Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
Jak kształtować postawę odbiorcy sztuki ?

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 1430 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięczniePlatforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów. 

 
Wycieczka do teatru "Miniatura" we Wrzeszczu na bajkę "Calineczka".
Grupa dzieci 6-letnich z PS nr 42 w Gdyni
dnia 12.02.2004
Liczba uczestników :

 1. 22 dzieci
 2. 5 opiekunów ( rodzice )
 3. Kierownik wycieczki - wychowawca Tamara Hebel n-lka z ps nr 43 w Gdyni
 4. Wycieczka odbyła się autokarem . Koszt przejazdu 4 zł. Od osoby w tym ubezpieczenie , koszt biletu 9 zł. Od osoby
 5. Wydatki na opiekunów pokrywa rada rodziców
 6. Podział funkcji :
  • fotograf : mama Natalii
  • bilety wstępu : mama Kasi
  • apteczka : mama Bartka


I PRZYGOTOWANIE DO WYJŚCIA DO TEATRU
 1. MERYTORYCZNE
 2. METODYCZNE

AD.1.
Przypomnienie umów : ( co dziecko powinno umieć )
 1. jak bezpiecznie zachować się w autokarze
 2. jak zachować się w szatni teatru
 3. jak przechodzić między rzędami
 4. dlaczego nie jemy podczas oglądania przedstawienia
 5. jak zachować się podczas oglądania przedstawienia
 6. gdzie można kupić płyty i kolorowe gazetki
 7. jak zachować się po opuszczeniu teatru
oczekiwania nauczyciela : co dziecko powinno wiedzieć , zrozumieć , poznać :
 1. poznanie autora – twórcy " Calineczki "
 2. na podstawie wysłuchanego tekstu bajki " Calineczka " dziecko powinno umieć opowiedzieć treść własnymi słowami
 3. słuchając płyty CD " Calineczka " dziecko powinno poznać nastrój melodii , określić jej tempo , wysokość wysokość natężenie dźwięków .
 4. po obejrzeniu przedstawienia dziecko powinno określić najciekawsze postacie , ich charakter , sposób myślenia , postępowanie .
 5. po obejrzeniu przedstawienia dziecko powinno umieć określić choreografię i scenografię , opowiedzieć , co mu się najbardziej podobało i uzasadnić swój wybór .
AD. 2.
Przygotowanie do odbioru przedstawienia przez dziecko :
 1. opowiadanie nauczyciela pt : "Kto to był Jan Chrystian Andersen ? "
 2. słuchanie opowiadania nauczyciela pt : " Calineczka "
 3. scenki dramowe przybliżające postacie z bajki
 4. zabawa rozwijająca spostrzegawczość "Kto ukrył się na obrazku " – zapamiętanie bohaterów bajki
 5. przedstawienie głównej bohaterki bajki w kolorowance z elementami czytania " Kto to jest ? "
 6. teatrzyk kopertowo – literowy przybliżający główny wątek bajki
 7. historyjka obrazkowa pt : "Przygody Calineczki "
 8. realizacja zadań ruchowych w oparciu o nagrania instrumentalne do bajki " Calineczka " na płycie CD
 9. gra na instrumentach perkusyjnych , dźwięki ciche , głośne , fragmenty szybkie i wolne .
 10. zabawa z rodzicami "Kukiełki do teatrzyku przedszkolnego
 11. quiz z nagrodami pt:"Calineczka "

II . realizacja – "Przeżyjmy to jeszcze raz "
 1. gazetka ze zdjęciami z wycieczki do teatru
 2. prace plastyczne dzieci – zorganizowanie wystawki
 3. inscenizacja w wykonaniu dzieci "Przygody Calineczki
  słowa – Tamara Hebel
  muzyka – Katarzyna Prostak

III. bibliografia :
 1. J, Ch. Andersen "Calineczka "
 2. "Drama w przedszkolu "- materiały szkoleniowe dla dzieci 6- letnich
 3. płyta CD "Calineczka "
 4. "Obrazki do kolorowania "- znane bajki
 5. "Zabawa w przedszkolny teatr " P.Zdunek
 6. "Teatr dziecięcy " E. Zdzitowieska
CZĘŚĆ OPISOWA POSZCZEGÓLNYCH ZADAŃ
 1. PRZYGOTOWANIE MERYTORYCZNE DO WYJŚCIA DO TEATRU
  1. rozmowa z dziećmi na temat zachowania w autokarze . Przypomnienie umów i zasad , które zawarliśmy podczas poprzednich wycieczek . Wchodzimy do autobusu pojedynczo , nie spiesząc się , bo nauczycielka czuwa nad dziećmi dziećmi nikt nie zostanie .W autokarze zajmujemy swoje miejsca i nie możemy podczas jazdy wstawać i zmieniać miejsc . Nie bierzemy też ze sobą jedzenia po to , aby ktoś się nie zakrztusił w czasie jazdy .
  2. w szatni teatru należy zachowywać się cicho i kulturalnie . Nie powinniśmy przepychać się , biegać , denerwować się , że nie zdążymy . Mamy czuwają nad tym , aby każde dziecko zdjęło wierzchnie okrycie i oddało pani szatniarce . Potem ustawimy się parami przed nauczycielką .
  3. po wejściu na salę podchodzimy do wyznaczonego dla nas rzędu i pojedynczo zajmujemy miejsca . Pamiętamy , że należy przechodzić przodem do siedzących .
  4. do teatru nie zabieramy jedzenia , ponieważ szelest cukierków , głośne przy tym zachowanie przeszkadza aktorom . Poza tym to bardzo niekulturalnie . Wreszcie jedzenie rozprasza naszą uwagę , a my przyszliśmy obejrzeć przedstawienie . Kiedy obejrzymy i zapamiętamy to co widzieliśmy ? Wtedy , gdy nic nie będzie nam przeszkadzało w przeżywaniu , współuczestniczeniu , koncentracji .
  5. podczas oglądania przedstawienia przede wszystkim słuchamy , bo nikt nie powtórzy nam jeszcze raz . Możemy , przeżywając spektakl , klaskać , śmiać się , odpowiadać na pytania aktorów , jeśli taka zaistnieje sytuacja . Jeśli chcemy coś powiedzieć opiekunowi lub koledze siedzącemu obok , to robimy to cichutko , dyskretnie .
  6. po wyjściu z Sali teatru zobaczymy sklepik . Tam będziemy mogli kupić płyty CD, książeczki , kolorowani . Prosząc o pomoc opiekunów dokonamy zakupów .
  7. po wyjściu z teatru ustawiamy się parami , pani nauczycielka nas policzy i wówczas pójdziemy do oczekującego nas autokaru , którym wrócimy do przedszkola .
 2. PRZYGOTOWANIE METODYCZNE DO ODBIORU PRZEDSTAWIENIA PRZEZ DZIECI :
  1. kto to był Jan Chrystian Andersen ? Słuchanie opowiadania nauczyciela i oglądanie portretu twórcy . Baśnie Andersena są to najpiękniejsze opowieści , jakie kiedykolwiek zostały napisane dla dzieci . Poznaliśmy już dzielną Gerdę , która uratowała Kaja przed złą Królową Śniegu . Teraz poznamy maleńką Calineczkę , która marzy o poślubieniu króla Elfów . Później opowiemy sobie o ślicznej syrence , która pokochała księcia i porzuciła dla niego wodne tonie a także o brzydkim kaczątku , które nie wiedziało , że jest pięknym łabędziem .
  2. słuchanie opowiadania nauczyciela "Calineczka " – skrócona wersja oryginalnego tekstu . Przedstawienie dzieciom postaci w formie rysunków umieszczonych na tekturowych stojakach . Pytania dzieci skierowane do nauczyciela , wypowiedzi na temat poszczególnych przygód Calineczki , zmierzające do lepszego poznania treści .
  3. scenki dramowe:
   1. "Ropucha i syn " – jedno dziecko wciela się w postać ropuchy , drugie odegra rolę syna . Widzą śpiącą Calineczkę . Ropucha opowiada o tym , gdzie ją spotkała , dlaczego jej się podoba , natomiast syn wykonuje " taniec radości " – wymyśla taniec do skocznej melodii . Potem zaprasza matkę do tańca i tańczą razem " żabi taniec "
   2. " W rodzinie chrząszcza"- dziecko odgrywa rolę chrząszcza , opowiada o zaletach urody Calineczki . Inne chrząszcze powiedzą nam , co im się w niej nie podoba . Wymyślają np. ma długie , białe i cienkie nogi i do tego tylko dwie ..itd.Potem wspólnie , w rytm muzyki idą na łąkę , by zostawić tam Calineczkę.
   3. " W norce myszy " – Calineczka spotyka mysz . Dziecko grające rolę dziewczynki opowiada o tym , co ją spotkało. Mysz proponuje gościnę i wymyśla , jakie wygody ma jej lokum . Potem obie pokazują ruchem , jak robią wielkie porządki w norce .
   4. zabawa "Calineczka i jaskółka " - CALINECZKO , CALINECZKO ,
    DAJ JASKÓŁCE ZIARENECZKO ,
    TAŃCZCIE TERAZ RAZ I DWA
    HOP S.A. S.A. , HOP S.A. S.A.
          Dzieci chodzą dookoła śpiewając krótką piosenkę . Wybrane jako Calineczka podchodzi do innego ( jaskółka ) wręcza mu mieszek z ziarenkami i tańczą w rytm melodii.Potem zmiana Calineczki i jaskółki . Jeśli dzieci chcą także i melodii.
   5. zabawa dramowa z płachtą – wybrane dzieci wcielają się w postać Calineczki , myszy , kreta i pająka . Szukają do pomocy innych , aby tkać ubranka na wyprawę weselną . TKAMY DZIŚ UBRANKA
    BIAŁE , KOLOROWE ,
    POMÓŻ TY , TY I TY ,
    WNET BĘDĄ GOTOWE .
         Trzymają płachtę , śpiewają piosenkę . Potem wybrane przez kreta dzieci pomagają naprężać płachtę i dołączają się do tańca .
   6. zabawa dramowa " Calineczka i elf " – dziecko wybrane jako Calineczka zadaje pytania królowi elfów dotyczące wyglądu i zwyczajów w kwiatowej krainie np.:jakie kwiaty rosną na łące , jakie obowiązki ma król elfów , jakie owady można spotkać na łące . Zabawę kończy taniec " Walczyk elfów " – dzieci improwizują taniec w rytmie 3.
  4. "Kto ukrył się na obrazku ?"- dzieci otrzymują zadania do pokolorowania wg podanego schematu . Jeśli wykonają je prawidłowo , wówczas ukaże im się jedna z postaci bajki "Calineczka ". Po wykonaniu zadania dopasowują napis z nazwą odpowiedniej postaci .
  5. główna bohaterka bajki "Calineczka " – kolorowanka z elementami czytania . dzieci otrzymują ilustracje przedstawiające Calineczkę uczestniczącą w różnych wydarzeniach .- spotkanie z żabą , rozmowa z chrząszczem , goście u myszy . Ich zadaniem jest dokładnie pokolorować i dopasować tekst umieszczony na osobnych karteczkach np. . do ilustracji "Spotkanie z żabą " tekst :
   Calineczka jest ładna i podoba się żabie . Syn ropuch mówi : rech , rech , rech . Żaby mieszkają w stawie .
  6. teatrzyk kopertowo – literowy .
   w teatrzyku występują literki – kukiełki np. C-Calineczka , R – ropuch , Ch – chrząszcz , M- mysz , J – jaskółka , K – kret . Teatrzyk przedstawia nauczyciel w taki sposób , aby ukazać niezadowolenie Calineczki z narzucanych jej narzeczonych . Dzieci powinny diojść do wniosku , czemu Calineczka jest smutna , czemu płacze , co ją uszczęśliwi ?
   Podsumowują główną myśl bajki : każdy powinie sam podejmować ważne , życiowe decyzje .
  7. historyjka obrazkowa " Przygody Calineczki " . dzieci otrzymują ilustracje przedstawiające poszczególne przygody dziewczynki .Ich zadaniem będzie ułożyć je w odpowiedniej kolejności , zgodnie z treścią bajki . Następnie własnymi słowami opowiadają treść , tworząc zdania rozwinięte , zawierające określenia zrozumiałe dla wszystkich
  8. realizacja zadań ruchowych w oparciu o płytę CD . Dzieci podzielone są na kilka zespołów .
   1. postacie : Calineczka , elfy , wróżka
   2. owady : chrząszcze , żuki , biedronki , motyle
   3. zwierzątka : krety , myszki , jaskółki , żaby .
   Każdy z zespołów słucha nagrania . Następuje cicha . narada i prezentacja tańca . Nauczyciel ocenia . . . . pomysłowość i przyznaje punkty . Zwycięski zespół . . . … otrzymuje znaczki z Calineczką .
  9. "Orkiestra " – gra na instrumentach perkusyjnych . . …Osłuchanie z melodią piosenki Calineczko , Calineczko
   Takie złote loczki masz ,
   Ślicznie tańczysz no i śpiewasz ,
   Może komuś kwiatka dasz
   La la la , la la la ,
   Może komuś kwiatka dasz .

   Calineczko , Calineczko ,
   Zatańcz ze mną raz dwa trzy ,
   Nóżka lewa , nóżka prawa ,
   I do przodu , no i w tył .
   La la la , la la la , i do przodu , no i w tył .
   Grają : szybko i głośno trójkąty, cicho i wolno grzechotki , znów szybko i głośno dzwonki , cicho – bębenki .
  10. zabawa z rodzicami . Zaproszenie rodziców na zajęcie współuczestniczące . Temat : wykonujemy kukiełki do teatrzyku "Calineczka ".
   • oglądanie zgromadzonego materiału
   • wybranie spośród spisu postaci tej , której kukiełkę chcemy zrobić
   • praca twórcza
   • prezentacja postaci
   wykorzystanie wykonanych kukiełek do zabawy w teatr – tworzenie własnych tekstów i dialogów dialogów oparciu o znaną bajkę .
  11. quiz "Calineczka "
   konkurs I – składanie postaci Calineczki z części
   konkurs II – uzupełnianie tekstu odpowiednio dobranymi wyrazami
   konkurs III – odpowiedzi na pytania nauczyciela , zwią- zane z treścią bajki .
   konkurs IV – słowne dokańczanie zdań : żaba chciała , aby Calineczka poślubiła……
   chrząszcz mieszkał na ………
   mysz polna miała mieszkanie …….
   Przyjacielem myszy był …….
   Konkurs V – malowanie farbami wodnymi wybranego Fragmentu bajki .
   Po każdym konkursie dzieci zdobywają punkty i umieszczają je na swojej karcie konkursowej . Na koniec zabawy podliczają zdobyte punkty . Ogłoszenie zwycięzców quizu , rozdanie dyplomów i nagród .
 3. REAPIZACJA:" PRZEŻYJMY TO JESZCZE RAZ "
  1. oglądanie zdjęć wykonanych podczas wycieczki do teatru . Określenie miejsca , gdzie zostały zrobione , odnajdywanie siebie na fotografii . Wykonanie gazetki pt."Wspomnienia z wycieczki ", wklejanie zdjęć , ozdabianie każdego z nich szlaczkami literopodobnymi .
  2. malowanie na temat "Przygoda Calineczki " . Wykorzystanie farb wodnych , cienkich pędzli , patyczków i tuszu . Przedstawianie w swojej pracy najciekawszego zdaniem dziecka fragmentu bajki.
  3. wystawa prac dzieci w holu przedszkola .
  4. inscenizacja pt."Przygody Calineczki "

   słowa : Tamara Hebel

   muzyka : Katarzyna Prostak
   osoby :
   1. Calineczka
   2. Ropucha
   3. syn Ropuchy
   4. Rybka I II III IV
   5. Żabki I II III
   6. Motyl
   7. Chrabąszcz
   8. Chrabąszcz I II III IV
   9. Myszka
   10. Jaskółka
   11. Krół Elfów
   12. Elf I II III IV V Vi

   Elf I         Posłuchajcie ładnej bajki
                  O dziewczynce małej, 
                  Co kochała słońce , kwiaty , 
                  W swej postaci całej . 

   Elf II        Wyrosła z ziarnka jęczmienia , 
                  I była tak maleńką , 
                  Że spała w łupinie orzecha
                  Przykryta kwiatową kołderką .         

   Elf III      złote i czerwone płatki
                 Otworzyły się z łoskotem , 
                 W środku stała Calineczka
                 A co było potem ?

   Elf IV      Calineczka , na cal mała , 
                 Z tulipana miała łódkę , 
                 Wiankiem kwiatów otoczona , 
                 Tylko wystawiała bródkę . 


   Elf V       A jak pięknie tam śpiewała !
                 Jak skowronek mały !
                 Pięknie , pięknie tańcowała
                 Przez dzwoneczek cały . 

   Elf VI      Calineczko śliczna nasza
                 Śpiewaj , śpiewaj nam !
                 Wszyscy wokół cię usłyszą , 
                 Zatańcz proszę nam . 


                     Piosenka Calineczki
          ……………………………………………………….
   Och jak wspaniale
   Wśród pięknych kwiatów żyć
   Gdy szumi , szumi woda
   Pająka błyszczy nić . 

   Och jak wspaniale
   Być z pszczółką za pan brat
   Gdy szumi , szumi woda 
   I pachnie każdy kwiat . 
      
             Ref. O ! jak miło i wesoło
                    Calineczki słuchać
                    Pioseneczka leci w koło
                    Tak miła dla ucha .  
                    La la la la , la la la la 
                    La la la la , la…….
                    Pioseneczka leci w koło
                    I muzyczka gra . 

   Och jak wspaniale
   Motylka poznać czar
   Gdy szumi , szumi woda
   I wiosną pachnie jar . 

   Och jak wspaniale
   Ze śmiechem w trawie grać
   Gdy szumi , szumi woda
   I śpiewa cała brać . 

             Ref. O ! jak miło i wesoło….


   Calineczka               jestem bardzo zmęczona !
                                 Odpocznę troszeczkę. 
                                 Na płatku fiołka i płatku róży
                                 Położę swą główeczkę . 

   Calineczka kładzie się i zasypia . Przez okno wchodzi Ropucha . 


   Ropucha                  o ! Jaka śliczna kołderka !
                                 O ! Jaka śliczna dziewczynka !
                                 Ale będzie żona
                                 Dla mojego synka !

   Ropucha przenosi Calineczkę do swojego domku . 

   Syn Ropuchy           rech , rech , rech , cóż ja widzę ?
                                Ależ śliczna ona !
                                Kto to jest ?
                                Droga mamo ?


   Ropucha                 To twoja przyszła żona !

   Syn Ropuchy           Co ? Moja żona ?
                                 A czy ona lubi błoto ?
                                 Czy potrafi skakać jak ja 
                                 Rechotać z ochotą ?

   Ropucha                 Nie wiem . Ale nic nie szkodzi . 
                                Będzie ci za to śpiewała . 
                                Lecz posadzę ją na lilii
                                By nam nie uciekała .          
    

   Piosenka żabek
                ……………………………………..
   W górze tyle traw
   W dole zimny staw
   A my żabki tu mieszkamy
   I do tańca zapraszamy …..

                              Ref. Żabi , żabi blus
                                     La la la la la 
                                     Żabi , żabi blus
                                     Niech muzyczka gra
                                     Kroczek w prawo – stop
                                     La la la la la 
                                     I do wody hop
                                     Choć woda zimna . 

   Słońce świeci nam
   Świerszczyk zagra wam
   A my wszyscy zatańczymy
   Więc do kółka was prosimy…

                               Ref. Żabi , żabi blus…..

   Cicho szemrze staw
   Rybki płyną wpław
   Wszyscy tańczą dookoła
   Bo piosenka jest wesoła …

                              Ref. Żabi , żabi blus….


   Rybka I              Chodź Calineczko, 
                            Chodź dziewczynko mała ,
                            Aby Ropucha i jej syn
                            Więcej cię nie spotkała . 

   Rybka II             Popłyniemy strumykiem
                            Do innego kraju
                            Nie bój się moja mała , 
                            Tam też ptaszki śpiewają . 

   Rybka III            O ! Motylek ! Jaki piękny !
                             Niech on cię teraz prowadzi. 
                            My z wody wyjść nie możemy
                             A on na brzegu cię posadzi . 

   Rybka IV            Słonko świeci ślicznie, 
                            Woda błyszczy jak sreberko , 
                            Żegnaj nasza Calineczko , 
                            Żegnaj nasza perełko !


                      Piosenka Rybek 
                ………………………………………
   Rybi walczyk raz , dwa , trzy ,
   Zatańcz z nami ty i ty , 
   I w kółeczko raz i dwa , 
   Dana , dana , hop sa , sa

                             Ref. La , la , la , la raz , dwa , trzy , 
                                    La , la , la , la ty i ty , 
                                    La , la , la , la raz i dwa , 
                                    La , la , la , la  hop sa sa 

   Calineczka               Rybki popłynęły
                                 Poleciał motylek mały , 
                                 Co ja mam robić ?
                                 Przede mną dzionek cały !
                                 O! Ktoś leci , brzęczy może , 
                                 Któż to taki jest ?
                                 Cały czarny , w pancerzyku , 
                                 Czy to chrabąszcz jest ?

   Chrabąszcz              tak jest !
                                 Moja piękna panno !
                                 Chrabąszcz we własnej osobie !
                                 Chciałbym się z tobą ożenić !
                                 Ciekawe , co rodzina na to powie ?
                                 Bardzo , bardzo jesteś ładna !
                                 Choć pancerzyk inny masz . 
                                 Wcale do mnie niepodobna !
                                 Czy mi swoją rączkę dasz ?


   Idą za rękę do rodziny chrabąszcza . 

   Chrabąszcz I            Jaka ona biedna !
                                 Ma tylko nóżki dwie !
                                 Gdzie ją znalazłeś Chrabąszczu ?
                                 Nie może być twoją żoną , nie !

   Chrabąszcz II          Różków nie ma wcale , 
                                 Tylko ma jasne loczki , 
                                 W ogóle jest jakaś dziwna !
                                 I jakie chude ma boczki !

   Chrabąszcz III         I jaka cienka w pasie !
                                 Fe ! Podobna do człowieka !
                                 Na jej widok chyba każdy
                                 Gdzie pieprz rośnie ucieka !

   Chrabąszcz IV         Szkaradna ! Naprawdę ci mówię !
                                Brzydka , brzydka , a fe !
                                Nie bierz jej za żonę
                                Niech idzie tam , gdzie chce !
   Chrabąszcz             Może mają rację ?
                                Może wcale nie jest ładna ?
                                Zaprowadzę ją na łąkę
                                Dla mnie żona to marna !

               Piosenka Calineczki
       …………………………………………………
   Jestem nieszczęśliwa , 
   Bardzo smutno mi 
   Ale tak to bywa
   Więc opowiem ci 
   Że chciałabym śpiewać
   Tańczyć chciałabym
   Na kropli rosy stać
   I zagrać dzyń , dzyń . 

                Elfy śpiewają refren :bo ona chciała śpiewać
                                               La la la la la la 
                                               Na kropli rosy stanąć
                                               La la la la la la 
                                               I tańczyć , tańczyć lekko
                                               La la la la la la 
                                               I lilii trącać łepki
                                               La la la la la la . 


   Calineczka                Wesołe ptaszki odleciały
                                  I kwiatki zwiędły już , 
                                  Zima się zbliża szybko , 
                                  Chłody i mrozy tuż , tuż . 

   Myszka                    Biedne stworzenie ! Chyba zmarzłaś ?
                                  Tak zimno na dworze !
                                  Chodź , ogrzeję cię i nakarmię , 
                                  Mam smakołyki w komorze . 
                                  Korce żyta i jęczmienia , 
                                  Suche sianko , ciepły kąt , 
                                  Możesz zostać całą zimę , 
                                  I nie odchodź stąd !

   Calineczka                Może ci coś zaśpiewam ?
                                  Znam wiele pięknych piosenek ?
                                  Jeśli mi pomożesz , 
                                  Będzie nam weselej . 


                     Piosenka Calineczki i Myszki
         ……………………………………………………………………..
   Były sobie dwa chrabąszcze , 
   Siedziały na kwiatku , 
   Polubiły zieleń , gąszcze , 
   I zapach bławatków . 

                          Ref . A ja Myszka , myślę sobie , 
                                  Że im było miło , 
                                  Chciały bowiem tańczyć , śpiewać , 
                                  Dobrze im się żyło . 

   Były sobie dwa koniki
   Polne i łąkowe , 
   Pięknie , pięknie zagrać chciały , 
   W zielonej alkowie , 

                         Ref. Ą ja Myszka , myślę sobie
                                Że im było miło , 
                                Chciały bowiem pięknie zagrać
                                Dobrze im się żyło . 

   Były sobie dwie biedronki
   Czerwone w kropeczki , 
   Wędrowały po źdźble trawy
   Do szumiącej rzeczki . 

                         Ref. A ja Myszka , myślę sobie
                               Że im było miło , 
                               Wędrowały po źdźble trawy
                                Dobrze im się żyło . 

   A na łące jest tak pięknie
   Słońce mocno grzeje
   Wszystko pachnie i migocze
   Dobrze się tam dzieje . 
                       Ref. A ja Myszka myślę sobie
                              Na łące jest miło , 
                              Wszystko pachnie i migocze
                              Wszyscy dobrze żyją . 

   Kret                     Co to ? Czy słyszycie ?
                              Kto tak pięknie śpiewa ?
                              Jaka mała piękna panna !
                              Spadlą mi jak z drzewa !

                              Dobra byłaby z niej żona
                              Bo by mi śpiewała , 
                              I milutki , srebrny głosik
                              Wokół rozsiewała . 

                              Zaproszę ją z Myszką
                              Na krecie ciasteczko , 
                              Lepiej się poznamy , 
                              Zaprzyjaźnimy deczko . 

   Myszka                Panie Krecie ! Cóż za radość!
                              Miło pana spotkać !
                              To jest moja przyjaciółka !
                              Calineczka słodka . 

   Calineczka            Miło mi pana poznać
                              Panie czarny Krecie . 
                              Ale co to ? Co tam leży ?
                              Czy może wiecie ?

   Kret                     To Jaskółka , lecz nieżywa . 

   Myszka                I już nigdy nie zaśpiewa !


   Odchodzą , a Calineczka pochyla się nad ptaszkiem . 

   Calineczka            Otulę cię , biedna ptaszyno , 
                              Może ci się zrobi cieplej
                              Pod miękką pierzyną . 

   Jaskółka               Nie umarłam ! Już mi lepiej !
                              Bardzo zmarzłam , jestem słaba . 
                              Dziękuję ci za kołderkę !
                              Jesteś bardzo łaskawa !

   Calineczka            Masz tu biedny ptaszku
                              Ziarenka z okruszkami , 
                              Nabierz siły i się wzmocnij , 
                              Okryj się płatkami . 


                    Piosenka Jaskółki 
       ……………………………………………………….
   Dziękuję ci śliczna panienko
   Za dobre serce i zboże
   Dziękuję za ciepłą kołderkę
   I cichy kąt w ciepłej norze . 

                              Ref. Marzę jednak o słoneczku
                                     La la la la la 
                                     Bardzo chciałabym polecieć
                                     Coś mi w duszy gra . 

   Dziękuję za rączki twej dotyk
   Za suche sianko i liście
   Popatrz , już słonko na dworze
   Migocze i błyszczy złociście . 

                              Ref. Marzę jednak o słoneczku …..

   A jeśli byś chciała wraz ze mną
   Polecieć do kraju ciepłego
   To siądziesz na mym ogonku
   Trzymając się piórka jednego . 

                              Ref. Marzę jednak o słonku…..

   Calineczka            Nie mogę z tobą polecieć
                              Bo smutno by było Myszce

   Jaskółka               Więc żegnaj dziecino miła !
                             Bardzo , bardzo cię polubiłam !

   Jaskółka odlatuje . 


   Myszka                Calineczko ! Chćże tutaj !
                              Dla ciebie mam nowiny !
                              Pan Kret łaskawie
                              Ogłasza z tobą zaręczyny !
                              Jakie to wielkie szczęście 
                              Dla tak ubogiej dziewczyny !

   Calineczka            Nie chcę być żoną Kreta !
                              On słońca wcale nie lubi !
                              Kwiatów nie wącha , jest nudny !
                              Tylko norką się chlubi !

   Myszka                 Za cztery tygodnie wesele !
                              Szykuj wyprawę aniele. 
                              Nie obrażaj się na Kreta
                              Bo cię ukąszę białymi ząbkami
                              To zaszczyt dla ciebie wielki !
                              Kret to pan nad panami !

   Calineczka            O ja biedna nieszczęśliwa !
                              Nie zobaczę słonka już !
                              Ale co to ?
                             

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.
www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie
Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej
Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie