Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
Posłuszeństwo jest wartością

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 2305 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięczniePlatforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów. 

 


prowadzone przez Ksawerę Lewandowską.
n-l SP2 w Sztumie

Cele:
Ma uświadomić rodzicom konieczność kształtowania w dzieciach świadomości posłuszeństwa osobom dorosłym.
 • dziecko powinno wiedzieć, że posłuszeństwo rodzicom, wychowawcom jest gwarancją jego bezpieczeństwa i rozwoju.
 • dziecko powinno umieć uzasadnić, dlaczego ma słuchać i wykonywać polecenia osób starszych.
Środki dydaktyczne:
 • Treść opowiadania Bruno Ferrero " Niebieskie światło"- tekst w konspekcie
 • trzy szale
 • strzykawka
Metody:
 • elementy zabawy
 • opowiadanie
 • pogadanka
 • praca samodzielna
Przebieg spotkania:
      Wprowadzenie mające na celu uświadomienie rodzicom problemu. Dzieci są przekonane, że mają być grzeczne, bo wtedy są dobrze wychowane, bo chcą przypodobać się rodzicom, wychowawcom, bo rodzice tak każą itd. Zdarza się, że i starsi są tego zdania. Często dlatego, że tak zostali wychowani i zastanawiali się nad tym. Dziecko powinno wiedzieć, ze posłuszeństwo jest gwarancją bezpieczeństwa. Chociaż ono jeszcze o tym nie wie.
      Pierwsza zabawa, w której rodzice wcielają się w rolę dzieci. Zadaniem jest dotarcie do wyznaczonego celu, gdzie czeka na nich nagroda. W tym przypadku do tablicy. Przy czym nie wolno niczego dotykać.
      Wybieramy ochotników, wyprowadzamy ich przed klasę i wyjaśniamy jakie role mają odegrać:
 • Samotnik, który sam ma dotrzeć do celu
 • Drugie dziecko ma przewodnika ale jest nieposłuszne
 • Trzecie dziecko ma przewodnika i jest posłuszne.
     Rodzice wchodzą do klasy pojedynczo z zawiązanymi oczami a pozostali dokładnie śledzą jego reakcje. Za każdym razem zmieniamy układ porozstawianych krzeseł i innych przeszkód.
      Po zabawie wybrani uczestnicy zabawy opowiadają, co czuli w czasie pokonywania toru przeszkód.
      Ewaluacja. Rodzice wspólnie dochodzą do wniosku, że chociaż wszystkie dzieci wykonały polecenie i dotarły do celu , tylko jedno dziecko dotarło szybko i bezpiecznie - posłuszne. Posłuszeństwo jest wartością. Nagrodą jest bezpieczeństwo. Drugie.
      Prowadzący wyjmuje strzykawkę, pyta do czego ona służy, kto nią się posługuje. Jak reagowały dzieci w czasie szczepień, na widok kogoś w białym fartuchu itd.
      Małe dziecko płacze, bo boi się, nie rozumie, że jest to dla jego dobra. Podobnie jest z posłuszeństwem. To samo jest u stomatologa. Dziecko szybko zauważa, że opłaciło się cierpieć, bo teraz nie boli.
      Opowiadanie o Niebieskim świetle. Do czego służy sygnalizacja świetlna?, Co sygnalizują kolory? Dlaczego sygnalizacja jest tak ważna na drogach? Co się dzieje, kiedy ludzie nie reagują na sygnalizacje świetlną?
      Rodzice wczuwają się w kolory i opowiadają co czują, co chcą nam powiedzieć. Pewnego razu sygnalizacja świetlna, która znajdowała się na dużym skrzyżowaniu, w Mediolanie zachowywała się dziwnie. Wszystkie światła zabarwiły się na niebiesko i ludzie nie wiedzieli co robić. Jak maja się zachować.
 • Przechodzimy czy nie przechodzimy? Stoimy czy nie stoimy?
      Sygnalizator wysyłał we wszystkich kierunkach tak intensywne niebieskie światło, jakiego niebo w Mediolanie nigdy nie miało. Czekając na wyjaśnienie sytuacji prowadzący samochody pokrzykiwali i trąbili, a piesi krzyczeli:
 • Pan nie wie kim jestem!
 • Co się stało?
 • Czy ktoś zaspał , zwolnić go!
W końcu stanął policjant i stanął pośrodku, by kierować ruchem. Inny policjant poszukał skrzynkę rozdzielcza i włączył prąd, by móc naprawić sygnalizację świetlna. A niebieskie światło , nim zgasło zupełnie, zdążyło jeszcze pomyśleć
  Biedacy. Dale sygnał "wolnej drogi".
     Ewaluacja. Byliśmy świadkami wdarcia się w nasza codzienność czegoś innego. Niebieskie światło zdaje się mówić
 • Zatrzymajcie się dzieci. Zastanówcie się. Nie zawsze to co ładne jest dobre. Rodzice, nauczyciele pokazują wam drogę. To właśnie oni posyłają dzieciom takie sygnały. Zauważcie ja. Posłuszeństwo starszym jest wartością

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.
www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie
Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej
Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie