Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
List do (rodziców) dziecka o jego osiągnięciach

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 9855 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięczniePlatforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów. 

 


     W ostatnich latach psychologia humanistyczna określiła nowe zadania wychowawcze. Celem systemu wychowania humanistycznego jest ukształtowanie osoby w pełni dojrzałej, która znalazłaby swoją wartość i umiałaby wykorzystać potencjalne możliwości. Do podstawowych zadań wychowania humanistycznego zalicza się też: dążenie do integracji osobowości, czyli wychowania takiego członka społeczności, którego myśli i działania byłyby spójne; kształtowanie umiejętności określania swojej tożsamości; ustalenie swojego miejsca na świeci; wychowanie ludzi zdolnych do autorefleksji. Zatem edukacja i wychowanie w przedszkolu ma odgrywać wielką rolę w życiu człowieka i faktycznie taką rolę odgrywa już od wielu lat.
     Wiek przedszkolny charakteryzuje się wzmożoną aktywnością, która wyraża się m. in. silną potrzebą doznawania wielu różnorodnych wrażeń poznawczych i emocjonalnych, a przede wszystkim naturalną potrzebą działania w każdej z odkrywanych sfer. Dlatego zadaniem współczesnego przedszkola jest organizowanie wielu sytuacji edukacyjnych sprzyjających zaspokajaniu potrzeb dzieci i wspomaganiu ich indywidualnego rozwoju. Wynika to również z tego, że okres przedszkolny jest najistotniejszym w życiu każdego człowieka. To właśnie w tym okresie dzieci są bardzo aktywne i twórcze, chętnie podejmują różnorodne działania, rozbudzając swa aktywność poznawczą i chęć zdobywania wiedzy. Nikomu zatem nie wolno lekceważyć tego okresu. Szkoda tylko, że tak niewielu spośród wychowawców i nauczycieli zdaje sobie z tego sprawę.
     Rzeczywistość, w której żyjemy, wciąż stawia przed nauczycielem nowe zadania i wyzwania. Dla nauczycieli przedszkoli nieobce jest wychowanie podmiotowe, tak często pomijane w następnych szczeblach systemu oświatowego. To ono określa sytuację wychowawczą, w której centralnym punktem jest dziecko. Ma ono być podmiotem naszych oddziaływań wychowawczo- dydaktycznych, a nie ich przedmiotem.
     Istotą wychowania podmiotowego jest przepływ strumienia pozytywnych emocji oraz informacji, w których znajdują się nauczyciel z wychowankiem. Nauczyciel powinien świadomie tworzyć takie sytuacje, aby dziecko mogło doprowadzić go do swojej linii rozwoju. Celem takiego wychowania jest wyrobienie w dziecku umiejętności samooceny, samokontroli i własnej aktywności. To właśnie my nauczyciele musimy wybierać, decydować, wartościować, oceniać i ponosić konsekwencje swoich osądów i działań. I to jest właśnie przyczynowość osobista, która stanowi podstawowe kryterium podmiotowości. Dlatego wybieramy, decydujemy i tworzymy to wszystko, co może sprzyjać indywidualnemu rozwojowi dziecka.
     Nowe podstawy programowe krótko i rzeczowo określają misję przedszkola: zapewnić dzieciom opiekę i wychowanie w atmosferze akceptacji i zrozumienia
     Aby pewniej i rzetelniej osiągać cele wychowania podmiotowego, zainspirowane oceną opisową w klasach początkowych, chciałybyśmy zainicjować pomysł stworzenia listu do dziecka o jego przedszkolnych osiągnięciach. Celem tego listu ma być własnie uświadomienie wychowankowi, jakie poczynił postępy, a ponad to chodzi też o zmobilizowanie go do dalszej aktywności, umocnienie poczucia własnej wartości. Dziecko dowie się, że jest zdolne osiągnąć sukces i będzie się z niego cieszyło, choćby z tego najmniejszego. Wiemy, że rodzice nie zawsze zdają sobie sprawę z tego, na jakim etapie rozwoju jest aktualnie dziecko, czego się już nauczyło, jakie opanowało umiejętności, a nad czym można jeszcze popracować. Najtrudniej bowiem jest ocenić własne dziecko. Obok wielu zadań, które ma spełniać przedszkole, ważnym czynnikiem ułatwiającym poznanie dziecka- potencjalnego podmiotu oddziaływań wychowawczych nauczyciela jest obiektywna diagnoza.
     List do dziecka o jego osiągnięciach da możliwość zapoznania się z umiejętnościami, zachowaniem w grupie, nabytymi umiejętnościami oraz przybliży pracę nauczyciela przedszkola. Ponad to uważamy, że współpraca z rodzicami, która układa się bardzo dobrze, będzie jeszcze lepsza. Przyjęta przez nas forma informowania rodziców o osiągnięciach dziecka będzie swoistym rodzajem pełnej diagnozy, diagnozy pełnej i mającej znamiona obiektywizmu.
     Opisując aktywność poznawczą dziecka, nauczyciel musi przemyśleć oraz rzeczowo nazwać jego umiejętności i osiągnięcia. Ta okoliczność, w której formułuje taką ocenę, mobilizuje nauczyciela do dogłębnej analizy swoich obserwacji. Taka sytuacja wymaga od nauczyciela dużego wysiłku i odwagi, czasu oraz poświęcenia, a przede wszystkim zweryfikowania swoich pedagogicznych możliwości.
     Nie jest więc to łatwa rzecz napisać list o dziecku, ale lubiąc wyzwania chcemy zainspirować koleżanki do tworzenia nowych form metodycznych i proponowania interesujących rozwiązań praktycznych. To wszystko ze świadomością, że "(...) lepiej dążyć ku doskonałości i chybić, niż ku niedoskonałości i trafić".

List do trzylatka

Drogi Marku!

     Cieszę się, że chodzisz do naszego przedszkola. Wiem, że chętnie bawisz się z innymi dziećmi. Uważnie słuchasz tego co mówię, dlatego tak dobrze się rozumiemy. Dziękuję Ci, że pomagasz sprzątać rozrzucone zabawki, nawet wtedy, gdy nieporządek zrobiły inne dzieci. Pięknie odpowiadasz na zadawane pytania. Jesteś bardzo samodzielny.
     Na pewno wkrótce przekonasz się do jadania niektórych potraw i może je polubisz. Wiesz przecież, że musisz jeść warzywa, abyś był zdrowy i szybko rósł.
     Teraz chętnie uczestniczysz we wszystkich zajęciach i zabawach z całą grupą, także na rytmice. Umiesz rysować kredkami i malować farbami. Wiesz, gdzie jest lewa i prawa strona. Znasz na pamięć wiele wierszyków i piosenek. A może wkrótce nauczysz tych wierszyków i piosenek Twoje młodsze rodzeństwo?
     Życzę Ci, drogi Marku, wiele radości, miłych wrażeń z pobytu w naszym gronie oraz wspaniałych zabaw z koleżankami i kolegami.

Twoja wychowawczyni

List do sześciolatka

Droga Aniu!

     Minęło już pół roku, odkąd uczęszczasz do grupy zerowej w naszym przedszkolu. Mam nadzieję, że czujesz się wśród nas dobrze, chociaż widzę, że wolisz trzymać się trochę na uboczu grupy.
     Sądzę, że już wiele się nauczyłaś i dużo potrafisz. Umiesz układać i opowiadać historyjki obrazkowe oraz opisywać obrazek za pomocą pytań. Wypowiadasz się na konkretny temat i masz bogaty zakres słownictwa, dlatego chciałabym, abyś śmielej zgłaszała się na zajęciach. Znasz wszystkie litery, które już poznaliśmy i bardzo starannie je piszesz w liniach. Czytasz sylabami, czasem trudniejsze wyrazy głoskami. Zachęcam cię do dalszych ćwiczeń czytania, abyś robiła to szybciej i płynniej. Poza tym znasz cyfry od 1 do 9 i pod każdym względem kojarzysz je z obrazem liczbowym. Potrafisz zastosować poznane znaki matematyczne , +, -, = w zapisie prostych działań. Zauważasz i układasz rytmy oraz potrafisz je naśladować. Wiem, że dobrze znasz schemat własnego ciała, wiesz, która ze stron jest lewa, która prawa, znasz nazwy pór roku, dni tygodnia i nazwę aktualnego miesiąca, dobrze orientujesz się w przestrzeni. Wszyscy wiedzą, że znasz już wiele technik plastycznych. Tworzysz ciekawe, barwne, dobrze rozplanowane prace, zawsze jesteś skupiona w czasie zajęć i doprowadzasz swoje prace do końca. Są one nie tylko ładne, estetyczne ale i bogate w szczegóły. Dowiodłaś, że potrafisz wykonać zadanie według wzoru, np. origami. Znasz nazwy barw podstawowych i pochodnych. Prawidłowo reagujesz na elementy muzyki ( tempo, rytm, dynamikę, wysokość i barwę dźwięku ), poza tym opanowałaś kroki ćwiczonych w grupie tańców, a także potrafisz tworzyć różne układy rytmiczne oraz poruszasz się w rytm muzyki, chociaż uważam, że jeszcze zbyt nieśmiało. Ogólnie znasz pojęcia związane z muzyką ( np. nuty, solo, duet, dyrygent, chór, orkiestra itp. ).
     Jesteś bardzo koleżeńska, chociaż nie tak łatwo zawierasz przyjaźnie. Widzę, że częściej jesteś obserwatorem, niż uczestnikiem zabawy. Zauważam, że przede wszystkim przestrzegasz naszej umowy zawartej na początku roku szkolnego. Jesteś życzliwa i chętnie pomagasz innym, choć jednak wolisz działać sama, niż w większym zespole. Dostrzegam to, że jesteś bardzo samodzielna, spokojna ale niezbyt chętnie włączasz się do zabaw koleżanek, do czego bardzo Cię zachęcam.
     Życzę Ci powodzenia i osiągnięcia wielu sukcesów w następnym półroczu oraz tego, aby chwile spędzone w przedszkolu dostarczyły Ci więcej radości.

Twoja wychowawczyni

Opracowanie materiału: Anna Kopcewicz
Anna Nowakowska
Nauczycielki Przedszkola Miejskiego nr 1 w Rypinie

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.
www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie
Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej
Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie