Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
Jak kształtujemy postawy ekologiczne w internacie

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 1440 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięczniePlatforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów. 

 

      Internat SOSW jest położony daleko od miejskiego gwaru, na obrzeżu kamionackiego kompleksu leśnego w miejscowości Włyń nad rzeką Wartą. Położenie i charakter placówki zdecydowało, iż społeczność internatu jest nierozerwalnie związana z środowiskiem przyrodniczym. Obecnie internat zamieszkuje 30 wychowanków o obniżonej sprawności umysłowej w wieku od 7 do 20 lat. Od początku istnienia Ośrodka, czyli od blisko 30 lat pedagodzy starają się pracować z dziećmi w myśl znanej terencjuszowskiej maksymy "homo sum, humani nihil a me alienum esse puto"(człowiekiem jestem i nic co ludzkie nie jest mi obce), nie zapominając, iż "errare humanum est"(błądzić jest rzeczą ludzką), dlatego też pomagają wychowankom lepiej poznać i zrozumieć otaczającą ich rzeczywistość. Poznawanie świata w warunkach naturalnych stanowi istotny element stymulowania rozwoju osób niepełnosprawnych.
      Edukację ekologiczną zaczyna się od najprostszych czynności. Każde nowo przyjęte dziecko wdrażane jest do wykonywania podstawowych czynności samoobsługowych, takich jak: mycie całego ciała, korzystanie z urządzeń sanitarnych, mycie zębów, dbałość o czystość najbliższego otoczenia. Wymienione zabiegi higieniczno – sanitarne łączy się praktyczno-werbalnie z koniecznością oszczędzania wody i energii. Służą temu dyżury wychowanków w łazienkach oraz corocznie przeprowadzany konkurs czystości. W celu lepszego zrozumienia problemu została wykonana gazetka tematyczna, przedstawiająca średnie dobowe zużycie wody przez obywateli krajów europejskich. Ponadto uszczelnione zostały okna w świetlicach i salach sypialnych. Zajęcia tematyczne ("Po kropelce" i in.) oraz wycieczki nad Zalew "Jeziorsko", do oczyszczalni ścieków w Warcie, do Elektrowni Wodnej w Skęczniewie oraz na zaporę wodną na rzece Warcie, pozwoliły wychowankom zrozumieć potrzebę ochrony wód przed zanieczyszczeniami oraz poznać cele budowania zbiorników retencyjnych. Utrwaliło to tezę, że czysta woda jest niezbędna dla życia człowieka, zwierząt i roślin, że jest "ona naszym prawdziwym przyjacielem, a prawdziwej przyjaźni pielęgnowanej żadna siła nie zniszczy" w myśl słów Piotra Abelarda.
      Wartym odnotowania jest fakt, iż w internacie SOSW realizowane są zadania zawarte w programie dydaktyczno – wychowawczo – opiekuńczym, którego jednym z głównych założeń jest rozwijanie u wychowanków zainteresowania światem, jego różnorodnością, bogactwem i pięknem. Temu celowi służą wyprawy w teren, z których przynoszone są liczne okazy naturalne. Dzięki nim wychowankowie mają możliwość bezpośredniego kontaktu z przyrodą, poznania roślin oraz obserwacji zwierząt żyjących w środowisku naturalnym. Zebrane okazy wykorzystywane są do wykonania prac plastycznych i prezentów okazjonalnych, wręczanych gościom podczas Biegów Przełajowych w Pierzchniej Górze. Wykonane różnymi technikami prace plastyczne prezentowane są również na wystawie w Kuratorium Oświaty i Wychowania, a także dekorują korytarze internatu podczas konkursu "Barwy Jesieni".
      Ponadto w internacie Ośrodka utworzono Szkolne Koło Turystyczno – Krajoznawcze, działające pod patronatem Oddziału PTTK w Warcie, mające na celu poznanie najciekawszych zakątków Ziemi sieradzkiej. Z działalnością SKTK wiąże się nierozerwalnie problematyka ochrony przyrody, zabytków i krajobrazu. Piesze wędrówki stwarzają dzieciom możliwość poszukiwania określonych wartości, wzbogacających ich wiedzę i psychikę. Kształtują także postawę odpowiedzialności za stan środowiska przyrodniczego i wkomponowanych weń licznych obiektów sakralnych i zabytkowych budowli. Młodzi odkrywcy mieli możliwość obserwowania życia ptaków wodnych w Rezerwacie Ptaków. Obserwacje te przyczyniły się do wykonania rysunków ptaków chronionych, które zostały zaprezentowane podczas wystawy " Wiosna , cieplejszy wieje wiatr", zorganizowanej przez nasz Ośrodek w Warckim Centrum Kultury. Zwiedzali również park podworski w Mikołajewicach wraz ze znajdującymi się tam Pomnikami Przyrody, a także uczestniczyli w Rajdzie "Jubileuszowym" do Małkowa.
      Każdego roku wiosną wychowankowie internatu biorą udział w plenerze malarskim pod hasłem "Wiosna w pełni", organizowanym przez nasz Ośrodek dla wszystkich zainteresowanych utrwaleniem piękna krajobrazu polskiego.
      Podczas ogłoszonej dla wszystkich szkół akcji "Sprzątanie Świata" i dla internatu "Alarmu Ekologicznego" wychowankowie ruszyli w pobliski las, by go posprzątać. Niestety, pomimo dużego zaangażowania nie byli w stanie zrealizować swoich zamierzeń. Dali temu wyraz w sporządzonym raporcie, stwierdzając, że tego rodzaju akcje wymagają bezpośredniego zaangażowania służb komunalnych i odpowiedniego sprzętu. Pod kierunkiem wychowawców został wykonany szkic terenu okalającego Włyń z zaznaczeniem lokalizacji dzikich wysypisk śmieci. Podsumowaniem tych akcji były plakaty ,nt. "Nie będę zaśmiecać Ziemi", które oddały wewnętrzny stan duszy wychowanków, jednocześnie wizualizując go.
      Jednym z konstytutywnych obszarów działań internatu jest również dbałość o estetykę najbliższego otoczenia. W myśl powyższego dzieci same zaprojektowały i wykonały ogródki skalne przed budynkiem oraz na bieżąco zajmują się ich pielęgnacją. Bliskość lasu sprzyja kształtowaniu u wychowanków właściwej postawy wobec zwierząt dziko żyjących. Podczas spotkania z leśniczym podopieczni zapoznali się ze sposobami dokarmiania zwierząt, a w trakcie wizyty w Lecznicy dla Zwierząt w Warcie uzyskali informacje na temat tego, jak zachować się w razie zetknięcia ze zwierzętami żyjącymi na wolności. W ramach realizacji Programu Ekologicznego wspólnymi uczniowsko-nauczycielskimi siłami przygotowaliśmy bajkę "Las" z niezwykle pięknymi strojami, którą zaprezentowaliśmy na przeglądzie teatralnym "W Krainie Baśni, Pieśni i Tańca" w Sieradzu oraz podczas VI Wojewódzkiego Przeglądu Twórczości o tematyce ekologicznej w Zduńskiej Woli.
      Wraz z propagowaniem zdrowego stylu życia odbywają się w internacie oraz na terenie przyległym liczne konkursy, quizy, gry i zabawy na wesoło. W celu upowszechnienia wśród wychowanków aktywnego wypoczynku, zorganizowaliśmy wycieczkę do stadniny koni w gospodarstwie agroturystycznym w Warcie. Jazda konna przysporzyła dzieciom wiele niezapomnianych wrażeń.
      Ponadto dokonaliśmy pomiaru natężenia ruchu drogowego na trasie Włyń – Łódź, celem uświadomienia wszystkim wychowankom szkodliwego wpływu hałasu na zdrowie każdego z nich. Posłużyła temu, także inscenizacja wiersza "Paweł i Gaweł" oraz plakaty "Walka z hałasem".
      Święta Bożego Narodzenia pozwoliły na wprowadzenie tematu ochrony świerków w lesie. Wiele radości dało mieszkańcom internatu upieczenie świątecznych choinek z ciasteczek i wykonanie ekologicznych stroików. "Czy nie byłoby lepiej, żeby żywe świerki zostały w lesie?" – jakże mądre, a zarazem dostojne stwierdzenie padło ze strony dzieci, nieprawdaż?
      Podsumowaniem realizacji Programu Ekologicznego był Turniej Wiedzy Ekologicznej. Wychowankowie, którzy wyróżnili się najlepszą postawą i wiedzą, zostali nagrodzeni dyplomami.
      Cytując Horacego , a jednocześnie finalizując tok naszych rozważań chcielibyśmy problemowi ekologii " exegi monumentum aere perrenius" (zbudować pomnik trwalszy od spiżu), dlatego też stwierdziliśmy, iż problematyka ekologiczna będzie nadal dominować w pracy z dziećmi niepełnosprawnymi w internacie, tak by w przyszłości mogli oni stać się pełnoprawnymi obywatelami, odpowiedzialnymi za stan środowiska naturalnego.

mgr Barbara Jeziorska – Szydło
mgr Ewa Ochman

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.
www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie
Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej
Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie