Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
Południe z duchami-czyli o co chodzi z tym HALLOWEEN?

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 1075 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięczniePlatforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów. 

 Rodzaj zajęcia: zabawa integracyjna z elementami j. angielskigo;
Prowadzący: Monika Piasecka-Galej
Czas: 2x45min.;
Klasa: 0-III;

Materiały: pięć części tekstu o Halloween, nagranie piosenki-rapa "Trick or Treat", domino obrazkowo-wyrazowe ( witch, ghost, bat, pumpkin, spider), słowa rymowanki "Pumpkin..." jabłka i miska z wodą, labirynt z pająkiem, znaczki (spider, black cat, ghost), puzzle-potworek, przybory do pisania, maski, cukierki- nagrody w konkursach, magnetofon;
Cele:

 1. zaznajomienie uczniów z tradycją Halloween ;
 2. poznanie i utrwalenie słownictwa związanego z Halloween;
 3. uczestnictwo w zabawach okolicznościowych;
 4. nauka rymowanki "Pumpkin..." i refrenu rapa "Trick or treat";
 5. wykorzystanie zdobytych informacji w quizie.
Forma: w grupach, w parach,

Miejsce: sala przystrojona dyniami, nietoperzami, pajakami, itp., świecami, zasłonięte okna.

Przebieg:
 1. Uczestnicy dzielą się na grupy: Spiders, Black cats i Ghosts losując znaczki. Przypinają znaczki i odnajdują miejsce zbiórki.
 2. Nauczyciel pisze na tablicy słowo HALLOWEEN i pyta uczniów o skojarzenia, a następnie krótko wyjaśnia, co to za święto.
 3. Nauczyciel pyta uczniów o zabawę "trick or treat", prezentuje piosenkę jednocześnie prosi uczniów aby próbowali śpiewać-rapować refren wspólnie.
 4. Zabawa taneczna.
 5. Nauka rymowanki: "Pumpkin, pumpkin, round and fat,
  Turn into the lantern, just like that!"
  -zabawa kołowa, naśladowanie sposobu straszenia, który pokazała osoba stojąca w środku koła.
 6. Czytanie 1-ej części tekstu dotyczącego historii Halloween:
  SKĄD SIĘ WZIĘŁO HALLOWEEN?

       W bardzo dawnych czasach, Celtowie wierzyli, że w ostatnim dniu roku - 31 października (wg ich kalendarza), duchy zmarłych odwiedzają ziemię. Celtowie bali się ich, więc zapalali pochodnie, żeby je przestraszyć. Ubierali się w skóry zwierzęce, żeby chronić się przed złym losem. Rzymianie też mieli święto 31 października. Był to dzień urodzaju. Symbolem tego święta były owoce: jabłka i orzechy.
 7. Konkurs- łowienie zębami jabłka pływającego w misce z wodą.
 8. Zabawa taneczna.
 9. Konkurs międzygrupowy- składanie potworka z puzzli.
 10. Czytanie 2-ej części tekstu:
       Halloween nie pochodzi, jak się powszechnie sądzi, z Ameryki, ale z Wysp Brytyjskich. Jest starą celtycką tradycją, która do Ameryki przywędrowała w XIX wieku wraz z imigrantami z Irlandii. Symbolem Halloween jest wydrążona dynia z wyciętymi oczami, nosem i ustami oraz zapaloną świeczką. Obecnie święto Halloween najbardziej rozpowszechnione jest w krajach anglosaskich. Obchodzi je się w wigilię chrześcijańskiego dnia Wszystkich Świętych (All Hallow's Eve) - ma ono charakter pogańskiej zabawy. Wieczorem przez ulice Nowego Jorku przetacza się monstrualna Halloween Parade z kilkudziesięcioma tysiącami ludzi na granicy życia i śmierci. W taki sposób Amerykanie oswajają się z nieuchronną śmiercią.
 11. Zabawa taneczna
 12. Konkurs w grupach- układanie domina obrazkowo-wyrazowego.
 13. czytanie 3-ej części tekstu:
       W IX wieku kościół rzymsko-katolicki ustalił dzień 1 listopada Dniem Wszystkich Świętych. Niektórzy ludzie, którzy wierzyli w czary, byli przeciwko temu i świętowali "Noc czarownicy" 31 października. Potem te trzy zwyczaje pomieszały się i ludzie zaczęli świętować "Halloween" co znaczy "Wigilia wszystkich świętych". Dzisiaj jest to bardzo popularne święto w USA i Wielkiej Brytanii.
 14. Zabawa "Pumpkin, pumpkin..." , śpiewanie- rapowanie piosenki "Trick or Treat".
 15. Zabawa taneczna.
 16. Konkursy (wyścigi rzędów) - labirynt z pająkiem, jedzenie jabłka z zamkniętymi oczami, rysowanie na czas swojego znaczka.
 17. czytanie 4-ej części tekstu:
       W "Halloween" dzieci przebierają się za czarownice, chochliki, potwory, duchy lub wróżki i chodzą od domu do domu mówiąc: "trick or treat"- "Prezent albo psota". To znaczy, że jeśli nie dostaną słodyczy, zrobią jakąś psotę: posmarują mydłem okna, włożą szpilkę do dzwonka u drzwi, wyleją wodę lub posypią na nie mąkę.
 18. Zabawa taneczna
 19. czytanie 5-ej części tekstu:
       Dzieci, a także dorośli idą w "Haloween" na zabawę. Zakładają śmieszne kostiumy i maski i grają w różne gry. Najbardziej popularne są zawody w wyciągnięcie zębami jabłka pływającego w wannie wypełnionej wodą. Wieczorem opowiadają i słuchają opowieści o duchach. Symbolem "Halloween" jest lampion - dynia z wyciętymi oczami, nosem i ustami ze świecą w środku.
 20. Konkurs- wybór pięknie wykonanych masek, zabawa z rymowanką "Pumpkin..."
 21. Podsumowanie- rozmowa w kole nt "Co nam się podoba w Halloween" i quiz "Co wiemy o Halloween"?

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.
www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie
Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej
Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie