Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
Zero tolerancji dla nietolerancji

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 1577 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięcznie



Platforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów.



 

 

Piosenka:
Każdy Twój wyrok przyjmę twardy,
przed mocą Twoją się ukorzę,
ale chroń mnie, Panie od pogardy,
przed nienawiścią strzeż mnie Boże!
Wszak Ty jesteś niezmierzone dobro,
którego nie wyrażą słowa.
Więc mnie od nienawiści obroń
I od pogardy mnie zachowaj!


Uczeń 1
Tolerancja oznacza wyrozumiałość wobec czyichś przekonań, poglądów, wobec czyjegoś postępowania.
Człowiek tolerancyjny nie wyśmiewa się z kogoś, kto słucha innej muzyki. Człowiek tolerancyjny szanuje cudze poglądy, inną religię.ale być tolerancyjnym wcale nie znaczy, że mamy się zgadzać na złe zachowanie.

Uczeń 2
Z tolerancji znany jest w świecie nasz patron - Jan Paweł II. Już jako dziecko przyjaźnił się z Żydami. Nie przeszkadzało mu, że są innego wyznania. Teraz jako papież spotyka się z przedstawicielami innych religii, odwiedza ich świątynie. Jan Paweł II jest pierwszym papieżem, który przekroczył próg żydowskiej synagogi i muzułmańskiego meczetu.

Uczeń 3
Podczas homilii wygłoszonej na krakowskich Błoniach papież modlił się: „Boże, broń nas przed nienawiścią i uprzedzeniem wobec ludzi innych przekonań. Naucz nas nie tylko zwalczać zło, ale widzieć brata w człowieku, który źle postępuje, i nie odbierać mu prawa do nawrócenia. Naucz każdego z nas dostrzegać własne winy, byśmy nie zaczynali dzieła odnowy od wyjmowania źdźbła z oka brata."

Uczeń 4
Żyjemy w świecie, w którym na brak tolerancji chorujemy często my sami. Śmiejemy się, gdy ktoś źle czyta. Dokuczamy komuś, kto słabo biega, czy źle gra w piłkę. Brak nam wyrozumiałości dla słabych, powolnych i cichych. Na przerwach w szkole liczą się ci, którzy najgłośniej krzyczą….

Uczeń 5
Istotnym problemem polskiego społeczeństwa jest brak życzliwości w relacjach międzyludzkich oraz posiadanie uprzedzeń i stosowanie agresji wobec „kolorowych” cudzoziemców, a właściwie wobec wszelkiej odmienności. Dlaczego? Odpowiedz jest prosta - boimy się czegoś, czego nie znamy.


Uczeń 1
Innym problemem, który obserwujemy na całym świecie jest nietolerancja religijna. Większość ludzi uważa, że religia, którą wyznają, ich sposób modlenia, ich kościół jest najważniejszy. Takie podejście rodzi nietolerancję i traktowanie „tych innych” jako gorszych. Na szczęście głowy kościołów szukają porozumienia i uczą swych wyznawców szacunku dla innych. Podstawą tolerancji jest poznanie innych religii. W miejscowości Bielanka w województwie podkarpackim w jednym miejscu – unickiej cerkiewce – modlą się ludzie różnych wyznań:
ok. 8.oo – prawosławni, ok. 11.00 – grekokatolicy, a 13.00 – katolicy

Uczeń 4
Miejscem, gdzie spotyka się wiele kultur, religii, obyczajów jest Podlasie. Mieszkają tu Polacy, Białorusini, Rosjanie, Ukraińcy, Tatarzy, Cyganie. Różni ich prawie wszystko, a jednak starają się żyć obok siebie w zgodzie i tolerancji, ceniąc odmienność i wielość. Ktoś spyta: Jak tego dokonują? Otóż jedną z cech naszego społeczeństwa jest otwartość, chęć poznania inności. To złoty środek, bowiem największym błędem jest kierowanie się stereotypami. Ocenianie kogoś na podstawie przynależności narodowej czy wyglądu, prowadzi do fałszowania rzeczywistości i rodzi uprzedzenia. Najważniejszy jest zatem szacunek dla odmienności i sztuka współżycia z ludźmi o różnych narodowościach.

Piosenka:
1.Potrzebuje cię Chrystus, by miłować,
Potrzebuje cię Chrystus, aby kochać.
Tych, co idą przy tobie, masz miłować,
I nieznanym, dalekim, miłość dać.
Ref: Nie pogardzaj człowiekiem, chociaż inną skórę ma
Kochaj wszystkich jak braci pomóż im!
2.Ludzi innych języków masz miłować,
Tym, co myślą inaczej, miłość dać.
Swych przyjaciół serdecznych masz miłować
I tym, co znać cię nie chcą, miłość dać.

Uczeń 3
Mówiąc o tolerancji, nie możemy pominąć problemów osób niepełnosprawnych. W Polsce jest blisko pięć milionów osób, których dotkną problem niepełnosprawności. U ponad połowy z nich niepełnosprawność nie jest związana z wiekiem, lecz wynikiem wypadku, choroby, cechy wrodzonej. Co dwudziesta osoba musi borykać się z niepełnosprawnością od dzieciństwa. Większość niepełnosprawnych to osoby poruszające się na wózkach lub z inną dysfunkcją układu ruchu.
Niepełnosprawność zmienia i kształtuje całe życie. Oznacza, że czynności i przeszkody banalne dla ludzi w pełni sprawnych, staja się codziennym wyzwaniem. Są nimi: osiągnięcie wykształcenia, zdobycie zawodu, pracy, codzienne docieranie do szkoły, ośrodka zdrowia, urzędu, kościoła. Każda godzina niepełnosprawności oznacza też, że trzeba przypominać ciągle sobie i innym, że jest się nie tylko przypadkiem chorobowym, ale człowiekiem z pełnia marzeń i ambicji, nadziei i pragnień, z bogactwem uczuć, zdolności, intelektu.


Uczeń 2
Człowiek niepełnosprawny powinien być przede wszystkim odbierany jako pełnowartościowa osoba, mająca również potrzeby duchowe, zdolna nie tylko do brania, ale mogąca też wiele dać swojemu otoczeniu. Osobę taką powinniśmy uważać za równorzędnego partnera. Trzeba jednak zachować delikatność, by nie urazić człowieczeństwa osoby niepełnosprawnej. Potrzebna jest tutaj wielka cierpliwość i zrozumienie każdej życiowej sytuacji, w jakiej może się znaleźć niepełnosprawny.

Uczeń 5
Tolerancja obejmuje następujące obszary, światopogląd religijny, światopogląd polityczny; pochodzenie: rasy i narody; mniejszości narodowe; mniejszości kulturowe; wygląd zewnętrzny; gusty żywieniowe (wegetarianizm); pochodzenie społeczne i status społeczny; wykształcenie; niesprawności (osoby słabe fizycznie, chore (fizycznie, umysłowo).

Uczeń 1
Nie podlega tolerancji: naruszanie praw drugiego człowieka (zagrożenie bezpieczeństwa, zdrowia i życia.); rasizm; przestępczość, kradzież, agresja, przemoc, brutalność, chuligaństwo (pseudokibice), gangi, klany); niszczenie dorobku pokoleń (dorobku cywilizacyjnego); chamstwo w słowach, brak kultury słowa (werbalne poniżanie drugiego człowieka), ordynarność słowna; lekceważenie przez młodzież ludzi dorosłych, brak szacunku dla wieku; pasożytnictwo, kombinatorstwo; kłamstwo, oszustwo, dwulicowość; nieposzanowanie dobra wspólnego; nieposzanowanie czyjejś pracy; nałogi (narkomania, alkoholizm, nikotynizm); niechlujstwo (brud, brak higieny osobistej).

Uczeń 4
Toleruję to – znaczy: Nie oceniam Ciebie,
choć inaczej wyglądasz niż ja.

Uczeń 1
Nie krytykuję Twojego postępowania,
choć ja postępuje i zachowuję się inaczej.

Uczeń 5
Nie odrzucam Cię,
chociaż wierzysz w inne wartości niż ja.

Uczeń 2
Nie potępiam Cię ,
chociaż masz całkiem inny od mojego sposób na życie ...

Uczeń 3
Znoszę Twoje poglądy, wartości, upodobania, styl życia,
chociaż sam mam inne.

Uczeń 5
Toleruję zachowując granicę.

Uczeń 1
Toleruję, ale tylko wtedy, gdy ty nie ranisz innych ludzi, gdy ich nie krzywdzisz.

Uczeń 3
Granicą tolerancji jest zawsze dobro drugiego człowieka.

Piosenka:
Dlaczego nie mówimy o tym, co nas boli, otwarcie?
Budowa ściany wokół siebie marna sztuka
Wrażliwe słowo, czuły dotyk wystarczą ?
Czasami tylko tego pragnę, tego szukam.

Na miły Bóg, życie nie tylko po to jest, by brać,
życie nie po to, by bezczynnie trwać
i aby żyć, siebie samego trzeba dać.

Problemy twoje, moje, nasze boje, polityka.
A przecież każdy włos jak nasze lata policzony.
Kto jest bez winy, niechaj pierwszy rzuci kamień, niech rzuci ? daleko raj, gdy na człowieka się zamykam.

Jjoanna Dudys - opiekun Samorządu Szkolnego
przy Gminnym Gimnazjum w Budrach z siedzibą w Więckach
im. Papieża Jana Pawła II

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.




www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie




Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej




Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie