Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
Poszukiwanie nowych form pracy

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 977 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięczniePlatforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów. 

 
WIZYTA NA WSI
Jednym z głównych priorytetów Przedszkola nr 12 w Koszalinie stała się ekologia. Staramy się więc realizować różnorodne zadania z tego zakresu. Ciekawą i niekonwencjonalną formą wydało nam się nawiązanie współpracy z przedszkolem wiejskim.
Wspólnie z koleżanką nawiązałyśmy taką współpracę z Przedszkolem Samorządowym w Dobrzycy. Jest to nowoczesna forma współpracy przedszkoli i integracji obu środowisk. Pomysł nawiązania takiej współpracy nasunął nam się, gdyż coraz mniej jest przedszkoli wiejskich i taka forma kontaktów jest coraz rzadsza. Poza tym dzieci miejskie w dzisiejszych czasach nie maja kontaktu ze środowiskiem wiejskim.
Dzieci 4 i 5-letnie z naszego przedszkola pojechały na pierwszą wycieczkę ekologiczną na wieś. Były tym faktem bardzo podekscytowane. Gospodarze powitali nas bardzo miło i serdecznie. Jedna z nauczycielek zaprosiła nas do swojego gospodarstwa. Było to dla naszych dzieci niesamowite przeżycie. Niektóre z nich po raz pierwszy w życiu mogły z bliska przyjrzeć się kozom, krowom i koniom. Właścicielka zwierząt w bardzo ciekawy sposób opowiedziała nam o życiu tych zwierząt. Dowiedzieliśmy się jak wygląda koza i czym się żywi. Maluchy mogły ja dotknąć, pogłaskać i nakarmić. Dzieci stwierdziły, że jest to bardzo miłe i przyjazne zwierzątko.
Dzieci zdobyły wiele wiadomości na temat koni i ich życia na wsi. Najbardziej zdziwił je fakt, że zwierzęta te lubią suchy chleb. Postanowiły więc, ze wspólnie z rodzicami będą zbierały chleb i przywiozą go na następne spotkanie, by nakarmić konia.
Przedszkolaki z pewnej odległości przyglądały się krowie. Ponieważ jest to duże zwierzę bały się podchodzić blisko. Z ciekawością jednak obserwowały jak powoli przeżuwa trawę i śmiesznie kręci mordą. Tak im się to spodobało, że same zaczęły te ruchy naśladować. Było przy tym wiele śmiechu i radości.
Nie był to koniec naszych atrakcji. Po zapoznaniu się ze zwierzętami poszliśmy na spacer po łące. Była to niesamowita przygoda. Dzieci zwróciły uwagę na panującą wokół ciszę i świeży zapach powietrza. Stojąc cichutko słuchaliśmy jak trawa szumi delikatnie poruszana wiatrem. Po chwili dzieci zauważyły, że coś porusza się w trawie. Była to zielona żabka. Niektóre dziewczynki zaczęły piszczeć, gdyż przestraszyły się jej. By oswoić dzieci z żabką delikatnie wzięłam ja na rękę. Dziewczynki wyobrażały sobie, ze jest to zaczarowany książę, chłopcy twierdzili, że to na pewno królewna zaczarowana przez złą czarownicę. Żadne z dzieci nie chciało jednak uwolnić żabki z zaklęcia pocałunkiem. Trzymając ją na otwartej dłoni dałam dzieciom możliwość dokładnego przyjrzenia się jej. Zaobserwowały one, że jej skóra jest błyszcząca i śliska. Dało mi to możliwość wzbogacenia ich wiedzy na temat żab, ich środowiska życia i sposobu spożywania pokarmu. Najbardziej zdziwiły się słysząc, że żaba ma długi i lepki język, na który łapie owady.
Po wizycie w gospodarstwie i spacerze po łące zaproszono nas na ognisko i pieczenie kiełbasek w ogrodzie przedszkolnym. Dla dzieci miejskich była to niesamowita atrakcja. Nawet największe niejadki z apetytem zajadały kiełbaskę z ogniska.
Dzieci z obu środowisk mogły wspólnie bawić się i bardzo szybko nawiązały pierwsze znajomości.
Na pożegnanie wszystkie dzieci zaśpiewały piosenkę „Bo nasze przedszkole to jedna rodzina”. Nasze przedszkolaki wręczyły gospodarzom własnoręcznie wykonana laurkę z podziękowaniami oraz cukierki dla dzieci. Od gospodarzy otrzymały piękne sznurkowe laleczki, które wiszą teraz w sali zabaw.
Wizyta była wspaniała, dzieci nie chciały wracać do Koszalina, były zachwycone i zaprosiły Przedszkole z Dobrzycy na rewizytę do naszej placówki.

REWIZYTA
Z bijącymi serduszkami czekaliśmy na przyjazd gości z Dobrzycy. Po krótkim powitaniu zaprosiliśmy naszych przesympatycznych znajomych do zabawy na sali gimnastycznej oraz w suchym basenie. Mieliśmy okazję pokazać naszym przyjaciołom wyposażenie sali w sprzęt do ćwiczeń. Dzieci, szczególnie młodsze zachwycone były suchym basenem, z którego nie chciały wyjść, gdyż niektóre pierwszy raz korzystały z takiej atrakcji. Było to dla nich niesamowite przeżycie, dające im wiele radości i niezapomnianych doznań.
Gdy maluchy się wybawiły oprowadziliśmy gości po przedszkolu. Zwiedzili oni wszystkie sale zabaw, a także pozostałe pomieszczenia naszej placówki. Wszyscy zachwyceni byli przestrzenią naszego przedszkola. Bardzo spodobała im się sala gospodarstwa domowego i teatralna, w której znajduje się wiele różnych strojów i akcesorii do zabawy w teatr.
Po zapoznaniu się z naszą placówką dzieci młodsze zaproszone zostały do sali zabaw czterolatków, gdzie wyśmienicie się bawiły z naszymi maluchami.
6-latki wzięły udział w konkursie o ruchu drogowym „Bezpieczny przedszkolak na polskich drogach”. Wszyscy bawiliśmy się rewelacyjnie. Po wielu atrakcjach dzieci zostały zaproszone na słodki poczęstunek i pyszny zdrowy soczek. Niechętnie rozstawaliśmy się z naszymi nowymi znajomymi i z niecierpliwością czekaliśmy na następne spotkanie.

PONOWNE SPOTKANIE
Z utęsknieniem czekaliśmy na następne spotkanie z naszymi małymi przyjaciółmi. Jesienią nastała długo oczekiwana przez nas chwila, wyruszyliśmy na kolejna wycieczkę na wieś.
Głównym celem tej wycieczki była obserwacja środowiska wiejskiego jesienią a także pieczenie ziemniaków.
Dzieci z niecierpliwością czekały na ten wyjazd, gdyż miło wspominały poprzednią wizytę. Po przywitaniu się spacerowały obserwując jesienną wieś. Na placu przedszkolnym rozpalono ognisko, ale tym razem pieczono ziemniaki. Z ogniska cieszyły się nie tylko miejskie dzieci. Maluchy z Dobrzycy też nie często maja okazję uczestniczyć w takiej imprezie jaką jest pieczenie ziemniaków.
Wszyscy z niecierpliwością czekaliśmy, kiedy będzie można skosztować tego przysmaku. By czas płyną nam miło i wesoło organizowaliśmy dla dzieci wiele zabaw i konkursów. Dzieci zbierały jabłuszka, które spadały z drzew, przeliczały je, układały od najmniejszego do największego. Następnie zorganizowały zabawę w sklep z owocami. Kilka dziewczynek wcieliło się w rolę pań ekspedientek, natomiast reszta dzieci chętnie kupowała owoce.
Wspólnie śpiewaliśmy piosenki i pląsaliśmy przy ognisku. Nastała długo oczekiwana chwila na pieczonego ziemniaka. Zabawy zorganizowane na dworze zaostrzyły apetyt naszym maluszkom. Ziemniaki były pyszne i wszyscy się nimi zajadali. Wiele radości sprawił nam widok naszych buziaków umorusanych w popiele z ogniska.
Gdy tak miło i przyjemnie płynie czas na wspólnej zabawie ciężko jest się rozstawać. Ale taka chwila nadchodzi nie było nam smutno zaprosiliśmy naszych przyjaciół na następną wizytę w dwunastce.
Współpraca między naszymi przedszkolami jest bardzo owocna. Dzieci z różnych środowisk integrują się, mają okazję obserwować nowe, nieznane sobie środowisko. Również nauczycielki wiele na tej współpracy zyskują, gdyż chętnie wszystkie dzielimy się swoją wiedzą i ciekawymi pomysłami. Pragniemy, aby nasza współpraca rozkwitała i zachęcamy inne placówki do takiej formy pracy, gdyż jest ona bardzo ciekawa, nauczająca i dająca wiele satysfakcji.


Monika Szałajko
Przedszkole nr 12
w Koszalinie

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.
www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie
Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej
Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie