Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
Negatywny wpływ środków masowego przekazu na zachowanie agresywne wśród dzieci

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 1641 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięczniePlatforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów. 

 We współczesnych czasach środki audiowizualne odgrywają coraz większą rolę w życiu człowieka. Obecnie nie ma osoby, która nie słucha radia, ogląda telewizji, korzysta z komputera lub internetu. Media przekazują wiadomości z kraju i ze świata, audycje poznawcze a także wiele filmów, seriali, które przyciągają telewidzów. Telewizja, komputer dla wielu osób jest ulubioną formą spędzania czasu wolnego, który mógłby być przeznaczony na inne formy uczestnictwa w kulturze. Duże znaczenie mają również magnetowidy, pozwalające zarejestrować programy, których nie można obejrzeć w trakcie emisji.
     Z badań prowadzonych przez Ośrodek Badania Opinii Publicznej wynika ze: bez oglądania telewizji nie mogło się obejść prawie 90% ankietowanych, a tylko 10%, nie mogłoby żyć bez książek. Telewizor ma w domu 98% Polaków. Przy przeliczeniu czasu spędzonego przed telewizorem na średnią długość życia statystycznego Polaka uzyskujemy 10 lat spędzanych przed telewizorem bez przerwy lub 15 lat z ośmiogodzinną przerwą na sen. Liczby te wskazują na zjawisko telemanii rozpowszechniające się coraz bardziej w naszym kraju, oraz na to, że telewizja jest czymś znaczącym w życiu wielu ludzi.
     Jadwiga Izdebska w artykule "Niektóre przejawy ujemnego oddziaływania telewizji na dzieci" stwierdza ze:

badania prowadzone w wielu krajach wskazują że aż 80% dzieci i młodzieży w wieku 4—20 lat ogląda telewizję codziennie. Z danych zamieszczonych w różnych raportach o stanie oświaty na świecie wynika, ze np. uczniowie szkół podstawowych w USA poświęcają więcej godzin w ciągu dnia na oglądanie telewizji niż na pobyt w szkole. Także w Szwecji młodzież przez 10 lat nauki szkolnej spędza 18 tys. godzin przez telewizorem, to znaczy o 3 tys. więcej niż w szkole. Telewizja zawładnęła więc czasem wolnym dzieci, wypierając inne sposoby wykorzystania tego czasu.      Obecnie telewizja z jednej strony sprzyja rozwojowi dziecka, daje możliwość poznania świata, wspomaga rodziców w procesie wychowawczym, umożliwia rozwój zainteresowań, spędzenia czasu wolnego. Z drugiej strony może stanowić zagrożenie dla rozwoju osobowości dziecka.
      W telewizji, programach komputerowych, prasie dzieci spotykają się z okrucieństwem i ma to na nich ogromny wpływ. Źródłem niepokoju są programy ze scenami brutalnymi, kradzieżami zbrodnią. Obecnie wprowadzony został system ostrzegania za pomocą znaków graficznych przed programami, których dzieci, młodzież nie powinni oglądać. Znaki te informują, że jest to film tylko dla dorosłych lub taki na oglądanie którego zgodę mogą wydać dorośli. Nie zawsze to daje efekty, ponieważ rodzice bardzo często nie kontrolują co oglądają dzieci.
     Rodzice zajęci pracą zawodowa, przebywają wiele godzin poza domem, mało czasu poświęcają swoim dzieciom. Telewizje traktują jako coś co wypełnia czas dziecku, rekompensuje brak kontaktu z rodzicami, uważają że dziecko jest bezpieczne przed telewizorem lub komputerem a także będzie pozbawione złego wpływu środowiska rówieśniczego. Poza kontrolą są filmy animowane dla dzieci, które nadawane są o takich porach, w których mogą być oglądane bez ograniczeń. W blokach emitujących filmy rysunkowe, obok wartościowych pod względem edukacyjnym kreskówek pokazywane są filmy produkcji amerykańskiej lub japońskiej, które nie spełniają tych warunków. Czołowe miejsce zajmują opowieści science fiction, w których świat to nieludzki koszmar, gdzie zdeformowaną przestrzeń zaludniają zdegenerowane jednostki sterowane przez maszyny. Oglądając kreskówki można w nich zauważyć wiele form przemocy, agresji, brutalności. Występujący w nich bohaterowie to postacie fikcyjne, które żyją w nierealnym świecie, posiadają moce nadprzyrodzone.
     Programy, filmy zawierają bardzo wiele scen grozy, okrucieństwa. Trudno znaleźć w programie telewizyjnym program o przyjaźni, miłości pokazujący wzory zachowań pozytywnych. . Rzadko spotykane są historie, które kończą się szczęśliwie, pokazują życie rodzinne gdzie jest wzajemny szacunek, zaufanie. Filmy ze scenami brutalnymi, agresywnymi, gdzie prezentowane są zamachy bombowe, walki, działalność przestępcza, handel bronią, narkotykami, napady, kradzieże, sceny w których giną ludzie są najczęściej spotykane i cieszą się największą oglądalnością. Oglądnie takich scen powoduje silne przeżycia emocjonalne, stany lęku, niepokoju, nadmierną pobudliwość, agresję. Programy te stają się źródłem nerwowości, rozdrażnienia, zdenerwowania. Gdy następuje niemożność rozładowania tych uczuć następuje ich kumulacja a następnie gwałtowne wyładowanie emocjonalne lub ruchowe. Wszystko to powoduje, że człowiek zachowuje się nieadekwatnie do sytuacji lub może się oswoić z okrucieństwem a także być nieczułym na obserwowane akty przemocy. Przyglądając się biernie w telewizji lub podczas gry na akty przemocy dzieci mogą tak samo zachować się w swoim życiu. Nie potrafią wartościować wiadomości, są mało krytyczni, przestają uczuciowo reagować na wydarzenia rozgrywające się wokół nich. Kształtują się u nich często postawy obojętności wobec krzywd, nieszczęść, tragedii, cierpień. To wszystko przyczynia się do rozdrażnienia, zachwiania równowagi psychicznej, niekorzystnego wpływu na system nerwowy. Dzieci nie potrafią rozróżnić co jest ważne a co nie, co jest fikcją a co rzeczywistością. Bardzo dużo informacji powoduje, że dziecko nie zastanawia się nad tym co ogląda, często naśladuje negatywnych bohaterów. Obecnie wśród dzieci narasta agresja, przestępczość i jest to utożsamiane z telewizją. Sceny przemocy, gwałtu powodują, że osoby oglądające je przyjmują pewne wzory zachowań. Mając to na względzie można stwierdzić, że jest oczywiste iż dzieci uczą się wielu zachowań z telewizji lub z gier komputerowych, identyfikują się ze swoimi bohaterami, zachowują się jak oni. Dlatego dzieciom powinno dostarczyć się takich wzorców, z których mogłyby brać przykład, z którymi mogą się identyfikować. Rodzice i opiekunowie powinni kontrolować co oglądają dzieci i w jakie grają gry.
     Na psychikę dziecka ogromny wpływ ma komputer. Dużo ilość dzieci korzysta z gier komputerowych a liczba ich stale rośnie, rośnie również czas poświęcony zabawie z komputerem. Komputery to bardzo wielka zdobycz cywilizacji, ale ich wpływ na psychikę dziecka jest niepokojący. W większości gier jest bardzo wiele scen przepełnionych agresją, przemocą, zabijaniem, niszczeniem drugich osób, które mają duży wpływ na zachowanie dzieci. Wiele gier jest tak skonstruowanych, że osoba grająca widzi przeciwnika, walczy z nim i stara się go zabić lub zniszczyć. Otoczenie w jakim odbywa się walka przedstawione jest bardzo realistycznie, można zobaczyć krew, osobę zabitą. Do scen tych dołączony jest odpowiedni dźwięk, który trzyma w napięciu. Wszystko to powoduje że dziecko czuje się tak, jakby tam faktycznie było. Pod wpływem takich gier oswaja się z agresją, samo dokonuje czynów brutalnych, nie ponosi za to kary a często ma poczucie sukcesu, zadowolenia, ma przekonanie, że walka toczy się w słusznej sprawie. Po pewnym czasie dziecko jest przekonane, że wolno tak postępować ponieważ nie spotka go za to kara. Im więcej jest wobec dziecka i wokół niego agresji, tym większe jest prawdopodobieństwo, że będzie wychowywało się agresywnie.
     Adam Krzemiński ustalił listę pięciu aspektów "przemocy medialnej"
  1. Coraz więcej dzieci ma własny telewizor i wideo, co w praktyce przekreśla możliwość przestrzegania ustawy o ochronie młodzieży. Nie ma takiego filmu, którego dzieci nie mogłyby obejrzeć na kasecie.
  2. Oddziaływanie przemocy, seksu i horroru jest spotęgowane coraz bardziej doskonałą charakteryzacją i wyrafinowaną techniką trikową, która umożliwia pokazywanie ćwiartowania, palenia i rozrywania żywych ludzi, wypływania wnętrzności.
  3. "Liberalizacja" TV poprzez prywatyzację i udostępnienie jej "przemysłowi przemocy" stworzyło nowe pola konkurencji rynkowej.
  4. Uprymitywnienie oraz upowszechnienie przemocy w masowej produkcji kaset. Scenarzyści i reżyserzy nie starają. się nawet zawiązać jakiejś akcji, zadowalają się zestawieniem kolejnych scen, tortur, napadów, przemocy, które rozgrywają się wszędzie: w autobusie, w szkole, na ulicy, campingu, pokazując widzowi, że i jego w każdej chwili może to spotkać.
  5. "Przemysł przemocy" przerzucił się w ostatnich latach na gry komputerowe i telewizyjne, nie przejawiając żadnych skrupułów w prezentacji najbardziej brutalnych aktów barbarzyństwa.
     Podsumowując moją pracę, można stwierdzić, że telewizja, komputery są wielkim dobrodziejstwem i mogą przynosić wiele korzyści. Są one jednak przepełnione obrazami przemocy, agresji co stanowi pewnego rodzaju zagrożenie i sprzyja wzrostowi agresji u dzieci i młodzieży.

mgr Magdalena Majewska

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.
www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie
Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej
Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie