Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
Nauka języka niemieckiego z podręczników - analiza porównawcza

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 1399 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięczniePlatforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów. 

 Nauka języka niemieckiego z podręczników: "Der, die, das " - (neu) oraz " Pingpong" - analiza porównawcza.

     Od 14 lat jestem nauczycielką języka niemieckiego. Jednocześnie uczę języka niemieckiego w szkole podstawowej i w gimnazjum. Przez 11 lat pracowałam z podręcznikiem "Pingpong" - wydawnictwa Max Heuber Verlag. W ostatnim czasie zdecydowałam się na podręczniki " Der, die, das - ( neu )" - wydawnictwa PWN. Chciałabym porównać pracę z tymi podręcznikami.
    Nauka z podręcznikiem "Pingpong" (1 albo 2 ) była przewidziana na dwa lata. Był to dla uczniów mniejszy wydatek finansowy. Z kolei "Der, die, das " – przeznaczony jest na jeden rok nauki, tak więc co roku uczeń musi wydać około 45 zł.
Niestety w szkole w której uczę nie wszystkie dzieci stać na te podręczniki. Są klasy gdzie nie ma nawet jednego całego kompletu na ławce. Uczniowie kserują sobie albo przepisują do zeszytu. Często nie zawsze są przygotowani do lekcji. Dlatego pracuje mi się w tych klasach szczególnie trudno.
    Praca z podręcznikiem "Der, die, das ( neu )" - daje uczniom wiele możliwości twórczych. Najbardziej podoba mi się nowatorska metoda tzw. "Projektu".Występuje ona już od czwartej klasy szkoły podstawowej i trwa aż do trzeciej klasy gimnazjum.
    Polega ona na przygotowaniu przez uczniów opowiadania na różne tematy w formie : książeczki obrazkowej (kl. IV), scenariusza filmowego (kl..V), pamiętnika (kl. VI), gazetki szkolnej (kl. I - kl. III. gimnazjum ). Metoda ta powoli i skutecznie kształci umiejętność pisania wypracowania . W klasie czwartej są to pojedyncze zdania pod obrazkami - a już w klasie szóstej uczniowie nieźle radzą sobie z dłuższymi wypowiedziami pisemnymi. Projekt występuje na końcu każdego rozdziału .Uczniowie wiedzą już, że jeżeli np. w danym paragrafie była mowa o modzie to z pewnością będą o niej pisać w projekcie. Na uwagę zasługuje również bogate słownictwo tematyczne tego podręcznika.
    Uczniowie łatwiej radzą sobie z komunikacją. Zdobywają wiedzę z różnych dziedzin. Niestety nauczanie gramatyki (według mnie ) jest bardzo mało przejrzyste. Często z danego tekstu nie wynika dana część gramatyczna. Pojawia się ona dopiero w ćwiczeniach. Brakuje również dokładnego wyjaśnienia gramatyki w czytance.
    O wiele lepiej była przedstawiona ona w podręcznikach "Pingpong".
Przy każdej lekcji w czytance były dokładnie przedstawione formy gramatyczne. Tak więc, uczeń jasno wiedział co jest tematem lekcji i czego może się spodziewać w ćwiczeniach.
    Porównując oba podręczniki mogę powiedzieć, że jedyną wspólną rzeczą są pomoce do lekcji - kasety. Szkoda , że nie opracowano nagrań na CD. Ułatwiłoby to bardzo wyszukiwanie odpowiednich fragmentów. Często zdarza mi się przesunąć kasetę nie w tą stronę i tracę niepotrzebnie czas.
    Podsumowując plusy i minusy przedstawianych podręczników do nauki języka niemieckiego mogę powiedzieć, że z każdym podręcznikiem można odpowiednio dobrze pracować. Należy tylko pewne rzeczy bardziej samodzielnie dopracować.

Opracowała: Małgorzata Włodarczyk

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.
www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie
Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej
Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie