Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
Aktywność twórcza w nauczaniu zintegrowanym

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 1075 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięczniePlatforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów. 

 

Świat wokół nas uległ zasadniczej zmianie. Zakres tych zmian i ich dynamika są czymś niezwykłym w historii dziejów. Stawia to przed człowiekiem jakościowo nowe wymagania w zakresie rozumienia świata, sposobów wartościowania i działania. Przed współczesną szkołą staje wiele wyzwań.

Jednym z ważniejszych staje się kształtowanie u wychowanków twórczej postawy, pozwalającej skutecznie reagować na zmiany zachodzące w otaczającej rzeczywistości.

W obecnych koncepcjach pedagogicznych integracyjne kształcenie uznawane jest jako optymalny model nauczania dzieci, dostosowany do ich właściwości psychicznych, a w szczególności całościowego ujmowania przez nie poznawczej rzeczywistości.

Nauczanie tego typu wyzwala wszechstronną aktywność uczniów, która wspiera i pobudza ich rozwój, jednocześnie jest podstawą zdobywania wiedzy i umiejętności. Uczy samodzielnego rozwiązywania problemów codziennego życia, motywuje do nauki i budzi radość z własnych osiągnięć.

Wdrożenie nauczania zintegrowanego do szkół pozwoliło na przezwyciężenie niedostatków systemu nauczania początkowego.

Szkoła musi dostarczać dziecku wzorców osobowych godnych naśladowania, ale w zarazem uczyć je ostrożności i krytycyzmu, w tym szczególnie umiejętności sprzeciwu w sytuacjach zagrażających zdrowiu i godności własnej.

Celem twórczości jest rozwój uczniów, a nie rozwój sztuki czy wynalazczości. Nauczyciel powinien dawać uczniom emocjonalne wsparcie, respektować autonomię dziecka i udzielać niezbędnych informacji do wykonania zadania.

Lekcje twórcze mają istotne wartości, jeśli dają szansę zintegrowanego oddziaływania na całą osobowość ucznia. Przy czym ważne jest nie tylko rozwijanie myślenia twórczego, lecz także ćwiczenia ekspresji i zachowań twórczych (drama, gry problemowe).

Proces twórczy polega na przeżywaniu i doświadczaniu przez uczniów różnych prób, a przy tym, jeśli na zajęciach powstaną wybitne dzieła, tym lepiej.

Są to przesłanki do takiego kształcenia i dokształcania nauczycieli, aby mógł on sprostać wymogom współczesnych czasów.

Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że wczesnoszkolna edukacja, doświadczenia, przeżycia z tego okresu mają znaczący wpływ na rozwój całej kariery szkolnej ucznia.

Iwona Arciszewska
Szkoła Podstawowa Nr 4 w Markach

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.
www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie
Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej
Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie