Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
Edukacja-fair play w sporcie i życiu

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 1080 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięczniePlatforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów. 

 
Rok 2004 został ogłoszony – rokiem edukacji przez sport co ma szczególne znaczenie w połączeniu z odbytymi –Igrzyskami olimpijskimi w Atenach
Mając na uwadze europejskie i światowe działania dokonane na rzecz promocji wartości fair play , takie jak :
• Manifest sportowy –podpisany w Tokio w 1964r.
• Europejską Kartę Sportu –podpisaną na wyspie Rados w 1992r.
• Sportowy Kodeks Etyczny –„Fair Play-droga do zwycięstwa” / inaczej -Deklaracja Konferencji Ministrów Sportu krajów europejskich z 1993r./
Stwierdzić należy ,że fair play stanowi główną zasadę olimpizmu ,bez której sport traci swój sens , traktowany nie tylko w kategoriach przestrzegania przepisów ,ale w kategoriach wartości intelektualnych i moralnych wszystkich osób i środowisk odpowiedzialnych za rozwój sportu i rozwój dzieci i młodzieży.
Duch sportowy jest tożsamością tej zasady i przedstawia się on w lojalnym poszanowaniu przepisów pisanych i niepisanych. Wymaga on wielkodusznej postawy wobec przeciwnika, a wobec sędziego –bezwzględnej dyscypliny .Zakłada on pogodne zachowanie się w sytuacjach zwycięstwa, jak i porażki. Jest podstawowym prawem w sporcie i nadaje mu jego rycerski charakter.
Te uniwersalne wartości idei fair play dostrzegane są przez młodzież ,wśród której rośnie ich rola i znaczenie w życiu codziennym ,zarówno tym rodzinnym jak i w klasie ,szkole, w kręgach koleżeńskich i stosunkach międzyludzkich . To podnosi potrzebę znaczenia promocji idei fair play zarówno w sporcie jak i w trakcie edukacji ucznia w szkole.
Wskazuje to na potrzebę inwestycji edukacyjnej w zakresie kształtowania postaw fair play w całym środowisku szkolnym , obejmującym - uczniów , nauczycieli i rodziców. Wprowadzenie wartości fair play w sporcie do systemu edukacji szkolnej na wszystkich jej poziomach traktowane winno być jako najsłuszniejsza i najefektywniejsza droga ich promocji i utrwalania się w życiu społeczeństwa.
Zależy to w głównej mierze od akceptacji całego środowiska – uczniów, nauczycieli , rodziców i władz oświatowych .
Daje to niepowtarzalną szansę samorealizacji wszystkich podmiotów edukacyjnych w zintegrowanym działaniu na rzecz promocji tych wartości.
Edukacja olimpijska – może być realizowana poprzez przyjmowanie
przez szkoły imienia „ POLSKICH OLIMPIJCZYKÓW „
/te które są bezimienne/


Opracował : mgr Krzysztof Augustyniak

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.
www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie
Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej
Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie