Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
Nadanie imienia szkole

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 829 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięczniePlatforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów. 

 

W dzisiejszym świecie zdominowanym przez różnorodne formy agresji i przemocy oraz nieustanną pogoń za dobrami materialnymi, starożytne idee olimpijskie stają się coraz bardziej aktualne.
 Znaczenie nadania szkole imienia „POLSKICH OLIMPIJCZYKÓW” w procesie wychowawczym szkoły

W dzisiejszym świecie zdominowanym przez różnorodne formy agresji i przemocy oraz nieustanną pogoń za dobrami materialnymi, starożytne idee olimpijskie stają się coraz bardziej aktualne.

Edukacja olimpijska opiera się w znacznej mierze na pięknej zasadzie czystej gry, czyli fair play, która powinna być uznawana nie tylko na arenach olimpijskich zmagań sportowych młodych ludzi, ale również w codziennym życiu każdego człowieka.

Wspólne działania nauczycieli, rodziców i przyjaciół szkoły dać mogą szkole wielką szansę na promowanie idei olimpijskiej wśród swoich wychowanków.

MOTTEM szkoły mogą być słowa szwedzkiego polityka-Hammarskjolda
/ sekretarz generalny ONZ w latach 1953-61 ,laureat pokojowej nagrody Nobla w 1961r./

„Tylko ten , kto wzrokiem sięga daleko, znajduje właściwą drogę”

Podstawowymi wartościami akcentowanymi w pracy szkoły winny być :
• Postępować fair play w życiu i w sporcie
• Skutecznie opanowywać własną wolę i uczucia /porażka-zwycięstwo/
• Dążyć do wyższych celów
• Osiągnąć wartość dobrego człowieka : prawość, prawdomówność, uczciwość, wiara w zwycięstwo i poszanowanie godności przeciwnika-partnera.
• Mieć szacunek wobec uniwersalnych zasad etycznych
• Działać ze zrozumieniem i tolerancją

Działalność szkoły związana z problematyką olimpijską polegałaby na stwarzaniu uczniom możliwości do uczestniczenia w różnych formach aktywności fizycznej, od gier i zabaw do sportu szkolnego w duchu idei
fair play, która przyświecać winna rywalizacji w organizowanych imprezach sportowych.
Należy przez to zwrócić młodzieży uwagę na fakt, że wszyscy uczestnicy zawodów sportowych, turniejów, rozgrywek są ich zwycięzcami , w myśl hasła :

„Jeśli stanąłeś na starcie , to już zwyciężyłeś – choćbyś był ostatni ’’

Dobry sportowiec winien być wzorem do naśladowania-żywym przykładem , dlatego zapraszani byliby oni do szkoły na spotkania z młodzieżą i środowiskiem lokalnym.
Organizacja spotkań z olimpijczykami ma wyzwolić wśród uczniów stawianie sobie celów i dążenie do ich realizacji , natomiast spotkania z paraolimpijczykami mają integrować z niepełnosprawnymi ,uczyć wrażliwości i zrozumienia.
Nie bez znaczenia jest przekazywanie młodzieży , wiadomości związanych z historią olimpiad, z ideą olimpijską, z polskimi olimpijczykami.
Służyć temu winna organizacja wycieczek krajowych i zagranicznych na których ,uczniowie mieliby żywe lekcje historii i geografii, wpływałyby one też mobilizująco na naukę języka angielskiego.

Celem pracy wychowawczej byłoby również kształtowanie prawidłowej postawy kibica oraz czerpanie radości z zabawy, poprzez uczestniczenie w różnego rodzaju zawodach sportowych w roli kibica młodzież uczy się właściwego kibicowania, podczas którego obserwuje rywalizację sportową mającą duży wpływ na kształtowanie osobowości młodego człowieka, na jego ambicję .

Dzień 2 kwietnia jest dniem w którym obchodzone jest święto Patrona szkoły w szkołach noszących imię „ Polskich Olimpijczyków” a miesiąc kwiecień przeznaczony na organizację konkursów o tematyce olimpijskiej.

Myślę , że wychowanie olimpijskie zwiększa szansę na samorealizację uczniów, rozbudza potrzebę własnego doskonalenia się, pogłębia wiedzę o świecie i człowieku. Kształci pozytywne wartości, które mogą stać się sposobem na życie, i to nie tylko dla sportowców, ale także dla każdego człowieka


Opracował mgr Krzysztof Augustyniak

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.
www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie
Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej
Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie