Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
Jak być rodzicem ?

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 1122 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięczniePlatforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów. 

 Chcę, by moje dziecko było odważne i prawdomówne,
otwarte i przyjazne wobec ludzi, by szanowało innych, wierzyło w siebie i umiało realizować własne marzenia? Chcę wyposażyć je w kapitał na przyszłość, dzięki któremu będzie cieszyć się życiem i znajdzie siłę do pokonywania trudności?Już nie raz słyszeliśmy, że samo posiadanie dziecka nie czyni nas rodzicami. Rodzicem się nie jest.
Rodzicem stajemy się poprzez to, co robimy. Wychowywanie wymaga działania. Wymaga podjęcia odpowiednich kroków, by pomóc dzieciom cenić swoją osobowość.

Być rodzicem znaczy starać się nauczyć dziecko, jak być niezależnym i odpowiedzialnym dorosłym człowiekiem.
Od nas samych zależy, jak będziemy postrzegać nasze dzieci. Czy potrafimy zauważyć i docenić, to co w nich wyjątkowe. Jeśli je cenimy, uczą się cenić samych siebie. Poświęcając im uwagę, słuchając uważnie o ich pragnieniach, zmartwieniach, o czym marzą, co je śmieszy, dajemy im do zrozumienia, że są dla nas ważne, że je kochamy.
Pomożemy im zaakceptować siebie, jeśli zobaczą, że my również akceptujemy siebie, ze wszystkimi naszymi słabościami. Dając dzieciom przykład takiej postawy, uczymy je samoakceptacji.

Wszyscy pragniemy, by nasze dzieci umiały przyjmować pochwały i obdarzać nimi innych. Stanie się tak wtedy, gdy w naturalny sposób będziemy je darzyć komplementami. Doceniając dzieci uczymy je wdzięczności wobec świata i radowania się nim. Jeśli postaramy się każdego dnia znaleźć coś godnego pochwalenia, uczynimy życie dziecka szczęśliwym. Takie też pozostaną jego wspomnienia z dziecinnych lat.

Wychowywanie w poszanowaniu uczciwości i prawdomówności rzutuje na wiele aspektów życia. Dzięki nim dzieci zrozumieją, ile znaczy prawość i zaufanie w osobistych stosunkach z kolegami. Będą miały odwagę spojrzeć w sposób uczciwy na siebie. Przyjąć właściwą postawę wobec kłamstwa, ponosić odpowiedzialność za własne czyny. Kształtując oczekiwania wobec dziecka pomóżmy mu nauczyć się odróżnić dobro od zła.

Aby dzieci umiały odnaleźć się w świecie zasad i reguł, potrzebne jest im nasze przewodnictwo i wsparcie. Czasem postępowanie dziecka jest niewłaściwe, należy mu wtedy zwrócić uwagę, nauczyć przepraszać.
Nie zawsze musimy świecić dzieciom idealnym przykładem. Nie raz zdarzyło się nam stracić nad sobą panowanie. Musimy tylko potrafić dostrzec i ocenić nasze błędy i przeprosić dzieci za nasze zachowanie. Nauczą się one wtedy, że my wciąż poznajemy coraz lepsze sposoby radzenia sobie z emocjami. Pokażemy, że złość może być źródłem energii, którą można twórczo wykorzystać.

Jako rodzice chcielibyśmy być dla dzieci źródłem siły. Pragniemy by wiedziały, ze mogą na nas polegać i że zapewniamy im bezpieczeństwo. Ale powinniśmy też mieć odwagę okazać słabość i niepewność, a nawet strach. Wszyscy się czegoś boimy. Rzecz w tym jak sobie radzimy z naszymi lękami. Dzieci widzą, że jesteśmy po prostu ludźmi, a człowieczeństwo wiąże się z niedoskonałością. Uczą się wtedy radzić sobie ze swoimi lękami, obserwując, w jaki sposób my pokonujemy nasze. Pozwólmy im zobaczyć, jak w ważnych i mniej ważnych momentach szukamy wsparcia u współmałżonka, przyjaciół i członków rodziny. Jak my również służymy im wsparciem i pociechą. Stanowi to wzór postępowania dla naszych dzieci.

Wspierajmy dziecko w wysiłkach prowadzących do osiągnięcia tego, czego pragnie. Służmy mu radą i sugestią, ale zawsze szanujmy jego odrębność i prawo do dokonywania własnych wyborów. Bądźmy przy nim wtedy, gdy spotyka je niepowodzenie i kiedy odniesie sukces. Będzie wówczas dorastać w wierze we własne siły, niezależnie od rezultatów.

Opracowała: mgr Czesława Lachowicz – DworakLITERATURA:

1. Beata Ecler: „ Rodzinne wychowanie do wysiłku”, „Śląsk” Wydawnictwo Naukowe Katowice 2000r.
2. Dorothy Law Nolte i Rachel Harris: “Dzieci patrzą na nas” , Instytut Wydawniczy PAX Warszawa 2002r.
3. Anna Kozłowska: „Jak pomóc własnemu dziecku”, Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne, Warszawa 1990r.
4. Kevin Steede: „10 błędów popełnianych przez dobrych rodziców” , Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne, Gdańsk 2000r.

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.
www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie
Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej
Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie