Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
Zabawy z dźwiękami i nietypowymi przyborami

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 2399 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięcznie



Platforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów.



 

 KONSPEKT

TEMAT KOMPLEKSOWY: Zabawy z PANIĄ LATO.
TEMAT DNIA: „W krainie dźwięków i muzyki” – zajęcie wg programu autorskiego: „Zabawy z dźwiękami i nietypowymi przyborami”.
GRUPA: 3,4 – latki
PROWADZĄCA: mgr Barbara Paszek
Przedszkole nr 6 w Ustroniu - Nierodzimiu
DATA: 25.06.2004r.

CELE OGÓLNE:

- wzbogacenie wiedzy na temat charakterystycznych cech „lata”;
- utrwalanie podstawowych kolorów;
- wyrabianie spostrzegawczości i koncentracji uwagi;
- integracja grupy;
- rozwijanie wyobraźni muzycznej;
- wyrabianie umiejętności wyrażania muzyki ruchem;
- utrwalanie poznanych piosenek, pląsów, instrumentów muzycznych;
- kształcenie umiejętności współdziałania w grupie;
- kształtowanie słuchu, sprawności ruchowej i poczucia rytmu;
- rozwijanie zainteresowań czytelniczych;
- wytworzenie miłej i radosnej atmosfery.


CELE OPERACYJNE (DZIECKO):

- zna części ciała;
- potrafi wypowiadać się na zadany temat;
- wie, jaka jest bieżąca pora roku;
- opisuje charakterystyczne cechy „lata”;
- chętnie, zgodnie i z radością uczestniczy we wspólnych zabawach;
- słucha poleceń nauczyciela;
- potrafi interpretować muzykę ruchem;
- reaguje odpowiednio na zmiany w muzyce;
- potrafi wykonać zadanie;
- umie wskazać swoją wizytówkę z imieniem;
- zna wybrane instrumenty muzyczne i potrafi je dopasować do zjawisk atmosferycznych;
- zna podstawowe pojęcia muzyczne;
- zna i śpiewa „kolorowe” piosenki;
- rozpoznaje i nazywa podstawowe kolory;
- potrafi współpracować w grupie;
- czerpie radość z tańca;
- bawi się zgodnie i aktywnie uczestniczy w zajęciach.

METODY:

- PODAJĄCA: komentarz słowny (polecenia, objaśnienia) aktywizujący działalność dzieci;
- PRAKTYCZNA: zabawy taneczne, piosenki, pląsy, gra dźwiękowa;
- PROBLEMOWA: realizacja zadań i poleceń nastawionych na osiągnięcie zamierzonego celu;
- EKSPONUJĄCA: dobór zabaw wyzwalających radość;



FORMY PRACY:
- zbiorowa
- grupowa
- indywidualna

POMOCE DYDAKTYCZNE:
- strój Pani Lato, gazetka tematyczna: Lato, wyrazy do globalnego czytania, CD z odgłosami oraz tańcami, instrumenty muzyczne, kolorowe krążki, maskotka - „Chichotek”, kartki z zadaniami, kwiaty z krepy, kolorowe cukierki.


PRZEBIEG ZAJĘĆ:

1. Nauczycielka w stroju Pani Lato wita wszystkie dzieci oraz gości, zapraszając do wspólnej zabawy.
2. Zabawy integracyjne na powitanie z interpretacją ruchową: Witaj Lato, Dobrze że jesteś.
3. Powitanie – budzenie własnego ciała. Dzieci odkrywają różne sposoby wydobywania dźwięków przy pomocy własnego ciała: rąk, nóg, głosu (np. witaj brzuszku – głaszczą brzuszek, witajcie głowy – głaszczą głowy sąsiadów, witają części ciała: pstrykając palcami, tupiąc nogami itp.).
4. Rozwiązanie zagadki: LATO. Pogadanka z dziećmi na temat bieżącej pory roku przy gazetce tematycznej. Swobodne wypowiedzi dzieci na temat pogody „letniej”, ubierania się, zabaw „letnich”. Wprowadzenie wyrazu: „Lato” do globalnego czytania.
5. Rozpoznawanie „letnich odgłosów” na CD – ćwiczenia ortofoniczne + pokazywanie rękami danego odgłosu (np. pszczoła – bzzz + ruch skrzydełek, bocian – kle, kle + ręce jako dziób, itp. oraz odgłosy „wakacyjne” - np. szum morza – falowanie rękami).
6. Pląs na siedząco: Pszczółka.
Mała pszczółka przykleiła się do miodu i nie może odlecieć. Próbuje się więc odkleić.
- poruszanie skrzydłami na boki /1-16/
- wyciąganie LN z miodu (rękami) / 1-2/
- wyciąganie PN z miodu /3-4/
- powtarzamy 1-4 jeszcze 3 razy
- czyszczenie łapek PR przyciągamy od dłoni LR do barku i z powrotem
- powtarzamy na LR
- powtarzamy czyszczenie łapek jeszcze raz
- czyszczenie głowy PR od karku przez włosy do przodu twarzy
- powtarzamy LR
- powtarzamy PR
- powtarzamy LR
- wytarcie korpusu pszczółki – dłońmi wzdłuż po linii ciała w dół.
7. Taniec ptaków.
Takt: 4/4; 2 takty przygrywki; po części B za każdym razem zabrzmi muzyka – 2 takty
Ustawienie: dwie grupy dzieci – małe i duże ptaki. Małe ptaki - znajdują się w małym gnieździe, a duże ptaki w dużym gnieździe.
A
TAKT 1-8 DUŻE PTAKI FRUWAJĄ
B
TAKT 1-8 MAŁE PTAKI FRUWAJĄ

Kiedy duże ptaki fruwają, małe ptaki jedzą-dziobią ziarenka (stukanie paluszkiem o podłogę).
Kiedy małe ptaki fruwają, duże ptaki jedzą-dziobią ziarenka.

8. GRA DŹWIĘKOWA – przedstawienie dzieciom letniego „chichotka” - maskotki, który poprowadzi dzieci po krainie dźwięków. Na podłodze znajduje się wąż ułożony z kolorowych krążków, pod którymi ukryte są zadania do wykonania. Dzieci rozpoznają kolory kółek. Każde dziecko losuje z zamkniętymi oczyma 1 koło. Z „chichotkiem” szuka takiego koloru węża, po czym Pani Lato odczytuje zadanie dla dziecka. W zabawie biorą udział wszystkie dzieci.
Zadania dla dzieci:
1. Jaki to instrument? (Instrument ukryty pod niebieską chmurką, zadaniem dziecka jest rozpoznać instrument poprzez dotyk.)
2. Jaki to instrument? (Dziecko rozpoznaje i nazywa instrument za pomocą dźwięku.)
3. Jaki to instrument? (Dziecko rozpoznaje instrument, który leży na stoliku.)
4. Zagraj burzę na instrumencie. (Dziecko wybiera samodzielnie instrument, który pasuje do zjawiska burzy.)
5. Zagraj słoneczko.
6. Zagraj deszcz.
7. Pokaż grzechotkę (Dziecko wyszukuje instrument spośród wielu na stoliku.)
8. Zaśpiewaj żółtą piosenkę.
9. Zaśpiewaj niebieską piosenkę.
10. Wyszukaj wśród wizytówek swoje imię.
11. Podziel swoje imię na sylaby.
12. Podskocz jak pajacyk.
13. Zatańcz jak laleczka.
14. Zatańcz jak miś.
15. Zatańcz jak żołnierz.
16. Zatańcz jak kaczuszka.
17. Powiedz głośno swoje imię.
18. Powiedz cicho swoje imię.
19. Zasycz jak wąż.
20. Dokończ słowa piosenki: Szumią.......pachną........itd.

9. „Letnie” tańce z Panią Lato dla „Chichotka” i gości:
- Kaczuszki,
- Słoneczka,
- Walczyk kwiatów (z wykorzystaniem kwiatów z krepy).
(*Ilość tańców w zależności od możliwości dzieci na dany moment.)
10. Zabawy na zakończenie: podawanie „Chichotka” w kręgu z rąk do rąk.
11. Letnie niespodzianki od Pani Lato: „Kolorowe cukierki”.
12. Pożegnanie Pani Lato oraz gości.



Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.




www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie




Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej




Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie