Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
Jakość wody w moim otoczeniu

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 995 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięczniePlatforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów. 

 mgr Jolanta Jutrzonka
nauczyciel chemii
Społeczne Gimnazjum „Omega”
w Katowicach

Projekt badawczy – „ Jakość wody w moim otoczeniu”

W ubiegłym roku szkolnym prowadziłam z uczniami klasy pierwszej i drugiej gimnazjum projekt badawczy dotyczący wody. Działania te przyniosły zarówno mnie jak i uczniom nadspodziewanie dużo satysfakcji. Wbrew pozorom przygotowanie i przeprowadzenie projektu badawczego nie wymaga wcale ogromnych nakładów pracy ( większość prac uczniowie wykonują samodzielnie w domu), a efekty z nawiązką rekompensują nakłady.
W przygotowaniu scenariusza projektu ogromnie pomogli mi pracownicy Instytutu Ekologii Terenów Uprzemysłowionych w Katowicach. Otrzymałam od nich niemalże gotowe materiały opracowane przez młodzieżową wersję Agendy 21 („Misja ratowania planety Ziemia”) przy ONZ. Na tej podstawie opracowałam własny projekt badawczy. Najważniejszym kryterium była prostota wykonania, tak aby jak największa liczba uczniów mogła go realizować, również uczniowie słabsi.
Udział w projekcie był dobrowolny, wszyscy zainteresowani uczniowie otrzymali instrukcje z dokładnym opisem:

INSTRUKCJA DLA UCZNIÓW

1. Narysuj mapę okolic swojego domu.
Weź kartkę papieru formatu A – 4 lub większą oraz ołówek. Narysuj na środku swój dom. Teraz możesz zaznaczyć na mapie wszystko co chcesz np. szkoły, sklepy, lasy, domy, tereny sportowe, parki, fabryki i inne. Możesz używać dowolnych symboli dla ich oznaczenia, pamiętaj tylko aby na odwrocie mapy napisać legendę czyli opisać co oznacza który symbol. Musisz zdecydować jaki obszar wokół Twojego domu chcesz rysować – może to być najbliższe sąsiedztwo lub cała dzielnica, ważne aby na wybranym przez Ciebie terenie znalazły się przynajmniej trzy naturalne źródła wody. Może to być studnia, źródło, staw, rzeka, jezioro itp. Jeżeli wymyśliłeś już legendę i wiesz jaki zasięg będzie mieć Twoja mapa możesz przystąpić do rysowania. W pierwszej kolejności zaznacz tzw. naturalne cechy terenu czyli wysokie wzgórza, głębokie doliny, lasy i to co dla nas najważniejsze – źródła wody. Teraz narysuj symbole związane ze światem ludzi np. fabryki, urzędy, mosty, linie kolejowe, drogi, szkoły, sklepy itp. Twoja mapa jest gotowa!

2. Badamy jakość wody.
Przygotuj naczynia (np. słoiki ) do pobierania próbek wody z miejsc zaznaczonych na Twojej mapie. Możesz zbadać również wodę z kranu. Ponumeruj naczynia i zapamiętaj skąd pochodzi dana próbka. W domu przygotuj czystą szklankę i wypełnij ją wodą z pierwszego naczynia do wysokości 10 cm. Teraz postaw szklankę na białej kartce i popatrz na wodę od góry. Porównaj jej kolor ze skalą, która jest poniżej. Swoje obserwacje zapisz w tabeli. Podobnie zbadaj wodę z drugiego i trzeciego naczynia. Pamiętaj aby przed każdym badaniem wypłukać szklankę czystą wodą.

SKALA SECCHI’EGO
Numer 1 na skali oznacza wodę bardzo czystą
Numer 6 wodę bardzo zabrudzoną

┌─────────────┬──────────────┬──────────────────¬
|Numer naczynia|Skąd wzięto próbkę|Próbka w/g skali|
├─────────────┼──────────────┼──────────────────┤
└─────────────┴──────────────┴──────────────────┘


Rubryka uwagi służy do wpisywania obserwacji nie związanych z mętnością wody np. nietypowy kolor lub charakterystyczne zanieczyszczenia.

3. Umieszczamy wyniki na mapie.
Weź teraz swoją mapę i zaznacz na niej skąd pobrałeś wodę – wpisz numer naczynia i obok w nawiasie numer według skali czystości.
* * *
Kiedy zebraliśmy wszystkie wyniki, wykonaliśmy dużą mapę województwa śląskiego. Następnie nanieśliśmy na nią punkty w których pobierana była woda, oraz liczby określające jej czystość. Potem wybraliśmy te rejony, w których woda jest najbardziej czysta i najbardziej brudna. Wszystkie nasze mapy, wyniki badań oraz wnioski, jeden z uczniów opracował w formie broszury.
Projekt jest na tyle prosty, że realizowała go większość uczniów z klasy pierwszej i drugiej gimnazjum. Mapy i badania wykonywali z wielkim zapałem i zaangażowaniem, dawało im to poczucie prowadzenia „prawdziwych” prac badawczych, czuli się naukowcami. W projekt zaangażowali się także rodzice, którzy organizowali „wyprawy” w poszukiwaniu zbiorników wodnych i pomagali rysować mapy. Wyniki naszych badań zaprezentowaliśmy wszystkim rodzicom, podczas dorocznego festynu szkolnego. Zamierzamy również zapoznać z naszą broszurą Wydział Ochrony Środowiska Urzędu Wojewódzkiego oraz Instytut Ekologii Terenów Uprzemysłowionych. Rozpowszechnienie wyników badań jest ogromnie ważne, daje ono uczniom poczucie ważności tego co robili.
Polecam wszystkim nauczycielom prowadzenie tego typu projektów. Jest to świetna metoda „oswojenia” nauczanego przedmiotu, wdrożenia uczniów do pracy badawczej oraz sposób na uświadomienie młodym ludziom znaczenia jakie ma stan środowiska naturalnego i wpojenie przekonania, że nawet dzieci i młodzież mogą mieć wpływ na to w jakim świecie żyjemy.

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.
www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie
Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej
Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie