Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
Multimedia jako pomocne narzędzie w procesie uczenia się j. angielskiego

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 1042 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięczniePlatforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów. 

 


Proces uczenia się jest ściśle związany z otaczającym nas światem oraz uzależniony jest od zmian, jakie w nim następują. Narzędziem, które stało się nieodzowną pomocą w procesie dydaktycznym są multimedia, które od kilkunastu lat na dobre zadomowiły się w naszym życiu, a w wielu przypadkach stały się czymś nieodzownym, bez czego trudno byłoby sobie poradzić. Multimedia, przy odpowiednim ich wykorzystaniu, mogą być doskonałym narzędziem wspomagającym proces uczenia się. Wśród najbardziej pomocnych narzędzi znajdują się:


1. Internet
2. poczta elektroniczna e-mail
3. programy multimedialne do nauki języków obcych
4. prezentacje multimedialne
5. gry multimedialne


I. Internet

Internet, globalna sieć komputerowa. Podwaliny pod jej powstanie położono na początku lat 60, kiedy amerykańska firma RAND Corporation prowadziła badania nad możliwością dowodzenia i łączności w warunkach wojny nuklearnej. Na podstawie jej raportów podjęto badania nad skonstruowaniem sieci komputerowej mogącej funkcjonować pomimo zniszczenia jej części np. w wyniku ataku atomowego. Pierwsze prototypowe fragmenty sieci powstały w latach 1966-1967, a w 1969 roku połączyły cztery amerykańskie centra akademickie. Nazwy Internet użyli w 1974 roku Vint Cerf i Bob Kahn w artykule w Transmission Control Protocol. Stopniową techniczną ewolucję sieci uwieńczyło w końcu lat 80 i w latach 90, przejęcie opieki nad rozwojem sieci przez NFS (National Science Foundation). Projekt wzbudzał ogromne zainteresowanie środowisk uniwersyteckich nie tylko w Stanach Zjednoczonych, ale i na całym świecie. W celu ułatwienia wymiany informacji naukowej powstawały w latach 80. sieci wzorowane na ARPA, m.in.: przeznaczony dla potrzeb środowisk naukowych BITNET, EARN i CSNET, które z czasem, pozostając administracyjnie odrębnymi, otwarły się na Internet. Szacuje się, że w 1991 roku w ramach Internetu funkcjonowało 5000 sieci skupiających 700 000 komputerów, z których korzystało ok. 4 000 000 użytkowników. Był to także rok powstania najpopularniejszej z dotychczas wykorzystywanych usług internetowych WWW. Tworzenie stron WWW możliwe jest dzięki językowi HTML , który powstał na potrzeby tej usługi.Obecnie Internet przestał być własnością instytucji rządowych i w większości należy do firm prywatnych. Ilość komputerów podłączonych stałymi łączami do sieci szacuje się na ok. 9,5 mln (1996).
Wykorzystanie Internetu w procesie uczenia się może być olbrzymie. Internet jest gigantycznym źródłem wszelkich informacji, w której uczący się języka angielskiego mają praktycznie nieograniczony dostęp do:


1. przeglądarek anglojęzycznych
www.yahoo.uk, www.infoseek.ucom , www.altawista.com
2. stacji radiowych anglojęzycznych
www.live365.com , www.bbc.co.uk/radio , www.radiofeeds.co.uk ,
3. grup dyskusyjnych
groups.yahoo.com
4. gier on-line
gamet.yahoo.com , www.kidsdomain.com , www.computergames.com ,www.gamesville.com
5. słowników
dictionary.cambridge.org , www.dictionary.com , www.yourdictionary.com
6. informacji encyklopedycznej
www.encyclopedia.com , www.britannica.com , www.eb.com
7. stron do nauki języka angielskiego
www.englishpage.com , www.angielski.edu.pl , eduseek.interklasa.pl , www.flo-jou.com , angielski.filo.pl , www.ang.pl
8. bieżących wiadomości
www.yahoo.com , www.altavista.com , www.infoseek.com
9. stron szkół i kursów językowych
www.wsc.waw.pl , www.bellschool.pl , www.berlitz.com.pl

Umiejętne i kontrolowane korzystanie z zasobów internetu może być bardzo pomocne w procesie dydaktycznym. Wykorzystanie wielu stron do nauki języka angielskiego może być doskonałym uzupełnieniem typowych zajęć prowadzonych w szkole. Poprzez Internet uczniowie mogą także poznawać kulturę, obyczaje i historię krajów anglojęzycznych. Mogą dotrzeć do aktualnych informacji i faktów na świecie. Mogą odwiedzić strony internetowe swoich ulubionych zagranicznych piosenkarzy, aktorów, sportowców czy klubów sportowych.

II. poczta elektroniczna e-mail

e-mail to znaczący postęp w systemie komunikowania się. W dzisiejszych czasach chcąc szybko i sprawnie komunikować się niezbędne jest założenie tzw. konta pocztowego. Jest wiele polskich i zagranicznych serwerów, które oferują bezpłatny adres e-mail:

1. www.onet.pl
2. www.wp.pl
3. www.interia.pl
4. www.hoga.pl
5. www.hotmail.com
6. www.yahoo.com

W procesie uczenia jednym z najważniejszych aspektów jest systematyczne komunikowanie się w danym języku obcym. Poczta elektroniczna daje nam idealne możliwości stałego kontaktu z osobami władającymi danym językiem. Innym wykorzystaniem poczty elektronicznej jest prowadzenie dodatkowych zajęć językowych dla uczniów chcących rozwijać swoje umiejętności językowe także w ten sposób.

III. programy multimedialne do nauki języków obcych

W ostatnich latach na rynku pojawiła się bardzo duża liczba programów multimedialnych, które doskonale mogą wspomóc proces uczenia się języka obcego zarówno osobom zaczynającym naukę, jak i osobom biegle władającym danym językiem. Wśród programów dla dzieci i młodzieży chciałbym polecić następujące:
1. Langmaster
2. Wordbird
3. Profesor Henry
4. E-teacher
5. Polish Your English
6. SuperMemo
7. euro +
Programy te mogą być doskonałym uzupełnieniem procesu dydaktycznego i w znacznym stopniu mogą rozwijać sprawności językowe uczniów.


IV. Prezentacje multimedialne

Prezentacje multimedialne mogę być doskonałym narzędziem pracy nauczycieli, przez co mogą mieć duży wpływ na proces uczenia się uczniów. Odpowiednio przygotowane prezentacje z bogatymi efektami audiowizualnymi mogą pozytywnie wpływać na uczniów i dodatkowo motywować ich do pracy

V. Gry multimedialne

Gry komputerowe są czymś, czemu trudno się oprzeć współczesnym nastolatkom. Myślę, że odpowiednie wykorzystanie tego faktu przez nauczycieli może w znacznym stopniu urozmaicić proces uczenia się, który zbyt często staje się monotonny, co może działać zniechęcająco na uczniów. Umiejętne i w pełni kontrolowane wykorzystanie odpowiednich gier w języku angielskim może przynieść doskonałe rezultaty w procesie dydaktycznym. Jest wiele gier, które są dalekie od przemocy i wulgaryzmów, które w zabawny sposób mogą uczyć pozytywnych wartości nie zapominając o rozwijaniu sprawności językowych. Do gier, które z całą odpowiedzialnością mogę polecić należą:
1. Wordbird
2. 102 Dalmatians
3. Claw
4. Harry Porter
5. Bellini

opracował: Biernacki Radosław
kontakt: radek69@poczta.onet.pl


Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.
www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie
Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej
Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie