Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
Wyprawa do Lasu Łagiewnickiego

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 1623 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięcznie



Platforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów.



 

 

W ostatnich dniach września dzieci z Przedszkola Miejskiego Nr 163 w Łodzi wyjechały autokarem do Lasu Łagiewnickiego, największego w Europie kompleksu leśnego w obrębie miasta. Gościły w Terenowym Ośrodku Ekologicznym, mieszczącym się przy Szkole Podstawowej Nr 61 na ul. Okólnej 183.

Celem wycieczki było: utrwalenie wakacyjnych wspomnień oraz inspirowanie do podejmowania różnorodnych działań związanych z poznawaniem środowiska leśnego; jego fauny i flory. Przed planowanym wyjazdem przygotowałyśmy narzędzia i przybory potrzebne do prowadzenia obserwacji, a także torby na okazy. Uświadomiłyśmy dzieciom co mają zobaczyć, czego nasłuchiwać, na co zwrócić szczególną uwagę ale przede wszystkim rozbudziłyśmy w nich chęć poznania Lasu Łagiewnickiego chociaż w niewielkiej jego części.

Wycieczka przebiegała zgodnie z planem. Po przyjeździe na miejsce rozpoczęliśmy naszą wędrówkę w miejscu, gdzie leżał długi pień - symbol granicy między dwoma światami: hałaśliwą cywilizacją a tajemniczym (magicznym)lasem. Każdy nasz wychowanek musiał przejść przez pień, aby znaleźć się w innym, ciekawszym świecie - lesie.

Odkrywanie tajemnic lasu polegało na podpatrywaniu życia owadów i roślin, szukaniu "co tam w trawie piszczy?".

Na początku naszej wyprawy dużą niespodzianką było znalezienie na martwym pniu drzewa liściastego grzybów. Były to łuszczaki zmienne, z których można ugotować smaczną zupę. Dzieci obserwowały je przez lupkę, nie zrywały ich. Pamiętały, że nie należy niszczyć darów lasu. Po krótkiej naradzie zdecydowały, że pozostawią je nie tknięte: "niech posłużą jako pożywienie dla zwierząt zamieszkujących las".

Następnie swoje kroki skierowaliśmy w stronę stawu. I tu czekała na nas kolejna niespodzianka. Na środku stawu, na małej wysepce wygrzewały się w słońcu dzikie kaczki. Cichutko podeszliśmy do brzegu. Kaczki nie zważając na nas prowadziły bez skrępowania swój "kaczy żywot": otrzepywały skrzydełka, piórka, radośnie kwakały.

Tak bliski kontakt z dzikimi ptakami zrobił na dzieciach ogromne wrażenie.

Podczas dalszego spaceru po kolorowym, jesiennym lesie swoją obecnością uraczyły nas dwa motyle: rusałka i wstęgówka pąsówka. Siedząc nieruchomo na liściach krzewu pozwoliły dzieciom przeprowadzić dokładną obserwację: jakiego są koloru, czym się różnią.

Urozmaicona rzeźba terenu pozwoliła dzieciom na odrobinę szaleństwa - bieg z górki. Nasi wychowankowie z ogromną radością przemierzyli niewielką górkę i powrócili na leśne ścieżki. Przyszła pora na spokojny spacer w głąb lasu, który szykował kolejne niespodzianki- mrowisko. Tu było trochę lęku. Starałyśmy się przełamać stereotyp, że mrówki gryzą i zachęciłyśmy dzieci do obserwowania ich. Uczuliłyśmy jedynie, aby nie podchodziły za blisko mrowiska. Mrówki w tym czasie oczyszczały otoczenie mrowiska ze szkodników i łatwo by było zniszczyć ich ciężką pracę. Wiele emocji towarzyszyło przeprowadzeniu doświadczenia. Przesiewając ściółkę leśną przez sito szukaliśmy drobnych organizmów żywych - i co? Udało nam się znaleźć kilka larw i chrabąszcza. Włożyliśmy je do pojemnika z lupą i obserwowaliśmy, jak się zachowują w pomieszczeniu zamkniętym. Okazało się, że odnalezione przez nas larwy są szkodnikami żerującymi na kasztanowcu. Zebraliśmy kilka liści spod chorego drzewa, aby móc je porównać ze zdrowymi , rosnącymi na kasztanowcu w naszym ogródku przedszkolnym.

Dalszym etapem naszej wycieczki stały się doznania estetyczne związane z jesiennymi barwami. Uwagę dzieci skierowałyśmy na obserwowanie drzew rosnących w lesie. Zachęciłyśmy do zbierania liści . Dzieci okrywały różnice w ich wyglądzie stwierdzając, że różnią się barwą, wielkością, kształtem i zapachem. Układały je w bukiety, z których później, w przedszkolu wyczarowywały piękne prace plastyczne.

Podczas wycieczki po lesie przedszkolaki w oryginalny sposób wykonywały fotografie lasu i jego mieszkańców. Za aparat fotograficzny służyła im kartka z wyciętym kwadratowym otworem. Zdjęcie zapisywały w swojej pamięci. Po powrocie do przedszkola rysowały "co widział ich aparat". Były to prace przedstawiające: drzewa, roślinność, zwierzęta i owady.

W trakcie wycieczki naszych wychowanków pochłaniało wszystko, co tylko można było zobaczyć, usłyszeć, poczuć węchem. Co pewien czas po dojściu do odpowiednich punktów prowadziłyśmy zabawę, aby dać dzieciom okazję do radości i wyładowania energii.

Oto kilka z nich:
1. "Spotkanie z drzewem" (Znajdź wśród drzew swojego przyjaciela).
Cel: poznanie drzewa wszystkimi zmysłami.
2. "Marsz gęsiego" (wyłącznie po ścieżce).
Cel: wdrażanie do szanowania roślin.
3. "Spacer w czapce "niemówce".
Cel: poszukiwanie niezwykłych dźwięków (czyli innych niż szum drzew).
4. "Poznajemy zwierzęta".
Cel: nauka posługiwania się lupą w celu obserwacji przyrody, dostrzeganie drobnych, dotychczas pomijanych zwierząt.
5. "Co widziałem podczas wycieczki?".
Cel: Podsumowanie wiadomości zdobytych podczas wycieczki.
6. Konkursy: "Kto usłyszy najwięcej naturalnych dźwięków?", "Ile kolorów widzisz?".

Naszym przewodnikiem po lesie była p. Teresa Kotynia, której składamy podziękowanie za pomoc oraz umożliwienie obejrzenia ekspozycji owadów i wystawy zdjęć różnego typu lasów.

Teresa Brejner, Bogusława Heinke, Małgorzata Jędraszkiewicz-Wojciechowska
Przedszkole Miejskie Nr 163 w Łodzi

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.




www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie




Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej




Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie