Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
Agresja szkolna

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 1279 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięczniePlatforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów. 

 

Agresja, przemoc wśród dzieci i młodzieży szkolnej jest zjawiskiem znanym od dawna. Zdarza się, że dzieci są często i systematycznie nękane oraz atakowane przez inne dzieci. Musimy zdać sobie sprawę, że uczeń staje się ofiarą, kiedy jest narażony w sposób powtarzalny przez pewien okres czasu na negatywne działania ze strony jednego lub wielu innych uczniów. Gdy jest ofiara - wystąpiło negatywne działanie, czyli wyrządzanie krzywdy za pomocą kontaktu fizycznego, słów lub w inny sposób (robienie min czy wykonywanie brzydkich gestów).

O wiele więcej chłopców niż dziewcząt znęca się nad innymi. Agresja fizyczna jest rzadsza wśród dziewcząt, jednakże dziewczęta stosują taką przemoc jak: oszczerstwo, rozpowszechnianie plotek, celowe wykluczenie kogoś z grupy. Takie formy agresji szkolnej mogą być trudniejsze do wykrycia przez dorosłych. Wiadomo, że młodsi i słabsi uczniowie są najczęściej narażeni na agresję szkolną, dlatego należy na nich zwrócić szczególną uwagę.

Typowe ofiary charakteryzują się wyższym niepokojem, brakiem poczucia bezpieczeństwa.

Są ostrożne, wrażliwe, zaatakowane na ogół reagują płaczem (przynajmniej w klasach młodszych). Ofiary są samotne i opuszczone przez kolegów.

Uczniowie agresywni mają pozytywną postawę w stosunku do przemocy, są impulsywni, chcą dominować nad pozostałymi.

Każde dziecko ma prawo czuć się w szkole bezpiecznie. Żaden uczeń nie powinien obawiać się chodzić do szkoły z powodu możliwości dręczenia lub poniżania go i żaden rodzic nie powinien martwić się, że takie zjawiska mogą przydarzyć się jego dziecku.

Aby zapobiegać agresji szkolnej należy stworzyć środowisko szkolne (a także domowe), które będzie przyjazne dla każdego dziecka, w którym będzie istniało pozytywne zainteresowanie i zaangażowanie ze strony dorosłych. Musimy interweniować, ale także być autorytetem dla dzieci w domu i traktować ich problemy poważnie.

BIBLIOGRAFIA:
"Agresja wśród dzieci i młodzieży" Perspektywa Psychoedukacyjna - pod redakcją A.Frączka, I.Pufal-Struzik, Kielce 1996.
"Uczeń w teatrze życia szkolnego" A. Janowski W-wa 2000.

mgr Agnieszka Sikorska-Szostak
PSP Nr 2 w Radomiu

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.
www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie
Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej
Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie