Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
Konieczność systematycznej aktywności ruchowej w wieku dorastania

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 825 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięczniePlatforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów. 

 


     Wiek dorastania to okres przyspieszonego wzrostu ciała na długość. Zmiany kośćca i rozwój czynnościowy płuc powoduje rozwój klatki piersiowej i zmianę sylwetki dziecka. W okresie dorastania w dalszym ciągu powiększa się układ mięśniowy. Powoduje to wzrost siły i wytrzymałości, polepsza koordynację ruchów. Równocześnie z w.w. zmianami ulega przeobrażeniom układ sercowo-naczyniowy. Między 12 a 16 rokiem życia notuje się wzrost ciężaru ciała i objętości serca, które musi sprostać zadaniu rozprowadzenia krwi do szybko zwiększającej się w tym okresie masy ciała, w wyniku czego następuje pogłębienie i zwolnienie częstości skurczów, co z kolei wpływa na podniesienie ciśnienia krwi w naczyniach krwionośnych. Płuca, pomimo gwałtownego wzrostu znajdują się jednak w pewnej ujemnej dysproporcji do potrzeb organizmu.
     Przemianom ulega również układ nerwowy. Jego zmiany objawiają się w nadmiernej wrażliwości i pobudliwości oraz zachwianiu równowagi procesów pobudzania i hamowania na korzyść pobudzania. W związku z tym młodzi ludzie w tym okresie stają się nerwowi, drażliwi i nieopanowani. Fizjologiczne podłoże tych wszystkich zmian stanowią wzmożone procesy wydzielania gruczołów dokrewnych, zwłaszcza przysadki mózgowej, nadnercza i gruczołów płciowych. W okresie dorastania, gdy dziecko rozwija się szczególnie szybko występuje tzw. skok pokwitaniowy wyrażający się największym wzrostem wysokości i masy ciała, doskonaleniem wielu funkcji organizmu, pojawia się pewna ociężałość ruchowa. Dzieje się tak na skutek dużego zużycia energii, jakiego wymaga szybki rozwój człowieka. Jednak młodzież w tym wieku wymaga wzmożonej motywacji do działań ruchowych. Ogólna sprawność fizyczna jest wynikiem rozwoju wszystkich zdolności motorycznych człowieka: szybkości, siły, zwinności, wytrzymałości, koordynacji ruchowej. W okresie dorastania zadaniem nauczyciela jest stymulacja i podtrzymywanie sprawności ruchowej ucznia poprzez mobilizację do zwiększonej aktywności ruchowej.
      Ruch wzmacnia organizm, kształtuje i usprawnia jego układy. Na skutek pracy fizycznej powiększa się przekrój i objętość włókien mięśniowych, wzrasta napięcie ciała, siła i sprężystość mięśni. Ćwiczenia fizyczne wzmagają krążenie krwi, pracę serca i płuc, zwiększają spalanie, przyswajanie i wydalanie produktów. Systematycznie podtrzymywana sprawność ruchowa i wydolność organizmu ułatwi młodemu człowiekowi akceptację nowych ról w życiu zawodowym, pozwoli na samorealizację w aktywnych formach wypoczynku, a ukształtowane w młodości nawyki pomogą w utrzymaniu odpowiedniej kondycji w wieku starszym.


Bożena Brzozowska

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.
www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie
Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej
Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie