Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
Jak zaplanować pobyt uczniów na Zielonej Szkole ?

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 1041 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięczniePlatforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów. 

 

Od dwudziestu lat wyjeżdżam z dziećmi i młodzieżą na kolonie, zimowiska, zielone szkoły. Ta forma pracy z młodzieżą i dziećmi wydaje mi się ważna i godna uwagi. Przesłaniem, szczególnie dla dzieci ze Śląska jest promocja zdrowia zmierzająca do zwiększenia potencjału zdrowia, pozwalająca każdemu uczestnikowi, w każdym momencie dnia, na możliwie jak najlepsze wykorzystanie możliwości danych przez naturę i otoczenie, zwiększając tym samym szansę na życie aktywne, dające radość i zadowolenie.

Grupowe wyjazdy dzieci młodzieży służą następującym celom:

 • Zapewnienie pełnej regeneracji sił fizycznych i psychicznych,
 • Poznanie nowych regionów kraju,
 • Kształtowanie postaw patriotycznych,
 • Uczenie zasad organizowania sobie samemu aktywnego wypoczynku,
 • Rozwijanie form samorządności i współżycia w grupie,
 • Zaspokajanie potrzeb intelektualnych i kulturalnych,

  Nie bez znaczenia jest fakt, że z tego typu form wypoczynku korzysta wiele dzieci z rodzin biednych, gdzie sytuacja finansowa uniemożliwia wyjazd na wczasy. Generalną zasadą wyjazdów śródrocznych dzieci- tak zwanych Zielonych Szkół- jest masowość.

  Do zielonej szkoły powinny wyjechać wszystkie dzieci z danego poziomu nauczania np. z klas trzecich. Jedyną przeszkodą uniemożliwiającą dziecku wyjazd są uwarunkowania zdrowotne. Nie może się zdarzyć, że zła sytuacja materialna rodziców nie pozwala dziecku na wyjazd z całą klasą. W szkole, w której pracuję to dyrekcja i nauczyciele starają się o dofinansowanie najbiedniejszych (szukanie sponsorów, zbiórki pieniędzy).

  Dobra organizacja wyjazdu dzieci na zieloną szkołę to nie tylko rezerwacja taniego i zarazem dobrego ośrodka oraz zapewnienie transportu. To również zaplanowanie, czego chcemy nauczyć i co chcemy osiągnąć w trakcie trwania zielonej szkoły. Planując pracę na zielonej szkole musimy brać pod uwagę następujące czynniki:

 • Umiejscowienie zielonej szkoły i warunki, jakimi dysponuje ośrodek,
 • Wiek uczestników,
 • Predyspozycje i zainteresowania zespołu klasowego,
 • Pasje i zainteresowania nauczyciela,
 • Wiedza na temat, w czym mogą pomóc i co potrafią pozostali nauczyciele wyjeżdżający na zieloną szkołę.

  Dobrze zaplanowana praca nauczyciela w trakcie zielonej szkoły przynosi długotrwałe efekty dydaktyczne i wychowawcze.

  Chciałam przedstawić szczegółowy plan pracy zielonej szkoły, który był realizowany podczas wyjazdu śródrocznego uczniów klas trzecich w Dźwirzynie. Plan ten zawiera elementy edukacji ekologicznej i zagadnienia profilaktyki zdrowotnej. Moim zamierzeniem było wykorzystanie otaczającego środowiska do wzbogacania wiedzy i umiejętności uczniów. Ważne jest, aby w czasie wyjazdu poruszyć wszelkie rodzaje aktywności twórczej, rozbudzić zainteresowania, pozwolić odkrywać i spostrzegać to, co nam dorosłym wydaje się oczywiste.

  Pisząc poniższy plan pracy wykorzystałam swoje własne doświadczenia w pracy z dziećmi, pomysły zawarte w książce Beaty Lisowskiej "Zielone szkoły- programy i scenariusze" oraz "Program Wczesnoszkolnej Zintegrowanej Edukacji XXI wieku- klas 1-3" wydawnictwa WSiP.

  Plan jest skorelowany z rozkładem materiału dla klasy 3 oraz z podręcznikiem do języka polskiego H. Dobrowolskiej, A. Koniecznej i W. Dziabaszewskiego: "Wesoła Szkoła" cz. 3.

  (...)

  Michalina Matuszek
  Szkoła Podstawowa nr 1 w Rydułtowach

 • Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

  X


  Zarejestruj się lub zaloguj,
  aby mieć pełny dostęp
  do serwisu edukacyjnego.
  www.szkolnictwo.pl

  e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
  - największy w Polsce katalog szkół
  - ponad 1 mln użytkowników miesięcznie
  Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

  Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej
  Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie