Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
Edukacja europejska w młodszych klasach szkoły podstawowej

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 1218 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięczniePlatforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów. 

 


Edukacja europejska to obecnie bardzo modny i chętnie podejmowany przez nauczycieli temat . Szczególnie wdzięczny i interesujący okazuje się dla najmłodszych uczniów szkoły podstawowej pod warunkiem , że w umiejętny sposób zaplanuje się każde zajęcie . To właśnie dzieci 7 -10 letnie najchętniej poznają obce , ale interesujące zwyczaje innych narodów , łatwo przyswajają sobie niektóre informacje z nimi związane i z ochotą uczą się poprzez zabawę .

Skąd czerpać pomysły ?
Każdy nauczyciel uczący w klasach I-III wykazuje się inwencją twórczą i jest pomysłowy ,bo zmusza go do tego spora gromadka dzieci , stale oczekująca nowych , niebanalnych rozwiązań .Co jednak robić , kiedy pomysłów już brakuje ?
Wówczas należy sięgnąć do skarbnicy pomysłów , jaką okazuje się literatura .
Obecnie na rynku znajduje się niemała liczba książek ułatwiających realizację zagadnień związanych z edukacją europejską , również na poziomie nauczania zintegrowanego .
Aby rozpocząć realizację tematyki europejskiej proponuję zapoznać dzieci z położeniem naszego kraju na kontynencie europejskim , a następnie z najbliższymi sąsiadami Polski . Pozycje , które można wykorzystać w tym momencie to pakiet edukacyjny Wydawnictwa Edukacyjnego Zofii Dobkowskiej „ŻAK”:

1. Zeszyt 1 – Polska w Europie
2. Zeszyt 2 – Blisko Polski
3. Zeszyt 3 – Ciepłe klimaty
4. Zeszyt 4 – Popatrzmy na zachód
5. Zeszyt 5 – Powiew chłodnego wiatru
Książki pojawiają się w księgarniach stopniowo , a można już do nich nabyć „ Scenariusze zajęć europejskich” .
Zeszyty zawierają najważniejsze informacje o poszczególnych państwach , ciekawostki o nich , piękne zdjęcia , baśnie niektórych narodów , łamigłówki oraz testy sprawdzające wiedzę . Korzystałam z nich podczas pozalekcyjnych zajęć kółka europejskiego . Na tychże zajęciach bardzo często odwoływałam się do wspaniałej pozycji książkowej , zawierającej gotowe karty pracy – „ Poznajemy kraje Unii Europejskiej” I. Fechner-Sędzickiej , D.Główczewskiej i A. Nehring . Książka zawiera zbiór najważniejszych informacji o UE przekazanych w zwięzły i interesujący sposób , a także wiele rebusów , krzyżówek , zagadek, łamigłówek , plątaninek , obrazków do pokolorowania . Jej zaletą jest czarno-biały druk całej pozycji , co daje możliwość kserowania stron tym dzieciom , których nie stać na jej kupno .
Pomysłów do zabaw dostarczyła mi ciekawa książeczka I.Fechner-Sędzickiej oraz D.Główczewskiej „111 zabaw w edukacji europejskiej”. Zabawy można dobrać do aktualnie omawianego kraju oraz dowolnie modyfikować .
Kolejną książką , która pozwoliła mi urozmaicać zajęcia była „Europejska podróż Krzysia” S. Bloch i J. Tabor . Zawiera ona kolorowe mapki państw należących do UE , opis kilku ważnych miejsc w każdym z nich , wymowę niektórych wyrazów , znajdujących się w wier-szach ,w których to Krzyś opisuje swoje podróże .
Przygotowując się do zajęć sięgałam do wielu źródeł . Z nich starałam się wyłonić te wiadomości , które warto przekazać uczniom . Były to „ Podróż za 1 euro. Wszystko o zjednoczonej Europie dla uczniów szkół podstawowych” M. Mroczkowskiej , „Żyjemy i uczymy się w Europie. 40 scenariuszy zajęć dla uczniów szkół podstawowych” J.Lisowskiej i M.Mroczkowskiej , „Unia Europejska.Wszystko , co musisz wiedzieć” T. Panfila .
Do pozycji książkowych , które ukazały się niedawno należą :
- „Mały Europejczyk” A.Nehring
- „Zaczarowana lekcja w Europie. Wszystko o nauce , zabawie i tradycjach w krajach Unii Europejskiej” M.Mroczkowskiej

Oprócz zajęć pozalekcyjnych realizowałam tematykę dotyczącą edukacji europejskiej również podczas zajęć zintegrowanych . Wykorzystywałam wówczas zeszyt ćwiczeń pt:
„ Przyjaciele z Europy ” M. Fesnak , E. Niewęgłowskiej i B. Czerwińskiego .

W jaki sposób motywować uczniów do pracy ?
Muszę przyznać , że edukacja europejska realizowana w klasach młodszych wymaga szczególnych przygotowań ze strony nauczyciela , ale dostarcza również wiele satysfakcji . Dzieci zaskakują mnie zawsze swoimi pomysłami , niespożytą energią i chęcią do pracy , o ile zostaną umiejętnie do niej motywowane . Podczas zajęć , które prowadziłam uczniowie najchętniej bawili się w proponowane przeze mnie gry i zabawy , ale później sami zmieniali znane sobie zabawy tak , aby związane były one z tematyką europejską , np. zabawa w pomidora służyła utrwaleniu wiadomości o omawianym kraju . Równie chętnie dzieci przygotowywały się do zajęć . Zbierały informacje o państwach należących do UE , ponieważ umówiliśmy się , że za każdą ciekawą informację otrzymają znaczek ( flagę unijną). Dodatkowe znaczki można było zdobyć za krótkie testy , karty pracy , ilustracje , plakaty , za znajomość nazw stolic , gry , samodzielnie wykonane albumy o państwach . Dzieci przynosiły również pamiątki związane z państwami . To dawało możliwość otrzymania kolejnego znaczka . Uczniowie klas młodszych bardzo chętnie wcielają się w role aktorów i dziennikarzy , dlatego też dodatkową motywacją do pracy była możliwość uczestniczenia w występach organizowanych w szkole i mieś-cie oraz współudział w redagowaniu gazetki szkolnej „ Deutsch ist super” .
Wszyscy uczestnicy zajęć otrzymali na ostatnich zajęciach dyplomy i drobne upominki ,a te osoby, które uzbierały najwięcej znaczków nagrodziłam dodatkowo książką „ Baśnie różnych narodów”.Jeżeli nie uda się zdobyć środków na zakup nagród , proponuję pozostać tylko przy dyplomach i nawet bardzo sromnym drobiazgu dla osoby , która zbierze najwięcej znaczków .

Małgorzata Kalinowska

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.
www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie
Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej
Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie