Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
Jestem kropelką wody

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 976 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięczniePlatforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów. 

 Zabawa dla dzieci 6 – letnich, do przeprowadzenia na MITYNGU EKOLOGICZNYM, w ramach obchodów DNI ZIEMI o tematyce "Woda".

Cele:

 • utrwalenie i uściślenie wiadomości dotyczących roli i znaczenia wody w przyrodzie
 • rozwijanie świadomości proekologicznej u dzieci
Pomoce:
     kredka do malowania kropelek na policzkach lub kropelki wycięte z papieru samoprzylepnego, niebieski materiał np.: prześcieradło, niebieskie wstążki lub szerokie paski bibuły, obrazki przedstawiające rośliny i zwierzęta żyjące w wodzie i nad wodą, podpisy do obrazków, farby wodne, kartki, pędzle, pojemniki na wodę, kredki świecowe, puzzle o określonej tematyce, łódeczki z papieru lub łupinek orzechów, miski z wodą, słomki, materiały do przygotowania filtra (piasek, węgiel, bawełna, butelka plastykowa), oraz woda o różnych smakach, dzwoneczki, kasety lub płyty z odpowiednimi nagraniami, zagadki o wodzie, pamiątkowe dyplomy lub medale.

PROPONOWANY PRZEBIEG ZABAWY

Zabawa może odbywać się w sali zabaw lub w ogrodzie przedszkolnym.
    Dzieci z kropelkami namalowanymi na policzkach lub przyklejonymi do ubrań wyruszają w podróż po wyznaczonym szlaku, pod kierunkiem N (nauczyciel).
 1. Dzieci - kropelki zebrane w dużej grupie, blisko siebie, przykryte niebieskim materiałem (np. prześcieradłem) lub opasane niebieską wstążką, stanowią chmurę. Na dźwięk dzwoneczków lub odgłosów deszczu (z płyty lub kasety), chmura "uwalnia" kropelki, które spadają na łąkę (umownie oznaczone miejsce), gdzie "wsiąkają" by wytrysnąć źródełkiem, z którego wypływa potok. Nad potokiem dzieci rozpoznają i nazywają niektóre rośliny i zwierzęta (obrazki lub sylwety), a N prosi by dzieci (kropelki) namalowały farbami wodnymi obrazek przedstawiający skąd przybyły (chmury we wszystkich możliwych kolorach). Po wyschnięciu obrazki zawieszają nad potokiem i łąką.
 2. Potok wpada do jeziora, gdzie dzieci w małych grupach układają duże puzzle (np.: obieg wody, łańcuch pokarmowy, rozwój żaby), po ułożeniu swojego obrazka mogą się zamienić z inną grupką.
 3. Urządzają w dużych miskach z wodą wyścigi żaglówek, kaczek lub innych pływających przedmiotów przygotowanych wcześniej (dmuchają na nie przez słomki ).
 4. Z jeziora dzieci – kropelki "wypływają" do rzeki, tam spotykają różne rośliny i zwierzęta żyjące w wodzie lub nad wodą (obrazki), rozpoznają je i nazywają. Dobierają podpisy do obrazków.
 5. Słuchają różnych odgłosów wody – mogą same eksperymentować – starają się wymyślać określenia opisujące te dźwięki (np.: kapie, szumi, pluszcze).
 6. W rzece natrafiają na ściek (czarne koło). W grupach przygotowują filtr i próbują oczyścić zanieczyszczoną wodę.
 7. Rzeka wpada do morza. Dzieci określają smak wody znajdującej się w szklankach, którą piją przez słomki (słona, słodka, kwaśna). Rozmawiają na temat smaku wody morskiej i śródlądowej.
 8. Dzieci uczestniczą w zabawie ruchowej "falowanie" z wykorzystaniem pasków bibuły o różnych odcieniach niebieskiego lub/i tańczą z chusteczkami do muzyki wybranej przez N, np.: Raindrops keep falling on my head (Krople deszczu spadają na moją głowę). B. Bacharacha.
 9. Na plaży nad morzem rozwiązują zagadki o wodzie.
 10. Słońce świeci – zanim kropelki wody rozpoczną dalszą drogę , dzieci rysują kredkami świecowymi obrazki, które będą wspomnieniami z poszczególnych etapów podróży. Tworzą książkę pt. "Przygody kropelki wody".
     Na koniec dzieci otrzymują pamiątki z podróży według pomysłu N (np.: dyplomy, medale).

Opracowała: Urszula Połka
Przedszkole nr 18
Mysłowice

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.
www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie
Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej
Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie