Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
Problemy dziecka autystycznego i jego rodziny w świetle literatury psychologiczno-pedagogicznej

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 908 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięczniePlatforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów. 

 

"Nie odkryłem autyzmu. Istniał on już dawniej. Nawet nie musiałem specjalnie zajmować się jego wykryciem. (...) Po prostu oglądałem pewną liczbę dzieci, które wywarły na mnie wrażenie z powodu cech, jakimi się charakteryzowały i przedstawiłem na ten temat swoje rozważania w artykule w 1943 roku...Czułem, że dostrzegłem jakąś rzecz wyjątkową..."
Leo Kanner

Dzieci autystyczne były już opisywane w dawnych legendach i baśniach jako odmienione czy też zabrane przez wróżkę. Podania ludowe mówią o dzieciach, które nie kontaktowały się z ludźmi i nie reagowały na niebezpieczeństwa. Również we współczesnej literaturze spotykamy się z bohaterami wykazującymi zaburzenia autystyczne. Jednak dzieci autystyczne to nie tylko bohaterowie literaccy. One żyją nie tylko w swoich rodzinach, ale również w społeczeństwie.

Minęło już prawie 60 lat, odkąd Leo Kanner wyodrębnił autyzm jako odrębne zaburzenie rozwojowe na podstawie obserwacji jedenaściorga dzieci, które zachowywały się w dziwny i fascynujący sposób. Od tego czasu skupia ono zainteresowanie badaczy i wzbudza żarliwe dyskusje. Naukowcy wciąż pogłębiają wiedzę o przyczynach, diagnozowaniu i terapii autyzmu. Wiele zagadnień dotyczących autyzmu, a zwłaszcza etiologia zaburzenia, to do tej pory hipotezy nie do końca potwierdzone, chociaż żyjemy w dobie rewolucji naukowej.

Pomimo wciąż wzrastającej liczby publikacji z tej dziedziny, stopień znajomości spraw związanych z dziećmi autystycznymi jest raczej niski, co odbija się negatywnie na sytuacji życiowej samych dzieci i ich rodzin. Aby pomóc dziecku autystycznemu, trzeba najpierw pomóc jego rodzinie. Rodziny dzieci autystycznych narażone są na wyjątkowo silne przeżycia konfliktowe i frustracje, bowiem nawet jedno dziecko autystyczne dezorganizuje jej życie. Rodzice dzieci autystycznych często borykają się z problemem w zabezpieczeniu im opieki specjalistycznej i stałej pomocy konsultacyjnej. Szczególnie dotkliwie odczuwają to rodziny wiejskie i ze środowisk małomiasteczkowych. Rodzice często są obwiniani o spowodowanie zaburzenia lub też szukają w sobie przyczyn nieszczęścia. Dzieje się tak pod wpływem negowanej już dzisiaj koncepcji analitycznej, według której rodzice są odpowiedzialni za wystąpienie u dziecka autyzmu. Obecnie badacze upatrują przyczyn w uszkodzeniu mózgu, a konsekwencją tych poglądów stała się konieczność włączenia rodziców do terapii i uczynienia rodziny środowiskiem terapeutycznym dla dziecka.

Terapia dziecka autystycznego ściśle wiąże się z edukacją, która powinna przebiegać w specyficznych warunkach. W naszym kraju ciągle jest zbyt mało ośrodków, które świadczą fachową pomoc takim dzieciom, a możliwości placówek oświatowych w zakresie świadczenia takowej są również ograniczone. Szczególnie ważna jest wczesna pomoc dziecku. Tak więc na rodzicach spoczywa większość zadań związanych z terapią i edukacją dziecka autystycznego.

Praca zawiera przegląd literatury dotyczącej symptomów i przebiegu autyzmu, rozważań nad jego przyczynami, wybranych aspektów funkcjonowania rodziny dziecka autystycznego. W pracy przedstawiłam w skrócie również wybrane formy terapii i edukacji.

(...)

Małgorzata Mrozek
Gimnazjum nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi w Rydułtowach

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.
www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie
Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej
Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie