Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
Problem adaptacji

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 906 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięczniePlatforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów. 

 SCENARIUSZ SPOTKANIA Z RODZICAMIPracuję w przedszkolu i obserwuję, że rodzice nie przygotowują swoich pociech do uczęszczania do przedszkola. Odpowiedzialność zrzucają na nas – nauczycielki. Zależy nam, na refleksji rodzica nad koniecznością przygotowania malucha do przedszkola. To w jaki sposób to uczyni, będzie owocowało w pierwszych dniach pobytu w grupie jak i jego późniejszej egzystencji w przedszkolu. Bardzo ważne jest stopniowe i dostateczne długo trwające oswajanie dziecka sprawia, że nawet trzylatki we wrześniu nie płaczą, bo pozostają w miejscu, które doskonale poznały i są pod opieką znanej pani.TEMAT: Problem adaptacji dziecka trzyletniego w grupie przedszkolnej.


CELE:
- Uświadomienie rodzicom problemu dziecka .
- Współpraca w grupie i wzmocnienie więzi rodzic- rodzic, rodzic- nauczycie1.
- Zapoznanie z prawami i obowiązkami rodzica i dziecka.

CZAS: ok. 1 h.

METODY PRACY:

- praca w grupach
- burza mózgów
- wykład.

MATERIAŁY:

1. arkusze szarego papieru, flamastry, taśma, masa mocująca,
2. fragment artykułu – odbitka ksero dla każdej grupy - Wychowanie w przedszkolu nr 1,2,5, 1998 – Wspomaganie rozwoju dzieci trzyletnich ; Edyta Gruszczyk – Kolczyńska , Ewa Zielińska,
3. ksero dla każdego rodzica – RADY DLA RODZICÓW.


PRZEBIEG:

1. Powitanie rodziców – zabawa integracyjna – ŁAŃCUSZEK IMION. Osoba prowadząca trzyma długopis w ręku i mówi „nazywam się .... mam w ręku długopis , który podaję do ...”. Długopis otrzymuje osoba po prawej stronie prowadzącego i mówi „mam na imię...mam w ręku długopis, który otrzymałam od ...i podaję go ...” .I tak osoby podają sobie długopis wymieniając imiona uczestników. Ostatnia osoba wymienia imiona całej grupy.
2. Podaj rodzicom temat spotkania, jego cele oraz kolejno wykonywane czynności.
3. Podziel rodziców na trzy grupy. Podaj instrukcję.
( INSTRUKCJA; Oceń postawę rodzica. Podyskutuj nad tym w grupie. Pomyśl jak jego postawa wpływa na dziecko. Podkreśl czego uczą się dzieci w konkretnej sytuacji. Jak zaprezentowane zachowania wpływają na pozostałe dzieci z grupy.).
Podaj każdej grupie oddzielne sytuacje. Poproś rodziców o ocenę postawy rodzica. Podanie rozwiązania i zapisanie go na wcześniej rozdanych arkuszach papieru szarego.
( I – Dziecko płacze. Rodzić wchodzi z nim do sali i mówi że będą się wspólnie bawić. Zapewnia je, że nigdzie nie odejdzie. Kiedy dziecko zajmuje się zabawą rodzic szybko wychodzi.
II – Dziecko płacze. Rodzic obiecuje, że zaraz po nie przyjdzie. Zapewnia , że przyjdzie po obiedzie. A przychodzi po podwieczorku.
III - Dziecko płacze. Rodzic wchodzi do sali i bawi się z nim. W tym czasie inne dzieci także zaczynają płakać. )
4. Omów typowe dla życia przedszkolnego sytuacje .
5. Wygłoś krótki wykład na temat problemów adaptacji dziecka trzyletniego. Podaj kilka rad jak powinni zachować się rodzice ( materiał nr 1 ).
6. Wróć do sytuacji. ( Rodzice pracują w tych samych grupach – otrzymują materiał z wykładu - artykuł z Wychowania w Przedszkolu nr 1,2,5 1998 – Wspomaganie rozwoju dzieci trzyletnich; Edyta Gruszczyk – Kolczyńska, Ewa Zielińska .) .
7. Omów efekty pracy grup. Poproś o zaprezentowanie. Dostrzeżcie różnice.
8. Podsumuj wykonanie zadania wnioskiem- przemyśleniem dobrego przygotowania dziecka do przedszkola. .


RADY DLA RODZICÓW:

- JAK NALEŻY POSTĘPOWAĆ:
♣ Wyjdźcie z domu wcześnie, by po drodze do przedszkola mieć czas na rozmowę i nie poganiać w zdenerwowaniu malucha.
♣ Zdecydowanie i spokojnie żegnajcie się z pociechą, jednak nie za długo, by nie przedłużać trudnego rozstania.
♣ Płaczącemu brzdącowi powiedzieć, że teraz pocieszy go pani , ponieważ Wy musicie spieszyć się do pracy , by równie szybko wrócić po niego przed końcem przedszkolnych zajęć.
♣ Wspominajcie, że czekają na niego inne dzieci, które chcą się z nim bawić i nowe zabawki.
♣ Pamiętajcie, że wszystkie dzieci, gdy tylko znajdą się w sali, włączają się w zajęcia : wspólne zabawy, posiłki, rysowanie, śpiewanie, spacery – dlatego nie pamiętają nawet przez minutę o smutku .
♣ Jeśli minęło już sporo czasu, a sytuacja się nie zmienia, dobrze, by któreś z Was wzięło kilka dni urlopu – dziecko łatwiej zaakceptuje nową sytuację , jeśli stopniowo będziecie przedłużać jego pobyt w przedszkolu.

- JAK NIE NALEŻY POSTĘPOWAĆ:
♣ Nie spieszyć się rano przed wyjściem do przedszkola ( dziecko będzie spokojniejsze, a następnego dnia nie będzie miało przykrych wspomnień).
♣ Nie straszyć malucha przedszkolem i panią wychowawczynią.
♣ Nie zabraniać dziecku, by zabrało ze sobą ulubioną przytulankę ( doda mu otuchy).
♣ Nie łamać danego słowa - odbierać pociechę wtedy, kiedy obiecaliśmy przyjść ( np. zaraz po obiedzie).
♣ Nie krytykować prób samodzielności – dziecko będzie pewniejsze siebie w grupie.
♣ Nie mówić o spaniu w przedszkolu – większość dzieci boi się tego, dlatego leżakowanie lepiej jest nazywać po prostu odpoczynkiem.
♣ Nie dawać dziecku nowych nieznanych mu rzeczy – np. do przebrania – gdyż wzmagają poczucie zagubienia w nowym nieznanym otoczeniu, natomiast stare dodają otuchy.


Lektury;
- Uśmiech dziecka nr 4, wrzesień 2004, Lubię chodzić do przedszkola
- Wychowanie w przedszkolu nr 1,2,5, 1998 – Wspomaganie rozwoju dzieci trzyletnich ; Edyta Gruszczyk – Kolczyńska ,Ewa Zielińska


Opracowała: Mirosława Antosiak

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.
www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie
Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej
Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie