drugiej wojny światowej. Dziś nie wolno nam dopuścić do tego, aby w niepamięć poszły wzniosłe dzieje renesansowego miasteczka Cegłowa, albowiem jak mawiał marszałek J.Piłsudski "Naród, który nie posiada swej historii, swej przeszłości, nie może również myśleć o przyszłości". Cóż może być bowiem bardziej stabilnego i nienaruszalnego jak nasza historia i nasze korzenie. To właśnie na nich można budować najpewniejszą przyszłość.

Ponieważ Cegłów świętuje 555-lecie istnienia tu kościoła, przeto słuszną i pożyteczną jest rzeczą, aby dla uczczenia tego wielkiego jubileuszu w publikacji tej zebrać wszelkie informacje historyczne dotyczące życia miasta i kościoła w Cegłowie. Ponieważ nie istniało dotychczas żadne całościowe opracowanie dziejów Cegłowa, szkic ten dotyczy głównie historii osady, miasta i parafii. Pragnę bowiem, aby obecni Cegłowianie, mieszkańcy parafii i gminy Cegłów, nie tylko pamiętali o historii swego miasta i parafii, ale byli dumni z tego czego dokonali ich przodkowie. Pragnę, aby poczuwali się do obowiązku to dobro pomnażać, ku chwale Boga, a na pożytek własny i całego narodu.

(ze wstępu)

Zygmunt Tomasz Gajowniczek

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.
www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie
Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej
Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie