Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
Jak realizowaliśmy program Barwy Przyszłości

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 979 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięczniePlatforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów. 

 18 Działdowska Drużyna Harcerska „Płomienie” działa już dwa lata przy Szkole Podstawowej w Klęczkowie. Drużyna liczy 22 harcerzy i harcerek. Na początku bieżącego roku szkolnego utworzyliśmy Gromadę Zuchową, w której jest 17 zuchów a od II półrocza tego roku działa próbna drużyna harcerska w pobliskim gimnazjum, do którego uczęszczają uczniowie z okolicznych wsi.
Kiedy dwa lata temu przystępowaliśmy do budowy GOŚCIŃCA PRZYJAŻNI nie mieliśmy nic oprócz głowy pełnej pomysłów. Zaczęliśmy od zapoznania się z programem BARWY PRZYSZŁOŚCI a szczególnie z książeczką „Gościniec Przyjaźni”. Istnieliśmy jako drużyna, chcieliśmy działać, potrzebowaliśmy inspiracji do dalszej pracy- wybraliśmy ścieżkę: U siebie. Opracowany plan pracy realizowaliśmy konsekwentnie i z dużym zapałem.
Na początku najważniejszym dla nas zadaniem było wygospodarowanie pomieszczenia na harcówkę. W szkole było takie miejsce- piwnica bez okien, prądu, tynków i podłogi. Zaczęliśmy szukać sojuszników wśród rodziców. Okazało się, że wielu z nich należało, do istniejącej przed laty, w naszej szkole drużyny harcerskiej. Miejscowy radny gminy oraz dyrektor naszej szkoły zaoferowali pomoc w rozmowach z Wójtem Gminy, aby ten przekazał konieczne fundusze na zakup materiałów budowlanych niezbędnych do przeprowadzenia adaptacji pomieszczeń piwnicznych. Nie było to trudne zadanie gdyż Wójt Gminy w pełni zaakceptował i poparł inicjatywę harcerzy i zapewnił fundusze na zakup materiałów. Natomiast wszystkie prace wykonali rodzice. Przez miesiąc pracowało na zmianę trzydziestu rodziców. Jedni wstawiali okna, drudzy zakładali oświetlenie, następni kładli tynki jeszcze inni posadzkę. Po wymalowaniu ścian wszyscy zabraliśmy się do sprzątania i urządzania pomieszczenia. Sami harcerze nie byli w tym czasie bezczynni. Zorganizowali pierwsze w szkole harcerskie andrzejki, pierwsze obrzędowe świeczkowisko z okazji Uroczystego Przekazania Betlejemskiego Światełka Pokoju. Przed planowaną uroczystością sporządzili listę osób samotnych i starych mieszkających w okolicznych wsiach. Zorganizowali pomoc tym osobom w przygotowaniach przedświątecznych, wykonali stroiki świąteczne. Na świeczkowisko zaprosili księdza kapelana, Komendanta Hufca, Dyrektora Szkoły, nauczycieli, Radnego Gminy, rodziców. Betlejemskie Światełko Pokoju harcerze odebrali w czasie uroczystości na rynku w Działdowie a następnie przewieźli je do świetlicy szkolnej. Tu odpalenia świeczek dokonali Komendant Hufca, Dyrektor Szkoły i Radny Gminy a gawędę na temat symboliki Betlejemskiego Światełka Pokoju wygłosił Ksiądz kapelan. Następnie podzieliliśmy się opłatkiem i wspólnie śpiewaliśmy kolędy. Po obrzędowym zakończeniu świeczkowiska, pożegnaliśmy gości, ale czuwanie harcerzy trwało do samego rana, kiedy to zanieśli Betlejemskie Światełko Pokoju do kaplicy, do domów ludzi chorych i samotnych.
26 marca w rocznicę Akcji pod Arsenałem odbyło się uroczyste otwarcie harcówki. Swą obecnością zaszczycili nas: Wójt Gminy, członkowie rady gminy, kierownik GOPS, dyrektor i nauczyciele naszej szkoły, Komenda Hufca, rodzice oraz reprezentacje drużyn działających na terenie naszego hufca. Poświecenia pomieszczeń dokonał ksiądz kapelan. Harcerze przedstawili program artystyczny „W imię przyjaźni” poświęcony rocznicy Akcji pod Arsenałem. Wspólnym śpiewom, zabawom i pląsom harcerskim nie było końca. Dla mnie – drużynowej 18 DDH „Płomienie” był to wieczór szczególny, właśnie tego dnia złożyłam zobowiązanie instruktorskie.
Po roku działalności drużyna miała już swoich sprzymierzeńców, wielu przyjaciół. Harcerze nauczyli się pozyskiwać sponsorów, wśród miejscowych drobnych przedsiębiorców, właścicieli sklepów. Urząd Gminy dofinansował pobyt 30 harcerzy(i kandydatów na harcerzy) na Ogólnopolskim Zlocie Grunwaldzkim, pobyt 10 harcerzy, na dwutygodniowym obozie harcerskim, zakupił kompletne umundurowanie dla tych, którzy złożyli przyrzeczenie harcerskie. Na pierwsze urodziny drużyna otrzymała od prywatnego sponsora trzy namioty czteroosobowe wraz z kompletem karimat, elektryczny wkład do kominka. A dzieje się tak, dlatego że drużyna stara się aktywnie działać. Harcerze objęli opieką Miejsce Pamięci Narodowej –cmentarz Polaków pomordowanych w czasie II wojny światowej, wymalowali postacie z bajek w jednej z sal oddziału dziecięcego Miejskiego Szpitala, uczestniczą w różnych uroczystościach i imprezach organizowanych przez Hufiec. Uczą się gospodarować własnymi zasobami finansowymi, systematycznie wpłacają składki harcerskie.
Po roku istnienia przystąpiliśmy do realizacji ścieżki 5. U siebie i u sąsiada. Stworzyliśmy Gromadę Zuchową działającą przy świetlicy wiejskiej w sąsiedniej wsi. Drużynową została jedna z naszych harcerek. Zuchy wzięły już udział w Przeglądzie Teatrzyków Zuchowych, jeżdżą z nami na rajdy, zorganizowały wspólnie z nami kolejne już czuwanie z okazji przekazania Betlejemskiego Światełka Pokoju. Na tę uroczystość zaprosiliśmy uczniów z pobliskiego gimnazjum wraz z opiekunami. Do tego gimnazjum uczęszczają absolwenci naszej szkoły a więc i harcerze z naszej drużyny . Było to pierwsze ze spotkań, które w efekcie doprowadziło do powstania Próbnej Drużyny Harcerskiej w tej szkole.
Przedstawiliśmy tu tylko niektóre nasze działania, bo nie sposób przedstawić wszystkich. Na koniec chcielibyśmy bardzo serdecznie podziękować wszystkim udzielającym nam wsparcia a przede wszystkim komendzie hufca, dyrektorowi szkoły, wójtowi oraz radnemu naszej gminy.


18 DDH „Płomienie”
pwd Grażyna Lauterbach

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.
www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie
Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej
Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie