Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
Jak przeciwdziałać wagarom ?

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 1912 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięcznie



Platforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów.



 

 
mgr Ewa Werblińska

IDENTYFIKACJA PROBLEMU
     Opisywany przeze mnie przypadek dotyczy Ani, uczennicy klasy drugiej gimnazjum w roku szkolnym 2003 / 2004.
     We wrześniu 2002 roku zostałam wychowawcą klasy pierwszej gimnazjum. Jak każdy wychowawca starałam się od początku poznać klasę, pomóc uczniom w szybkiej adaptacji do nowych warunków szkolnych. Z chwilą gdy rozpoczęłam pracę z tym zespołem skład osobowy uległ niewielkim zmianom w stosunku do składu ze szkoły podstawowej. Jedną z nowych uczennic była Ania. Dziewczynka dała się poznać jako pogodna i miła osoba. W pierwszym roku nauki nie sprawiała żadnych kłopotów wychowawczych, osiągała dobre wyniki w nauce, nie opuszczała zajęć. Była otwarta i szczera, nawiązała liczne przyjaźnie wśród kolegów z klasy i szkoły.
     Sytuacja uległa zmianie po wakacjach. Na początku drugiej klasy Ania przestała regularnie uczęszczać do szkoły, jej wyniki w nauce, w porównaniu z klasą pierwszą, znacznie uległy pogorszeniu.

GENEZA I DYNAMIKA ZJAWISKA

     Analizując dziennik : oceny i frekwencję zauważyłam, że Ania ma coraz gorsze oceny, ale przede wszystkim zwróciłam uwagę na jej bardzo liczne nieobecności w szkole. Początkowo myślałam, że choruje ( najpierw była nieobecna trzy dni, a później cały tydzień ). Jednak uczennica zachowywała się w sposób nienaturalny, zapytana o powód opuszczania zajęć udzielała wymijającej odpowiedzi, twierdziła, że rodzice napiszą jej usprawiedliwienie. Przeprowadziłam wywiad w klasie. Koleżanki Ani stwierdziły, że zerwała ona wszystkie klasowe kontakty i nie wiedzą, dlaczego nie chodzi do szkoły. Również rozmowy z nauczycielami potwierdziły, że Ania stała się zamknięta, nieobecna, nie uczy się. Wezwani do szkoły rodzice byli przerażeni sytuacją córki, nic nie wiedzieli o przyczynach jej nieobecności na zajęciach, stwierdzili, że Ania codziennie wychodziła do szkoły, a w domu odrabiała lekcje.
     Mimo wizyty rodziców w szkole Ania ponownie opuściła trzy dni nauki. Postanowiłam odwiedzić uczennicę w domu. Podczas rozmowy rodzice poinformowali mnie, że problemy z Anią zaczęły się już w wakacje. Wychodziła z domu nie mówiąc gdzie idzie, z kim się spotyka i wracała bardzo późno. Sądzili, że sytuacja się poprawi, gdy rozpocznie się rok szkolny. Poprosili o pomoc, gdyż stwierdzili, że córka nie reaguje na żadne ich uwagi, okłamuje ich, wypiera się wszystkiego i nie wiedzą jak mają postępować.

ZNACZENIE PROBLEMU

     Wagary pozostają w ścisłym związku z pojawiającymi się trudnościami w nauce, rzutują na całą naukę szkolną, nierzadko na możliwości wykształcenia, na dalsze losy jednostki. Zaczyna się od opuszczania najpierw pojedyńczych lekcji, później całych dni i w końcu tygodni. Szkoła zostaje absolutnie zaniedbana. Duża ilość nieusprawiedliwionych godzin, brak ocen i w konsekwencji brak promocji do następnej klasy, taki jest najczęściej skutek wagarów.
     Ponadto dziecko wagarujące narażone jest na kontakty z podejrzanymi kolegami, koleżankami, nawet tymi, biorącymi narkotyki. Staje się kłamliwe i kłótliwe, nie reaguje ani na prośby, ani na groźby rodziców.
     Wiek dojrzewania to okres w życiu człowieka, w którym dokonuje się przeobrażenie dziecka w osobę dorosłą, okres dojrzewania zwiększa wrażliwość młodzieży na kontakt z otoczeniem, jego akceptację, bądź odrzucenie. Nastolatki często nie wiedzą, jakie powinny być, jakie wartości wyznawać, chcą podkreślić swoją odrębność, nawet jeśli nie wiedzą, na czym ma ona polegać.
     Dlatego dziecko, które wagaruje, które nie wie, jak ma postępować musi znaleźć pomocną dłoń kogoś bliskiego, kogoś, kto udzieli fachowej pomocy i wskaże, jak nadrobić zaległości w szkole, jak ma "odnaleźć siebie".

PROGNOZA

Negatywna:

 • uczennica nadal będzie opuszczać lekcje,
 • zaległości w nauce pogłębią się,
 • nie otrzyma promocji do następnej klasy.
Pozytywna:
 • uczennica zacznie regularnie uczęszczać do szkoły,
 • nadrobi zaległości w nauce,
 • poprawi swój wizerunek jako uczennicy i odbuduje zaufanie rodziców i nauczycieli,
 • ukończy gimnazjum bez opóźnień szkolnych.
PROPOZYCJE ROZWIĄZANIA PROBLEMU
Cele i zadania:
 1. Przeprowadzić rozmowy z uczennicą mobilizując ją do pracy, do regularnego uczęszczania do szkoły.
 2. Utrzymywać częsty kontakt z rodzicami, informując ich o ocenach i frekwencji córki, ustalić formy i zakres współpracy dotyczącej pomocy Ani.
 3. Przeprowadzić rozmowę z pedagogiem szkolnym.
 4. Porozmawiać z klasą, aby uczniowie pomogli Ani w nauce, wspierali ją i mobilizowali.
 5. Rozmawiać z nauczycielami uczącymi Anię, poinformować o jej sytuacji i trudnościach oraz poprosić o danie dodatkowych możliwości nadrobienia zaległości.
WDRAŻANIE I EFEKTY ODDZIAŁYWAŃ

     Po rozmowie z rodzicami Ani ustaliliśmy wspólną taktykę postępowania. Zależało mi na utrzymaniu ścisłego kontaktu ze środowiskiem rodzinnym w celu informowania na bieżąco o postępach i ewentualnych trudnościach uczennicy oraz możliwych formach pomocy w domu. Rodzice zobowiązali się do regularnego kontaktu ze szkołą. Chcieliśmy, aby Ania miała świadomość, że jest pod ścisłą kontrolą i nie może pozwolić sobie na kolejne kłamstwa. Przede wszystkim chodziło mi o wyeliminowanie wagarów uczennicy, która po dwóch miesiącach nauki miała 52 godziny nieusprawiedliwione.
     Rozmowa z pedagogiem szkolnym ujawniła pewną część przyczyn kłopotów Ani – problemy w kontaktach z rodzicami, brak wiary w siebie, niskie poczucie własnej wartości. Zasugerowałyśmy Ani spotkanie z psychologiem. Początkowo odmówiła, ale podczas kolejnych rozmów przekonałyśmy ją, że takie spotkania na pewno jej pomogą. Wizyty u psychologa przyniosły zadowolenie emocjonalne i poczucie bycia zrozumianą. Ania przestała wagarować i zdecydowanie wzrosła u niej motywacja do nauki. Zaczęła nadrabiać zaległości, uczyć się systematycznie.
     Do końca nauki Ani w szkole wspólnie z rodzicami dbałam o to, aby sytuacja nie powtórzyła się. Jej relacje w klasie wróciły do stanu poprzedniego, regularnie uczęszczała na zajęcia i ukończyła gimnazjum z dobrymi wynikami.
     Rodzice i szkoła narzucili Ani większą kontrolę, ale jednocześnie okazana jej serdeczność, cierpliwość i wyrozumiałość przyniosły oczekiwane skutki. Dzięki temu uzyskane zostały przewidywane w pozytywnej prognozie efekty.

Opracowała – mgr Ewa Werblińska

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.




www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie




Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej




Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie