Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
Złota Księga Latowicza. Wybór tekstów źródłowych do nauczania Edukacji Regionalnej dziedzictwo Regionu Latowickiego

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 1356 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięcznie



Platforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów.



 

 

Świadomość własnej historii i pamięć o dziejach jest bardzo ważnym elementem tożsamości każdego człowieka. Historia życia, dzieje rodziny, regionu i Narodu łączą się w jedną wielką opowieść, która pozwala nam zrozumieć sens naszego istnienia i nasze miejsce w czasie i przestrzeni. Dociekając tego, co było, co stało się i zaistniało, nie sposób pominąć pytania: skąd czerpiemy wiedzę o tym, co było dawniej ? Źródła historyczne to w pierwszej kolejności najstarsi członkowie naszych rodzin i ich pamięć, dokumenty rodzinne, pamiętniki, listy, fotografie, kroniki gminne i parafialne, artykuły prasowe, publikacje książkowe, dawne akty prawne. Przekaz źródłowy nie ogranicza się tylko do dokumentów pisanych, lecz obejmuje również zabytki architektury, sztuki, narzędzia, stroje, ślady osadnictwa, to wreszcie także niematerialne źródła przekazywane ustnie, jak: zwyczaje, obrzędy, tradycje, język i nazwy regionalne, brzmienie nazwisk, legendy, opowieści i folklor słowny.

Dokumenty pisane są źródłami historycznymi o wyjątkowym znaczeniu dla procesu poznawania dziejów. Dokonując ich analizy nie sposób ograniczyć się tylko do treści, lecz należy brać pod uwagę szerszy kontekst, uwzględniając to jak i kiedy powstawały, w jakich okolicznościach, kto i dlaczego je tworzył, jaki miał stosunek do przedstawionych wydarzeń, co mógł, a czego nie mógł lub nie chciał zapisać, skąd czerpał informacje. Dogłębna krytyka źródła, pozwala na pełne jego zrozumienie.

Czytając wybór źródeł historycznych Regionu Latowickiego, zadajemy sobie pytanie: czy jest to pierwsze tego rodzaju dzieło ? - Otóż nie ! Już w XVI w. miasto Latowicz posiadało zbiory dokumentów, praw miejskich, nadań książęcych i królewskich, odpisów przywilejów, lustracji i opisów miasta zwane "Złotymi Księgami Latowicza" Na przestrzeni wieków było ich wiele. Grube księgi, oprawione s kórę i bogato zdobione ilustracjami, rysunkami, planami i mapami, tworzono nie tylko z nakazu prawa i potrzeby funkcjonowania oraz egzekwowania tegoż, lecz także z potrzeby ugruntowania świadomości i tożsamości historycznej. Opowieści o księgach tych przetrwały do dziś wśród mieszkańców Latowicza. Poszukując odpowiedzi na pytanie: co się z nimi stało, dochodzimy do smutnej prawdy, że drogą grabieży lub dziedziczenia trafiły w prywatne ręce i tylko prymitywny materializm, prywata i chęć zysku wyłączyły je chyba już na zawsze z naszego poznania. Mając to na uwadze, winniśmy zachowane dokumenty historyczne tym mocniej chronić, pielęgnować i dziedzictwo naszej historii pomnażać, by przekazać je w jak najlepszym stanie przyszłym pokoleniom. Są one świadectwem naszej historii, polskiej kultury i tożsamości narodowej.

(ze wstępu)

Zygmunt Tomasz Gajowniczek

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.




www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie




Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej




Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie