Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
Konkurs Uczniowskiej Twórczości

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 961 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięczniePlatforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów. 

 
     Pomysł zorganizowania konkursu, który rozpowszechniałby uczniowską twórczość wśród młodzieży, jak również grona nauczycieli, zrodziły niezwykłe i różnorodne prace moich podopiecznych. Dość szybko zauważyłam, że są uczniowie, którzy nie chcą pisać do przysłowiowej szuflady. Pragną bowiem, bym ich literackie dokonania nie tylko oceniła stopniem, ale przede wszystkim wniknęła w indywidualny, niekiedy bardzo intymny, świat pierwszych zakochań, zachwyceń, zbuntowań, świat ożywiony materią może jeszcze nie dość precyzyjnego ale prawdziwego, oddychającego młodymi płucami słowa. Ponieważ było ono nazbyt skupione na osobie nadawcy /choć, jak wiemy, konstrukcja podmiotu lirycznego i podmiotowość autora to na etapie zmagań edukacyjnych gimnazjalistów kategorie dość abstrakcyjne/ moim zamierzeniem stało się, aby wzrok młodych ludzi skierować na otaczającą rzeczywistość pojmowaną nie tylko jako świat w ogóle, ale również jako pewną harmonię – współbrzmienie człowieka i wartości, człowieka i praw przyrody, człowieka oraz innych ludzi, wreszcie jego pragnień, marzeń, śnień zaistniałych również w kontekście tego, co tutaj, teraz.
     Za każdym razem konkursowi przyświeca motto (słowo znanego poety, pisarza, artysty) oraz zasadniczy temat, na który w formie wierszy (od jednego do trzech – cykl) odpowiadają uczniowie.
      „Wiosna mnie zachwyca” i „Uczę się ciebie, człowieku” to tematy poprzednich edycji konkursu. Na jego finały zapraszałam osoby bezpośrednio związane z poezją, które oceniały prace młodych ludzi, wygłaszały prelekcję na temat twórczości gimnazjalistów, jak również odpowiadały na pytania uczniów. Gościem pierwszego spotkania była pani Marta Jedliczko – lubelska poetka. Pieczę nad drugą edycją objęła pani Monika Wilczek – doktorantka i pracownik naukowy Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Każde spotkanie wzbogacone jest o część artystyczną – kompilację talentów literackich, recytatorskich i muzycznych - gdzie wiersze młodych ludzi prezentowane są przez ich rówieśników w formie piosenek oraz recytacji.
     W tym roku już po raz trzeci uczniowie Gimnazjum nr 7 w Lublinie wkroczyli w tajemnicę jedynej, niepowtarzalnej przygody, której na imię sztuka. Do podróży po świecie „Snu o Portugalii” zaprosili również nas – odbiorców – dając nam swoje słowo jako kompas i obraz jako mapę.
     Ta wędrówka jest wyjątkowa, bo pozwala przemierzyć cudowne bezkresy śnień, polany marzeń, jaskinie fantazji o miejscach niby znanych - Lizbona, Nazaré, Lamego, Coa, Zatoka Bahia Baixa - a tak naprawdę dających się odkrywać na nowo i za każdym razem inaczej.
      Rozszerzony o kategorię plastyczną Konkurs Uczniowskiej Twórczości został zwieńczony wydaniem zbioru wierszy oraz ilustracji będących osobliwą wizją świata znad Atlantyku. Prace młodych twórców zostały zaprezentowane w gimnazjum podczas Dnia Portugalskiego, wtedy również odbył się finał trzeciej edycji konkursu.

Anna Zielińska

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.
www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie
Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej
Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie