Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
Klasyfikowanie przedmiotów według cech jakościowych

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 14034 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięcznie



Platforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów.



 

 


Konspekt zajęć matematycznych w klasie I.
Prowadząca: Aleksandra Malik
Szkoła Podstawowa nr 1 w Łaziskach Górnych,
Temat: Klasyfikowanie przedmiotów według cech jakościowych.
Cele:
Uczeń:
§ Posługuje się terminem: zbiór
§ Posiada umiejętność wyodrębniania zbiorów
§ Klasyfikuje klocki według cech jakościowych: kolor, kształt, wielkość, grubość
§ Kształci logiczne myślenie
§ Potrafi zapisać i odczytać cechy za pomocą symboli graficznych


Metody słowne:
§ Swobodne wypowiedzi uczniów
§ Wypowiedzi ukierunkowane pytaniami nauczyciela

Metody oglądowe:
§ Pokaz
§ Obserwacja
§ Praktyczne działania

Środki dydaktyczne:

§ Klocki logiczne
§ Pętle
§ Plakietki z symbolami cech klocków
§ Karty pracy indywidualnej

Przebieg lekcji.

1. Wyodrębnianie cech jakościowych klocków.

o Rozdanie każdej parze w ławce zestawu klocków logicznych.
o Przyjrzenie się klockom, znalezienie różnic między nimi.
o Omówienie różnic, np. są klocki małe, duże, grube, cienkie, różnego koloru.
o Zabawa w „proszonego”.
Dzieci bawią się parami. Na środku stolika umieszczona jest przegroda z tornistrów tak, aby partnerzy nie widzieli swoich klocków. Każda para ma rozdzielony jeden komplet klocków. Jedno z dzieci patrząc na swoje klocki, mówi do drugiego: - Proszę o klocek czerwony, duży, cienki, prostokątny. Po otrzymaniu tego klocka, głos ma partner. Zwycięża ten uczeń, który po zakończeniu zabawy ma więcej klocków. Jeżeli bowiem uczestnik prosi o klocek, którego partner nie posiada wówczas traci on szansę zdobycia jednego klocka.

2. Wprowadzenie kodu rysunkowego.

o Powtórzenie różnic, jakie występują w klockach.
o Demonstracja symboli cech.


To będzie oznaczało klocek czerwony.



To klocek niebieski.


A to klocek żółty.
To klocek duży.



To mały.




To gruby.



Chudy.



Prostokątny.




Kwadratowy.



Okrągły.


Trójkątny.



3. Kodowanie klocków.
o Wybór klocka. Szukanie jego symboli.
Klocek niebieski, kwadratowy, duży i gruby.



Symbole podanego klocka:






o Kilkukrotne powtórki.

4. Podawanie symboli, określanie przez dzieci, o jaki klocek chodzi. Zapis w specjalnie przygotowanych indywidualnych kartonikach.



itd.


5. Indywidualne kodowanie na karteczkach wybranych klocków.
6. Klasyfikacja zbiorów.

o Próba utworzenia zbioru z wybranych klocków i otoczenie go pętelką.
o Tworzenie zbiorów wg polecenia nauczyciela, np. Ułóż zbiór klocków czerwonych. Ułóż zbiór klocków cienkich, niebieskich.
7. Kontrola ułożenia klocków w pętlach oraz zapisu na karteczkach kodów.
8. Podsumowanie lekcji.


Opracowanie: Aleksandra Malik

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.




www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie




Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej




Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie