Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
Jakie zwierzęta hodujemy na wsi

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 24091 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięcznie



Platforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów.



 

 Mgr Urszula Gromiec
Nauczycielka nauczania zintegrowanego
Szkoła Podstawowa w Bostowie

Konspekt lekcji otwartej nauczania zintegrowanego przeprowadzonej przez mgr Urszulę Gromiec w klasie I
dnia 15.04.2005r


Krąg tematyczny: W świecie zwierząt.

Temat dnia: Jakie zwierzęta hodujemy na wsi.

Temat lekcji: Dodawanie i odejmowanie wewnątrz drugiej dziesiątki.
Rozwiązywanie zagadek o zwierzętach hodowlanych. Cechy
charakterystyczne ptaków i ssaków. Wypowiedzi dzieci na temat gospodarstwa wiejskiego na podstawie własnych doświadczeń i tekstu „Wycieczka na wieś”.
Ćwiczenia dramowe „ Na wiejskim podwórku”.

Cel główny: Poznanie zwierząt hodowanych na wsi.

Cele szczegółowe:
*Doskonalenie techniki liczenia w zakresie 20.
*Poznanie cech charakterystycznych dla ptaków i ssaków, ich podobieństw i różnic.
*Wdrażanie do uważnego słuchania czytanego tekstu przez nauczyciela.
*Wypowiedzi uczniów na temat zwierząt hodowanych przez człowieka na podstawie własnych obserwacji i tekstu.

Przewidywane efekty dydaktyczno – wychowawcze:
*Potrafi obliczać wewnątrz drugiej dziesiątki.
*Umie rozwiązać zagadki.
*Zna zwierzęta hodowane na wsi.
*Zna cechy charakterystyczne ptaków i ssaków.
*Umie wypowiedzieć się na dany temat w oparciu o własne obserwacje i tekst.
*Potrafi odszukać odpowiedni fragment w tekście.
*Potrafi naśladować w zabawie ruchy i glosy zwierząt.

Metody: słowna – rozmowa, pogadanka, praca z tekstem,
czynnościowa – zadania stawiane do wykonania,
elementy dramy, oglądowa – pokaz, obserwacja.

Formy: zbiorowa, indywidualna jednolita.

Typ lekcji: zapoznanie z nowym materiałem.

Forma nauczania: lekcja w klasie.

Środki dydaktyczne: działania matematyczne zapisane na kołach, zagadki,
ilustracje przedstawiające zwierzęta hodowane na wsi, kartoniki z ich
nazwami, ćwiczenia „Już w szkole” – zeszyt nr 5, podręcznik „Już
w szkole” – tekst „Wycieczka na wieś”, napisy „Ptaki”, „Ssaki”, klej,
nożyczki, różne produkty pochodzenia zwierzęcego, karta pracy
pt. „Zaprowadź zwierzę do swojej zagrody”.

Przebieg lekcji:
1. O czym będziemy mówić na dzisiejszej lekcji dowiecie się obliczając
i porządkując liczby od najmniejszej do największej. Następnie po odwróceniu kółek odczytacie hasło.



10+0= Zwie

10+2= rzę

10+3= ta

20-6= ho

10+5= do

20-4= wa

10+7= ne

20-2= na

11+8= wsi


2. Rozwiązywanie zagadek o zwierzętach hodowanych na wsi.
*Nauczyciel mówi zagadki, uczniowie odgadują.
*Dziecko, które odgadnie zagadkę, wybiera ilustrację oraz kartonik z
nazwą i przypina na tablicy w odpowiednim miejscu pod nazwą
„Ptaki” lub „Ssaki”.

Zagadki:

*Chodzi po podwórku,
Woła: „Kukuryku”,
On i jego przyjaciele,
Mieszkają w kurniku.
(kogut)


*Bawię się w błocie
Krzyczę: „Kwiku, kwiku”.
Mieszkam w chlewiku ....
(świnia)

*Dwa rogi, ogon mam.
Zdrowe mleko daję wam.
(krowa)

*Mam korali duży sznur.
Wołam głośno: „gul, gul, gul”.
(indyk)

*Często wołam: me, me, me.
Czy ktoś wełnę moją chce?
( owca)

*Ciężko pracuję na wsi cały dzień.
Odpoczywam w stajni i nie
jestem leń.
(koń)

*Chodzę gęsiego, białe piórka mam
I po swojemu tak sobie gęgam. (gęś)

* Zjadam marchewki oraz świeżą trawę,
Małe dzieci lubią ze mną zabawę.
(królik)


*Gdy chodzi, to się kiwa,
Za to w wodzie dobrze pływa.
( kaczka)
*Gdaczę sobie: ko, ko, ko,
Na śniadanie dam ci jajko.
(kura)


3. Podział zwierząt na zbiory – ptaki i ssaki.
- Określenie cech charakterystycznych dla tych grup zwierząt.
- Czym różnią się te zwierzęta?
- Jak się rozmnażają ?
- Czym się odżywiają po urodzeniu?

( Wyjaśnienie pojęcia „ssaki”).

4. „Jakie to zwierzę”- odkrywanie elementów zakrytych obrazków i odgadywanie ich nazw.
(Ilustracje zwierząt)

* Nauczyciel pokazuje dzieciom tylko fragment obrazka, np. głowę lub ogon, nogi lub rogi, a dzieci odgadują, jakie zwierzę ukryło się pod kartką papieru. Po odgadnięciu dziecko naśladuje głos tego zwierzęcia (koza, świnia, baran, zając, kogut, byk, krowa).


5. „Jakie to zwierzę”- odgadywanie głosu zwierząt.

* Nauczyciel odtwarza z taśmy magnetofonowej głosy zwierząt,
dzieci odgadują ich nazwy.

6. Słuchanie tekstu „Wycieczka na wieś” czytanego przez nauczyciela
( podręcznik „Już w szkole” str. 64).
* Wypowiedzi uczniów związane z wysłuchanym tekstem:
- Dokąd wyjechała klasa Alka?
- Co zwiedziły dzieci?
- W czym brały udział?
- Jakie zwierzęta widziały dzieci?

* Głośne czytanie wybranych fragmentów tekstu – wyszukiwanie
nazw zwierząt.

7. Praca w zeszycie ćwiczeń – ćw.1 str.49
Uzupełnianie zdania:

Na wsi spotykamy:.........................

8. Rozpoznawanie produktów pochodzenia zwierzęcego różnymi zmysłami –
zabawa „Zgadnij – co to jest?”
( Różne produkty pochodzenia zwierzęcego)

9. Ćwiczenia dramowe „Na wiejskim podwórku”.
*Dzieci wchodzą w role i prezentują za pomocą ciała i głosu zwierzęta,
które żyją na wiejskim podwórku.

10. Praca indywidualna jednolita – karta pracy pt. „Zaprowadź zwierzęta do
ogrodzeń”.
( Uczniowie wycinają sylwetki zwierząt. Dzielą tak, aby powstały dwa
zbiory. Dla każdego zbioru zwierząt wybierają oddzielne ogrodzenie.
Przyklejają rysunki. Uzupełniają podpisy).

11. Podsumowanie zajęć.

12. Ocena i samoocena.

Urszula Gromiec

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.




www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie




Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej




Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie