Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
Akcja antynikotynowa w szkole - scenariusz imprezy szkolnej

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 7538 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięcznie



Platforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów.



 

 

scenariusz imprezy szkolnej


Scenariusz opracowały: mgr Monika Chełmicka
mgr Hanna Jankowska

Przeprowadzona w szkole akcja antynikotynowa miała na celu propagowanie zdrowego trybu życia, walkę z nałogami – paleniem papierosów. Uważamy, że takie i tym podobne akcje budzą w młodym człowieku głęboką refleksję nad swoim postępowaniem, przyczyniają się do pozytywnego myślenia i właściwego działania.

Uczeń I:
„NIE PAL PRZY MNIE !” – pod takim hasłem dziś obchodzimy w naszej szkole Dzień Bez Papierosa. W związku z tym pragniemy czynnie włączyć się w szeroki ruch oświatowy promujący zdrowie.
Uczeń II:
Dzisiaj dzień bez papierosa,
Więc jeżeli o to chodzi
Chcemy wam to wprost powiedzieć,
Że palenie bardzo szkodzi.
Uczeń I:
Zdrowy człowiek, zdrowe społeczeństwo to doskonałe podstawy osiągania osobistego oraz zbiorowego sukcesu. Dzisiaj zwracamy uwagę na nałóg odbierający zdrowie milionom Polaków, na palenie papierosów.

Uczeń III:
Zanim powstanie papieros, do tytoniu dodaje się wiele aromatów, a także substancji konserwujących, często o nieznanym, utajnionym przez producentów składzie chemicznym. Na przykład specjalne sole powodują, że papieros stale się tli, amoniak zmieniając pH biologicznie uaktywnia nikotynę, cukier i lukrecja poprawiają smak, a gliceryna dłużej zachowuje świeżość tytoniu. Tak chemicznie „spreparowany” papieros dostarcza palaczowi substancji, od której się uzależnia – nikotyny oraz 4000 innych toksycznych związków chemicznych, w tym 40 substancji o działaniu rakotwórczym.

Uczeń II:
Smutne jest życie palacza,
Często ma nikotynowego kaca,
Kaszle i źle się czuje,
Papieros mu życie marnuje.



Uczeń IV:
Wchłanianie dymu tytoniowego zachodzi głównie w układzie oddechowym, a także w przewodzie pokarmowym jako rezultat połykania między innymi śliny. Składniki dymu przenikają do krwiobiegu i są rozprowadzane po całym organizmie. Palenie papierosów zwiększa ryzyko zachorowań na wiele niebezpiecznych dla życia i zdrowia chorób płuc, łącznie z rakiem, rozedmą i zapaleniem oskrzeli. Po wielu latach palenia płuca robią się czarne. Kto przestanie palić, niekoniecznie wyleczy chorobę płuc, ale spełni podstawowy warunek profilaktyczny.

Uczeń V:
Wiele dzieci pali papierosy. Być może skłania je do tego chęć, aby wyglądać doroślej, może nacisk ze strony przyjaciół albo potrzeba ukrycia nieśmiałości i zakłopotania w trudnych sytuacjach. Na dzieci mogą również wpływać ładne reklamy. Chociaż reklamy tytoniowe nie ukazują się już w telewizji, jednak wiele sportowych wydarzeń jest nadal sponsorowanych przez wytwórnie tytoniu.
Osobom, które zaczęły palić przed 20 rokiem życia jest trudniej zerwać z nałogiem niż tym, które sięgnęły po papierosy w wieku starszym.

Uczeń VI:
Nikotynizm, czyli nałóg palenie, jest najbardziej rozpowszechniony na świecie. Nikotyna powoduje silne uzależnienie. W Polsce pali regularnie 12 milionów osób – 8 milionów mężczyzn i 4 miliony kobiet. Codziennie 500 nieletnich dziewcząt i chłopców zaczyna palić papierosy. Statystyczny Polak wypala rocznie około 3 kg suchego tytoniu. Każdego roku 100 tys. zgonów w Polsce ma bezpośredni związek z negatywnymi skutkami palenia tytoniu, a co 10 sekund na świecie ktoś umiera na chorobę wywołaną paleniem tytoniu.

Uczeń II:
Na koniec chcemy przedstawić wam kilka haseł antynikotynowych:
Nikotyna to na twoje zdrowie kosa, a więc odrzuć papierosa.

Nie przestawaj z palaczami rzuć palenie i bądź z nami.

Jeszcze mleko ma pod nosem, a już buzia z papierosem.

Elegancka dziewczyno, nie pachnij nikotyną.


Literatura:
1. Katoński W.: Jak rzucić palenie? Fundacja „Promocja Zdrowia”, W – wa 1999.


Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.




www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie




Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej




Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie