Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
Ekologiczny raport

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 924 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięczniePlatforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów. 

 Naturalne środowisko naszej planety jest mocno zniszczone i przekształcone. Mimo różnorodnych i często coraz szerzej zakrojonych akcji i działań , tzw. "ekologicznych" jest w dalszym ciągu bardzo niszczone. Dużo mówi się i pisze w ostatnich latach o ekologii i ochronie środowiska. Wielu z nas dziś wie i rozumie, że istnieje potrzeba poszerzania wiedzy w tym zakresie oraz podejmowania praktycznych działań na rzecz ochrony, kształtowania i pielęgnowania środowiska.
     Takie działania są podejmowane w naszej szkole. Jest to Szkoła Podstawowa nr 2 im. Marii Konopnickiej w Nowogardzie w województwie zachodniopomorskim. Wszystkie inicjatywy ekologiczne koordynuje od wielu lat działające w szkole koło LOP wspólnie z powstałym we wrześniu 2000 roku klubem "Błękitny kciuk".
     Celem działalności obu organizacji jest propagowanie takich wartości jak wrażliwość na piękno przyrody, ochrona własnego zdrowia oraz gotowość do działań ekologicznych, kształtowanie poczucia odpowiedzialności za hodowane rośliny i zwierzęta, poznanie piękna przyrody swojego regionu.
     Działania podejmowane przez uczniów naszej szkoły wynikają z programów opracowanych przez naszych nauczycieli, opiekunów wymienionych organizacji: "Program edukacyjny "Błękitny kciuk" (aut. Grażyna Miętka - Piotrowicz), "Program edukacji środowiskowej z elementami ochrony środowiska"(aut. Grażyna Jackowska – Wojtala).
     Członkowie klubu "Błękitny kciuk" zajmują się przede wszystkim uświadamianiem znaczenia wody dla życia na Ziemi oraz potrzebą ochrony i poszanowania jej zasobów. Próbują uwrażliwić społeczeństwo na problem kurczenia się tych zasobów oraz zachęcić do ich ochrony w życiu codziennym. Problemy te są przybliżane podczas corocznego "Tygodnia Czystości Wód", który odbywa się w kwietniu. Ma wtedy miejsce wiele imprez: konkursy plastyczne dla klas młodszych, inscenizacje ukazujące potrzeby środowiska wodnego. Zapraszani są goście, których życie osobiste i zawodowe związane jest z wodą. Wśród nich znaleźli się pracownicy Przedsiębiorstwa Usług Wodnych i Sanitarnych, strażacy, wędkarze oraz płetwonurkowie. Organizujemy zajęcia warsztatowe z zapraszanymi gośćmi oraz konkursy sprawdzające wiedzę na tematy związane z wodą. Wszystkim imprezom towarzyszą wystawy czasopism i książek popularnonaukowych oraz zdjęć przyrodniczych autorstwa zaprzyjaźnionych fotografików, panów: Marka Piotrowicza ,Jana Korneluka ora Franciszka Karolewskiego.
     Wszyscy uczniowie aktywnie uczestniczą w obchodach Światowego Dnia Zwierząt, propagując potrzebę właściwego współżycia ze zwierzętami, walki o zachowanie świata zwierzęcego. Bohaterami tej imprezy są zwierzęta. W tym dniu (zwykle 5 października) zapraszamy wielu gości którzy mogą nam powiedzieć wiele ciekawych rzeczy o zwierzętach. Gościliśmy więc już: weterynarzy, leśników, hodowcę koni i gołębi pocztowych wraz z ptakami, fotografików oraz prezesa LOP i przedstawicieli Lokalnej Agendy 21. Uczniowie uczestniczą w pogadankach i warsztatach z udziałem zaproszonych gości. Mają także możliwość wziąć udział w konkursach plastycznych i szaradziarskich oraz w fotograficznym "Zwierzę w obiektywie". Dużym powodzeniem cieszy się zawsze pokaz psiej mody oraz konkurs na najciekawsze przebranie zwierzęce. W trakcie imprezy odbywa się promocyjna sprzedaż artykułów żywnościowych firmy Master Foods Polska, która jest sponsorem wszystkich nagród dla uczestników konkursów.
     Są to imprezy, w których biorą udział wszyscy uczniowie i nauczyciele. Każda klasa pod kierunkiem swojego wychowawcy przygotowuje przydzielone im zadania.
     Co dwa lata odbywa się w naszym mieście Międzynarodowy Festiwal Filmów Ekologicznych "EKOFILM". Uczniowie wszystkich szkół nowogardzkich aktywnie uczestniczą w projekcjach filmów. W naszej szkole odbywa się wtedy wiele imprez towarzyszących temu wydarzeniu: konkursy, warsztaty, wystawy plakatów oraz spotkania z twórcami filmów konkursowych. Agenda 21 i Dom Kultury ogłaszają konkursy towarzyszące, w których uczestniczymy. W czasie ostatniego festiwalu w roku 2002 otrzymaliśmy nagrodę pieniężną w wysokości 1000 zł za działalność ekologiczną.
     W naszej szkole podejmujemy wiele działań walcząc o czyste środowisko, które chcielibyśmy tu jeszcze wymienić:

  • dzięki stałej zbiórce puszek aluminiowych pozyskaliśmy dla naszej szkoły zgniatarkę
  • tropiliśmy dzikie wysypiska śmieci, sfotografowaliśmy je, sporządziliśmy raport i przekazaliśmy odpowiednim służbom
  • zawieszamy budki lęgowe oraz dokarmiamy ptactwo zimą
  • zbieramy makulaturę i zużyte kartridże
  • wzięliśmy udział w akcjach: liczenia ptactwa, w zbiórce żołędzi oraz ratowania polskich kasztanowców zorganizowanych przez nadleśnictwo.
  • uczestniczymy corocznie w obchodach Dnia Ziemi i w Sprzątaniu Świata
  • zwiedzamy wystawy ekologiczne
  • ostatnio włączyliśmy się do akcji zbierania zużytych baterii ogłoszonej przez Fundację REBA.
     Nasza szkoła jest laureatem nagrody Senatu RP za zwycięstwo w ogólnopolskim konkursie "Zadrzewiamy Polskę". Pieniądze ze zbiórek surowców wtórnych i zdobyte w konkursach przeznaczamy na zakup sprzętu telewizyjnego do klas, zwierząt do hodowli oraz zakup karmy dla tych zwierząt.
     To tylko najważniejsze imprezy które odbywają się na terenie naszej szkoły. Nie poprzestaniemy na tym. W dalszym ciągu będziemy działać na rzecz czystego środowiska. Podejmowanie praktycznych działań związanych z ochroną środowiska zdecydowanie wpływa na zmiany postaw ekologicznych wśród uczniów. Przenoszą oni te pozytywne zachowania na dom rodzinny i najbliższe otoczenie. Dzięki temu uczniowie naszej szkoły czują się współodpowiedzialni za swoje otoczenie i mamy nadzieję, że dzięki ich zaangażowaniu, zahamowana zostanie degradacja środowiska naturalnego.

Jolanta Modrzejewska, Barbara Żurak – Zespół ds Promocji
Szkoła Podstawowa nr 2
ul. Żeromskiego 5
72-200 Nowogard
tel. 39 26 274

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.
www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie
Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej
Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie