Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
Jak korzystać ze słownika na lekcjach języków obcych ?

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 949 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięczniePlatforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów. 

 

Słownik to książka, która zwykle nie jest przez uczniów lubiana gdyż zdaniem wielu z nich szukanie słów jest nudne i nużące. Każdy uczeń ma słownik, który leży na półce, ale nie każdy chce i umie z niego korzystać. Myślę, że w każdej szkole jest już zestaw słowników dostępnych dla młodzieży w czasie zajęć. By uczniowie chcieli korzystać ze słownika powinni wiedzieć, że jest to "taka książka", którą zawsze można znaleźć u swojego nauczyciela języka obcego i że on chętnie do niej zagląda w razie potrzeby. Jeżeli uczniowie widzą, że czerpanie informacji, szukanie odpowiedzi w słowniku nie jest dyshonorem ani wstydem dla nauczyciela to i oni znajdą w sobie chęci i odwagę do sięgnięcia po tę szczególną książkę.

Trzeba pamiętać, że słownik słownikowi nie jest równy i należy doradzić swoim wychowankom, jaki powinni nabyć oraz nauczyć ich, jak z niego korzystać.

W początkowym okresie nauki oczywiście uczniowie mogą wybrać dwujęzyczny słownik, gdzie wyjaśnienia znajdą w ich języku ojczystym. Natomiast w miarę postępów w nauce języka uczniowie powinni mieć szansę i okazję by zacząć zaglądać do jednojęzycznego słownika, gdzie obce słowa są wytłumaczone w języku obcym, ale zrozumiale dla użytkownika. To w takim słowniku można zobaczyć jak słowa są używane przez "native speakers", i jakie jeszcze inne znaczenia mają, a przykłady ukażą ich zastosowanie we współczesnym języku. By korzystanie ze słownika nie było frustrujące trzeba umieć znaleźć słowo szybko. "Praktyka czyni mistrza" - a poprzez różne ćwiczenia możemy to swoim uczniom umożliwić, robiąc krótkie quizy nawet pomiędzy innymi ćwiczeniami w czasie lekcji. Możemy poprosić o wyszukanie kilku informacji na czas, np.:
- Jakie jest pierwsze/ostatnie słowo na literę "P",
- Jakie jest pierwsze/ostatnie słowo na stronie nr 124?,
- Na jaką literę jest najmniej wyrazów w słowniku?

Znajomość alfabetu jest oczywiście niezbędna, ale w przypadku nauki języków indoeuropejskich nie stanowi to problemu dla polskich uczniów.

By umożliwić słuchaczom samodzielne i pełne korzystanie ze słownika każdy nauczyciel powinien objaśnić skróty i oznaczenia w słowniku, z którego mają korzystać uczniowie. Oczywiście koniecznie trzeba im pokazać zapis fonetyczny i trochę go z nimi poćwiczyć, ale nie jest to czas stracony. Sprawne korzystanie ze słownika to jedna z najbardziej przydatnych umiejętności w posługiwaniu się językiem obcym. Jest wiele ćwiczeń, które rozwijają sprawność posługiwania się słownikiem. Przytoczę kilka z nich:
- Wypisujemy wyrazy i zadaniem uczniów jest znalezienie synonimów lub antonimów oraz ułożenie zdań wykorzystujących te wyrazy.
- Podajemy wyrazy w zdaniu, które brzmią podobnie i uczniowie muszą znaleźć te, które są poprawne. Na przykład: "There is a large (whole, hole) in the street".
- Podajemy uczniom kilka słów i oni muszą znaleźć słowa niepasujące do tej grupy (tzw. "odd ones")
- Podajemy słowa i ich definicje w nieuporządkowanej kolejności w dwóch kolumnach, a zadaniem uczniów jest je wzajemnie dopasować. (By ćwiczenie to utrudnić można podać o jedno słowo więcej niż definicji, a zadaniem ucznia jest napisać definicję tego słowa korzystając ze słownika.)

Jako nauczycielom nie wolno nam zapominać, że również internet jest pełen słowników języków obcych i powinniśmy naszym uczniom pokazać chociaż kilka z nich, gdyż większość młodych ludzi woli słownik na ekranie komputera niż na papierze.

Grażyna Skałka
Zespół Szkół Chemicznych w Krakowie

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.
www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie
Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej
Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie