Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
Scenariusz zajęcia w przedszkolu - nauka czytania

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 9972 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięcznie



Platforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów.



 

 Opracowała
Małgorzata Toporkiewicz
Publiczne Przedszkole nr 14
w Tarnowie


Temat kompleksowy: Moja mama

Temat zajęcia: Rodzina Ani – składanie obrazka z części

Cele ogólne:

kształtowanie więzi emocjonalnej ze swoją rodziną
tworzenie warunków do doświadczeń językowych w zakresie komunikatywnej funkcji języka
nabywanie umiejętności czytania

Cele szczegółowe:

poznawcze:

dostrzeganie wkładu wszystkich członków rodziny w codzienne prace domowe

kształcące:

kształtowanie umiejętności wypowiadania się, poprawne budowanie zdań, dzielenia się przeżyciami
rozwijanie wrażliwości słuchowej
doskonalenie spostrzegawczości wzrokowej
wyrabianie koordynacji wzrokowo – ruchowej

wychowawcze:

motywowanie do samodzielnego czytania
wzmacnianie poczucia własnej wartości, więzi z rodziną
przestrzeganie zawartych umów

Pomoce dydaktyczne:

wizytówki z imionami dzieci, obrazek do składania, taśma z nagraniem, magnetofon, etykiety podklejone taśmą, wędka z magnezem, napisy, „Kalendarz muzyczny” str. 34 – piosenka „Pomogę mamusi"


Przebieg:

1.Wprowadzenie:

Zapraszam dzieci chętne do udziału w zajęciach za pomocą pozytywki. Dzieci znają ten zwyczaj rozpoczynania zajęć, odkładają zabawki. Stają pod swoimi imionami umieszczonymi na tablicy – sprawdzamy, kto już jest gotowy do zabawy. Dzieci głośno wypowiadają swoje imiona koledzy sprawdzają czy prawidłowo odnaleźli imię.

Cele operacyjne:

potrafi przestrzegać zawartych umów
potrafi odnaleźć zapis swojego imienia i go odczytać

2.Ćwiczenie słuchowe:

Słuchanie nagrania z kasety.
(odkurzacz, robot kuchenny, szum wody z kranu, fragment audycji telewizyjnej)
Co usłyszeliście ?
Dzieci odgadują co usłyszały i skąd mogą pochodzić te dźwięki.
Kojarzą je z domem.

Cele operacyjne:

umie dostrzegać i różnicować dźwięki w otoczeniu

3.Rozmowa:

O czym myślicie, gdy słyszycie słowo dom?
(budynek, blok, domek)
Z czym słowo dom jeszcze wam się kojarzy?
(mama , tata, zabawki, łóżko, pies, pokój, brat , siostra, taki duży blok,)
Kto dla was jest najważniejszy w domu?
(mama, tata)
Jak można nazwać was i rodziców siostrę i brata, co razem tworzycie? Należy dać możliwość wypowiadania się wszystkim dzieciom, tak by swobodnie wyraziły swoje przeżycia. Pomagam budować poprawne zdania.

Cele operacyjne:

potrafi wypowiadać się na określony temat
potrafi przekazać swoje uczucia, skojarzenia związane z własna rodziną

4.Składanie obrazka z części:

Każde z dzieci ma fragment obrazka, który układamy na tablicy.
Chętne dziecko opowiada co się dzieje na obrazku.
Określamy czynności wykonywane przez domowników.
(Tato nalewa wody do miski psa. Dziewczynka myje naczynia w kuchni. Mama odkurza dywan. itp.)

Cele operacyjne:

dostrzega podobieństwa i różnice,
wypowiada się w formie zdaniowej

5.Zabawa w nazywanie świata:

Z dywanu dzieci zabierają napisy. Jeżeli potrafią odczytać przypinają we właściwym miejscu sali lub umieszczają na obrazku.
(zestaw wyrazów obejmuje nazwy rzeczy znajdujących się na sali i na obrazku np. stół, zabawki, i tylko na obrazku mama, tata,)

Cele operacyjne:

potrafi rozpoznać napis i rozumie jego treść
wytrwale dąży do rozwiązania problemu
umie współdziałać z kolegami

6.Zabawa w rybaka

Na cienkich kartkach papieru z wpiętym spinaczem znajdują się wyrazy. Za pomocą wędki z magnesem dzieci wyławiają karteczki mogą je zachować wtedy, gdy potrafią je przeczytać jeśli nie musza wrzucić rybkę do stawu. Gra trwa do wyczerpania napisów – zwycięża ten kto ma najwięcej napisów – zestaw wyrazów ten sam co poprzednio). Wszystkich nagradzamy brawami.

Cele operacyjne:

czerpie radość w zabawie z umiejętności czytania
doskonali umiejętność rozpoznawania liter

7.Zakończenie

Każdy z was ma wspaniałą rodzinę, a mieszkają we wspólnym domu należy sobie nawzajem pomagać. Jak możemy pomóc mamie przypomni nam piosenka. „Pomogę mamusi”

Cele operacyjne:

potrafi odprężyć się przy śpiewaniu, regulują oddech,
czują się związane uczuciowo ze swoją rodziną

Uwaga:

Napisy i obrazek pozostają do dyspozycji dzieci. Na prośbę dzieci wykonuję inne podpisy lub chętne dzieci stemplują podpisy.

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.




www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie




Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej




Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie