Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
Ochrona zdrowia i życia dziecka w gospodarstwie rolnym-referat dla rodziców

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 1043 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięczniePlatforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów. 

 Skarżyn, 13.IV.2005r.


Szanowni Państwo, w tradycję rodzinnego gospodarstwa wpisana jest praca wszystkich domowników, również dzieci. Przez wieki tak było, tak jest i zapewne tak będzie. Niezbędna jest jednak świadomość, że są prace, których dzieci wykonywać nie powinny, bo zwyczajnie do nich nie dorosły. Mają za mało sił, brakuje im wyobraźni, doświadczenia, nie potrafią właściwie ocenić niebezpieczeństwa, przewidzieć skutków swoich poczynań, a zatrucie czy przeciążenie młodego organizmu może mieć nieodwracalne skutki.
Ileż to razy rodzic nie posiada się z dumy, kiedy jego kilku- czy kilkunastoletni syn uruchamia ciągnik, orze pole, obsługuje kombajn. A przecież konstrukcja maszyn rolniczych nie jest obliczona na siły i możliwości dziecka. Fakt, że potrafi ono uruchomić i obsługiwać maszyny, nie świadczy jeszcze, że może przy nich samodzielnie pracować . W trudnych bowiem sytuacjach dzieci łatwo tracą głowę, wpadają w panikę. Całkiem inaczej niż dorośli postrzegają one świat, inne wartości są dla nich ważniejsze. Znane są przypadki, że dla „uratowania” kartofla dziecko wchodzi pod pracujący kombajn. W pogoni za powierzoną swej opiece krową, czy kurą wybiega na drogę, wprost pod jadący ciągnik czy samochód.
Przy pracach w gospodarstwie nietrudno o nieszczęście. Każda pracująca maszyna- tym bardziej nie w pełni sprawna- stanowi potencjalne zagrożenie. Każdy kontakt ze zwierzętami gospodarskimi wiąże się z ryzykiem. Każda praca środkami ochrony roślin niesie ze sobą niebezpieczeństwo zatrucia. Co roku ponad tysiąc dzieci rolników ulega wypadkom podczas wykonywania pracy w gospodarstwie, przebywania w otoczeniu maszyn i zwierząt gospodarskich. Niektóre z nich do końca życia pozostają kalekami- bez rąk, nóg, oczu. Każdego roku kilkanaścioro dzieci traci życie.
Chciałabym przedstawić Państwu wykaz prac, których nie należy zalecać dzieciom do lat 15.
1. Kierowanie ciągnikami rolniczymi i innymi maszynami.
Samodzielne kierowanie tymi pojazdami wymaga kwalifikacji i doświadczenia. Przy wykonywaniu tej czynności występuje duże zagrożenie najechania, wywrócenia, a także wyrządzenia krzywdy innym osobom.
2. Obsługa maszyn rolniczych.
Bezpośrednia obsługa w warunkach polowych stwarza wiele zagrożeń przejechania, przewrócenia maszyny, przygniecenia, pochwycenia przez pracujące mechanizmy, skaleczenia, obcięcia kończyn- tak osób obsługujących, jak i postronnych.
3. Przebywanie na pomostach sadzarek do ziemniaków, siewników oraz ich obsługa.
Przy tych czynnościach występują bardzo często obcięcia i urazy palców i dłoni, pochwycenia przez wały napędowe i pasy transmisyjne.
4. Przerzynanie drewna przy użyciu pilarki tarczowej i pił łańcuchowych.
Pilarka tarczowa to jedna z najniebezpieczniejszych maszyn, przy której występuje najwięcej okaleczeń, amputacji oraz wypadków śmiertelnych.
5. Wszelkie prace z chemicznymi środkami ochrony roślin.
Prace przy użyciu środków chemicznych, rozpuszczalników grozi niebezpieczeństwem zatrucia. Wszystkie te środki mają właściwości narkotyczne, ulegają rozpuszczaniu w tkance mózgowej, powodując trwałe szkody. Ich opary z powietrzem tworzą mieszaniny wybuchowe. Środki chemiczne należy przechowywać w miejscach niedostępnych dla dzieci i fabrycznie, szczelnie zamkniętych opakowaniach zaopatrzonych w etykietę podającą nazwę preparatu.
6. Topienie i podgrzewanie lepiku i smoły.
Występuje zagrożenie wybuchem, pożarem, poparzeniem. Opary lepiku i smoły zawierają rozpuszczalniki organiczne.
7. Rozpalanie i obsługa pieców centralnego ogrzewania, parników i kotłów do gotowania.
Grozi niebezpieczeństwem wybuchu i pożaru, groźbą poparzeń twarzy i rąk.
8. Wszystkie prace wykonywane na wysokości ponad 3 metry na: pomostach, drabinach, drzewach, dachach itp.
Występuje zagrożenie upadkiem, złamaniem kończyn, lub trwałym kalectwem.
W razie zaistnienia już jakiegokolwiek z w/w rodzaju wypadków należy natychmiast poszkodowanemu udzielić pierwszej pomocy, stosownie do rodzaju zagrożenia np. odciągnięcia od maszyny, odłączenie od źródła prądu, ułożenie i przykrycie chorego, założenie opatrunku, wykonanie sztucznego oddychania itp. oraz wezwać pomoc lekarską
Pamiętajmy, jeśli już musimy skorzystać z pomocy dzieci i powierzyć im wykonywanie jakichś prac, wybierzmy takie, w którym są one w stanie podołać bez narażania się na niepotrzebne niebezpieczeństwo. Na rodzicach, opiekunach spoczywa prawny i moralny obowiązek opieki nad dzieckiem, chronienia go przed niebezpieczeństwem. Kiedy zdarzy się wypadek, jest już za późno na zastanawianie się. Wówczas pozostaje wyrzucanie sobie do końca życia zaniedbań, braku wyobraźni, braku odpowiedzialności. Najszczersze nawet wyrzuty sumienia i żal nie przywrócą dziecku ani sprawności, ani tym bardziej życia. Miejmy to zawsze na uwadze. Dziękuję.

Opracowała: mgr Katarzyna Wudkiewicz
Nauczycielka Szkoły Postawowej w Skarżynie

Bibliografia:
Anna i Andrzej Kwiatkowscy: Dozwolone od lat 16-stu- czyli niebezpieczne prace w gospodarstwie rolnym. Kasa Rolniczego ubezpieczenia Społecznego, Warszawa 2004r.
Ochrona zdrowia i życia w gospodarstwie rolnym. KRUS, Warszawa 2003r.
Anna i Andrzej Kwiatkowscy: Jak bezpiecznie pomagać rodzicom w gospodarstwie rolnym. KRUS, Warszawa 2004r.

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.
www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie
Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej
Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie