Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
Kołysanki – Przytulanki

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 1363 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięczniePlatforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów. 

 

 Pracujemy w Publicznej Szkole Podstawowej w Dobryszycach. Często wspólnie z nauczycielem bibliotekarzem, wychowawcami klas I-III organizujemy w czytelni szkolnej uroczystości integrujące różne dziedziny edukacji oraz naukę, pracę zabawę we wszystkich tych klasach. Klas młodszych jest u nas sześć i co pewien czas dowolna klasa organizuje pokaz swoich umiejętności dla innych klas. Dziś pragniemy przedstawić jak można spędzać wieczory, aby nie były nudne. Zajęcia, które przedstawimy poprzedziła wcześniej przygotowana wystawa zabawek pluszowych pod hasłem "Mięciuchny - gnieciuchy, przytulanki - usypianki". Dzieci z naszych klas przyniosły bardzo wiele swoich ulubionych zabawek. W scenerii tej przygotowałyśmy niebo lśniące gwiazdkami, wesoły księżyc oraz wiele poduszek, kołderek, duże posłanie dla śpiewających uczennic z klasy Va, aby wprowadzić uczniów w nastrój wieczoru. Nad scenografią pracowałyśmy z uczniami klasy II i aktywem bibliotecznym. Wszyscy uczniowie występujący i nauczyciele byli ubrani w piżamy lub szlafroczki. Oto konspekt tego dnia, który spędziliśmy w czytelni szkolnej.

Zajęcia integrujące zespoły klas I-III

Krąg tematyczny: Uroczystości klasowe i szkolne. Zakończenie i podsumowanie działów z edukacji klas drugich: " Pory dnia i roku" oraz "Teatralne rozmaitości"

Temat dnia: Wieczorne kołysanki- integracja zespołów klas młodszych w określonej tematyce we wszystkich rodzajach edukacji.

Metody:

 • kierowana, czynna (praktycznego działania, podająca)
 • poszukująca ( gry , zabawy dydaktyczne)

Formy:

 • zbiorowa,
 • indywidualna,
 • zróżnicowana.

Środki dydaktyczne:

 • wystawa zabawek pluszowych, scenografia dostosowana do tematyki "Wieczór" (niebo gwiaździste), przebrania- piżamki, peleryna dla nocy, poduszki,kołderki,kocyki, nagrania i teksty piosenek, rymowanki do śpiewania i rytmizowania, karty ksero z refrenami kołysanek, wystawa książek o wskazanej tematyce, budzik, zegar planszowy duży, napisy- kartoniki, kołeczki do tablicy, tablica korkowa.

Osiągnięcia i umiejętności uczniów.
Uczeń:

 • chętnie bierze udział w uroczystości klasowej,
 • przygotowuje pomoce, rekwizyty do dekoracji,
 • wie, że doba trwa 24 godziny, potrafi obliczyć czas od godziny wskazanej do danej,
 • potrafi pokazać wyznaczoną godzinę na zegarze planszowym,
 • wie, jak nazywamy godziny popołudniowe, wieczorne, a jak ranne,
 • umie opowiedzieć krótko co obserwujemy na wieczornym, bezchmurnym niebie,
 • wie gdzie szukać pięknych bajek na dobranoc,
 • potrafi słuchać czytających, śpiewających, mówiących w skupieniu, w ciszy (zna treść),
 • Pięknie prezentuje znany utwór muzyczny i określa jego nastrój (odróżnia kołysankę o innych form muzycznych),
 • rytmizuje i śpiewa krótkie rymowanki,
 • wciela się w role, gra dla kolegów (tańczy, śpiewa, naśladuje)
 • pomaga w tworzeniu scenografii

Przebieg zajęć:
1.Wspólne powitanie wszystkich kanonem muzycznym "Wieczór"

 • - najpierw uczniowie z klas II śpiewają z podkładem muzycznym zwrotkę kanonu

"Jak to miło w wieczór bywa,
w wieczór bywa,
kiedy dzwonek do snu wzywa.
Bim,bam, bim,
bam, bim, bam.

 • powtarzanie wspólne tekstu z elementami rytmizującymi ( klaskanie, tupanie, pstrykanie)
 • śpiewanie wspólne kanonu
 • przypomnienie i wyjaśnienie nazwy " kanon muzyczny" ( umieszczenie napisu z tym znaczeniem na tablicy magnetycznej)
 • śpiewanie zwrotki w formie kanonu po podziale uczniów z widownią na zespoły do muzykowania

2. Rozmowa o tym co można robić późnym popołudniem i wieczorem. Propozycje uczniów z widowni i tworzenie mapy pojęciowej z kolorowych kartoników, na których są różne nazwy czynności. Uczniowie wybierają te, które uznają za właściwe. Nie negujemy i nie odrzucamy żadnej propozycji. Kartoniki rozrzucone z boku tablicy, a pośrodku centralnie jest pytanie. Uczniowie wybierają kartoniki i przypinają blisko pytania. za czynności otrzymają drobne słodycze(np. lizaki).

 • Pytanie do widowni: Jak nazywają się wyrazy zawarte na kartonikach? (czasowniki)
 • Jak nazywa się zdanie umieszczone w środku naszej tablicy? (zdanie pytające)
 • Odszukaj w sali ukryte pytania czasownika.(uczniowie odszukują pytania i umieszczają na tablicy pod wyrazem czasownik)

3. Przerywnikiem w naszych zabawach edukacyjnych jest śpiewanie kanonu "Wieczór" oraz występ uczniów klas II, III, V. Uczniowie przedstawiają scenki, wiersze o tematyce związanej z parą wieczorową oraz śpiewają znane i mniej znane kołysanki. W śpiewanie ich włącza się widownia, a bardzo pomocny jest nasz szkolny muzyk Sławomir Domański, który cały czas akompaniuje śpiewającym dzieciom. Proponujemy w doborze kołysanek wykorzystać zbiorek pt. "Kołysanki z płytą CD"- Wydawnictwo Siedmiogród. Produkcja muzyczna i aranżacja: Marek Kisieliński. Książka ta zainspirowała nas do przeprowadzenia tej zabawy i przybliżenia uczniom tej formy śpiewania, jaką jest kołysanka. Wykorzystałyśmy takie kołysanki: "Idzie niebo ciemną nocą", "Złoty jeż", "Ach ,śpij kochanie", "Kotek", "Małe dzieci...", "Wieczorem", "Bajeczki śpią", "A...a...aaa...", "Prośba o sen".

4. Kołysankowe rytmy przerywane są zajęciami edukacyjnymi> Na początku naszej zabawy koleżanka bibliotekarka przedstawiła książki, płyty CD, kasety wideo i magnetofonowe z bajkami oraz pogodnymi opowiadaniami. W koszyku znalazły się też wydawnictwa poradnikowe zawierające propozycje prac plastyczno- technicznych na długie wieczory.

5.Wesołym elementem jest wspólna zabawa i dobrze znana uczniom "Stary niedźwiedź mocno śpi".W zabawę oczywiście włączają się nauczyciele obecni ze swoimi klasami.

6.Innym ciekawym punktem jest określanie nastroju jaki powinien towarzyszyć kołysankom. Pan Sławek- nasz muzyk gra kołysankę " Idzie niebo ciemną nocą" w różnym tempie, rytmie zmieniając natężenie dźwięku, a uczniowie wybierają tę wersję, która kojarzy się ze snem, lekkością, uspokojeniem. Uczniowie znają tę kołysankę i bawili się doskonale śpiewajc każdą z wersji.

7. Nie zabrakło także pytań, dyskusji dotyczącej długości dnia, nocy. Uczniowie nazywali i pokazywali na zegarach planszowych godziny dzienne i nocne, liczyli czas i porównywali długość dnia, tygodnia, miesiąca, roku. Układali pytania dla kolegów.

8. Dzień pełen atrakcji i zabaw dobiega końca. uczennice z klasy III uczą wszystkich refrenu pięknej piosenki " Prośba o sen"

" Panie śnie, Panie śnie
na dobranoc przytul mnie.
Panie śnie, Panie śnie
na dobranoc wołam cię."

9. Głośnym budzikiem i kanonem "Panie Janie" w którym uczeń inscenizuje tekst utworu kończymy zabawę.

10. Uczniowie zostają nagrodzeni za swe działania słodkimi lizakami, które otrzymaliśmy od sponsorów. Klasy II porządkują czytelnię, aby dalej spełniała swą rolę.

Dziękujemy bardzo koleżankom za pomoc w przygotowaniu tego dnia zabaw i panu Sławomirowi Domańskiemu, który urozmaicił muzyką naszą uroczystość oraz pomógł przygotować uczniów.

mgr Zofia Maciąg
mgr I.Kołodziej
PSP w Dobryszycach

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.
www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie
Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej
Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie