Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
Czy warto redagować gazetkę szkolną?

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 1284 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięczniePlatforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów. 

 
Małgorzata Biegańska
Publiczne Gimnazjum w Osjakowie

CZY WARTO REDAGOWAĆ GAZETKĘ SZKOLNĄ ?

     Zatrważająco ubogi jest zasób słownictwa młodego człowieka. Mam tu na myśli gimnazjalistów, bowiem moje obserwacje dotyczą właśnie ich ( pracuję jako nauczycielka języka polskiego w gimnazjum). Coraz trudniej jest się im "wysłowić". Nie potrafią zbudować spójnej, kilkuzdaniowej wypowiedzi, aby nie wtrącić do niej zwrotów potocznych lub pochodzących z gwary młodzieżowej. Często na korytarzu szkolnym da się słyszeć wulgaryzmy, którymi uczniowie zastępują brakujące im słowa. A przecież "jak nasz słyszą, tak nas piszą".
     Zastanawiałam się więc jak mogę przeciwdziałać temu niepokojącemu zjawisku. W jaki sposób zachęcić, zainteresować tych młodych ludzi, aby wzbogacili swój zasób słownictwa.
     Nie mogę przecież zmusić nikogo do czytania książek, szczególnie teraz, kiedy lektura to "przeżytek" w zestawieniu z komputerem, Internetem czy filmem video. Po co czytać, skoro można skorzystać z licznych streszczeń, opracowań, ściąg itp.
     Wpadłam więc na pomysł, aby stworzyć koło redakcyjne gazetki szkolnej. Gazetka ta, to doskonałe narzędzie do szlifowania języka polskiego i propagowania piękna mowy ojczystej. Myślę, że "Rzeczpospolita Gimnazjalna" (tak brzmi tytuł naszego pisemka), którego jestem opiekunem, cel ten spełnia.
     Wydawanie gazetki rozpoczęłam od lutego 2001r. Na początku zebrałam grupę osób uzdolnionych polonistycznie, takich którzy mają tzw. "polot" do pisania. Na początku było nam naprawdę trudno. Wspólnie zastanawialiśmy się jakie rubryki mają znaleźć się w piśmie, jakie tematy będziemy poruszać na jego łamach i co zrobić, aby było ono ciekawe, a uczniowie chętnie je czytali. Niemało kłopotu było też z wyborem nazwy.
     Aż wreszcie ruszyło. Nasze pierwsze egzemplarze były dość "skromne". Ciągle coś ulepszaliśmy, dodawaliśmy, wymyślaliśmy, aż wreszcie zdecydowaliśmy się na ostateczną formę. To nie znaczy, że jeśli ktoś ma jakiś nowy pomysł godny uwagi, to nie może go zrealizować na łamach naszego pisma. Staram się uświadomić młodym redaktorom, że artykuły muszą być ciekawe, aktualne, przemyślane, no i oczywiście pisane piękną, poprawną polszczyzną. Moja rola, jako opiekuna sprowadza się do dokonywania korekty tekstu oraz czuwania nad tym, aby kolejny egzemplarz wyszedł w odpowiednim czasie.
     W każdym numerze naszej gazetki umieszczamy wiadomości związane z życiem naszej szkoły. Są to głównie sprawozdania z uroczystości, imprez, wycieczek i konkursów.
     Oprócz tekstów informacyjnych publikujemy często wywiady, których bohaterami są różne postaci z naszego szkolnego życia, ale nie tylko. Niektórzy uczniowie próbują sił w pisaniu reportaży, choć te, sprawiają im o wiele więcej trudności. Jest to bowiem trudna forma, nawet jak na gimnazjalistę. Jedną ze stałych rubryk naszego pisemka jest "Kącik poetycki". Szybko zgłosili się szkolni literaci, którzy do tej pory pisali tylko "do szuflady". Czasem nie mieli odwagi przyznać się, że lubią poezję i sami stawiają pierwsze kroki.
     W "Kąciku sportowym" informujemy czytelników o sukcesach i osiągnięciach naszych kolegów i koleżanek.
     Nie brak nam też miejsca na rozrywkę. Niezwykle lubiana jest rubryka "Uśmiechnij się", gdzie publikujemy dowcipy dotyczące szkoły, a także humory z zeszytów szkolnych.
     Największym jednak zainteresowaniem cieszą się "Historyjki z grozą", które pełne są humoru.
     Stałym elementem czasopisma jest także "Kalendarium", gdzie uczniowie mogą przeczytać o tym, co się ciekawego wydarzyło i co nas czeka w najbliższym czasie.
     Na łamach "Rzeczpospolitej Gimnazjalnej" przeprowadzamy także ankiety i sondaże, które dotyczą różnych dziedzin życia szkolnego.
     Praca opiekuna szkolnej gazetki "nie jest rzeczą łatwą, ani małą", jak powiedział Adam Mickiewicz w "Panu Tadeuszu", ale daje wymierne efekty. Cieszę się kiedy widzę chęć i zapał tych młodych ludzi. A jeszcze bardziej satysfakcjonuje mnie to, że poprzez te artykuły uczniowie coraz sprawniej i poprawniej wyrażają swoje myśli.
     A oto właśnie chodziło. Nadrzędnym celem było rozbudzenie u wszystkich potrzeby przekazywania swoich myśli, pragnień, refleksji czy emocji. Nauczyciel powinien stosować takie metody i formy nauczania, które pozwoliłyby rozwijać ich umiejętności, kreatywność a jednocześnie umacniać wiarę we własne możliwości. Dlatego namawiam innych pedagogów do stosowania tej formy pracy.

Małgorzata Biegańska

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.
www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie
Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej
Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie