Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
Edukacja europejska przedszkolaków

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 938 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięczniePlatforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów. 

 

Mija drugi miesiąc odkąd Polska wstąpiła do UE. Jest jednym z 25 państw zrzeszonych pod wspólną flagą i zjednoczonych wspólnym hymnem „Odą do radości”. Integracja z Unią wiąże się z wieloma zmianami. Nasze zadanie polega na tym, by odpowiednio się przygotować. Jest to nie tylko zadanie dla rządu, ale wyzwanie dla każdego Polaka – małego czy dużego. Aby temu podołać potrzebna jest świadomość, co tak naprawdę oznacza wejście do struktur Wspólnoty. Świadomość tą powinno się rozbudzać od najmłodszych lat.
Edukacja europejska ma znaczące miejsce w procesie oddziaływania pedagogicznego. Bardzo ważną rzeczą w edukacji dzieci jest wychowanie ich w świadomości, że nie jesteśmy sami na świecie, że obok nas żyją ludzie innych narodowości, odmiennych kultur i religii. Aby żyć w harmonii i przyjaźni, potrzebna jest wzajemna pomoc, współpraca i na nie należy szczególnie uczulić dzieci.
Przystąpienie do krajów „piętnastki” sprawia, że upowszechnienie wiedzy z zakresu integracji europejskiej staje się nakazem chwili. Istotą edukacji europejskiej jest uświadomienie oraz wpajanie szacunku dla kultury własnego narodu oraz wspólnego dziedzictwa kultury, odmienności i różnorodności ludzi i narodów.
Dzieci są bardzo szczególnymi odbiorcami wiedzy o innych państwach w Europie. Mając na względzie wagę założeń edukacji europejskiej postanowiłam zorganizować „Tydzień Europejski” w grupie „Myszek” (4 - latki). Pilotażowe zajęcia miały dać mi odpowiedź na podstawowe pytanie: „Czy dzieci chcą poznawać państwa Europy – naszych bliskich i dalszych sąsiadów?” W toku tygodniowej pracy okazało się, że wykazują ogromne chęci poznawcze, chcą jak najwięcej wiedzieć i rozumieć, a ciekawostki związane z kulturą i obyczajowością innych narodów przyswajają w mig.
Po pierwszych rozmowach z dziećmi wiedziałam już, że ich wiedza „na początek” o UE jest naprawdę duża i godna podziwu. Bez problemu opisały jeden z najważniejszych symboli – flagę. Później poznały hymn, „europejski pieniążek” zwany euro a także maskotkę wszystkich dzieci Europy – Syriusza. Ku mojemu zdziwieniu – nazwę tę zapamiętały dość szybko. Sympatyczny niebieski robaczek z uśmiechniętą miną oprowadzał Myszki po 3 państwach: Wielkiej Brytanii, Francji i Włoszech. Dlaczego akurat wybrałam te państwa? Bo klimat dwóch z nich (Anglii i Francji) jest mi dobrze znany z wakacyjnych wypraw i nie ukrywam chciałam go przekazać dzieciom. O wyborze Włoch zadecydowała tak bardzo lubiana przez dzieci pizza.
Zaproponowałam zabawę „Razem można więcej”, podczas której dzieci miały możliwość sprawdzenia, co tak naprawdę daje nam członkostwo w Unii. Początkowo ciężką ławeczkę podnosiła tylko Paulinka. Było jej ciężko, ale kiedy z pomocą przyszli jej Paweł, Weronika i Albert – wówczas ławeczkę łatwiej można było podnieść. Kiedy państwo ma duży problem i nie może go rozwiązać wówczas z pomocą przychodzą mu inne – członkowskie kraje. Razem łatwiej rozwiązać jest wszystkie problemy.
Doskonale wszyscy wiedzieli, że w Unii nie ma granic, dzięki czemu nie potrzebujemy paszportów, aby móc poruszać się po Europie. Na dobry początek polecieliśmy balonem do stolicy Anglii – Londynu, który to przywitał nas oczywiście deszczem. Ale taka pogoda nie trwała długo, dzięki czemu mieliśmy jeszcze czas na zwiedzanie. Dzieci poznały Big Ben’a – nieodzowną wizytówkę kraju leżącego na wyspie. Przywitaliśmy się z Bobem – angielskim policjantem, rozegraliśmy mecz piłki nożnej, przejechaliśmy się czerwonym dwupiętrowym autobusem (oczywiście lewą stroną) i ruszyliśmy w dalszą drogę.
Państwo, do którego zawitaliśmy potem to Francja wraz z piękną stolicą – Paryżem. Przy dźwiękach francuskiej muzyczki wypiliśmy herbatkę i zjedliśmy ciasteczka w kawiarence na Champs-Elysees. Urzekły nas wspaniałe kina, teatry i sklepy, bo przecież „Francja – to elegancja”. Trudnym zadaniem było wyszukanie zabytków charakterystycznych dla Paryża, a więc: Wieży Eiffla, Łuku Triumfalnego, Katedry Notre-Dame. Przy okazji poznaliśmy historię dzwonnika z Notre-Dame. Francja to kraj winorośli, kankana i światowych pokazów mody. Paryż to stolica, która swym pięknem zachwyca!
W dalszą drogę pojechaliśmy Fiatem Stilo. Ostatni etap naszej europejskiej podróży to Włochy – kraj Fiata, pizzy i około 400 rodzajów makaronu. A że pora była późna więc „Europejskim pociągiem” wróciliśmy do Polski i do naszego przedszkola. Na pamiątkę z każdego kraju przywieźliśmy flagi, które umieściliśmy razem z duża flagą europejską i naszą polską – biało-czerwoną.
Podróż była długa, ale warta zachodu. Mam nadzieję, że zaszczepiłam w dzieciach nutkę ciekawości i chęci poznawania inności UE.
Ocena realizacji założeń „Tygodnia Europejskiego” odbywać się będzie na bieżąco, a osiągnięte efekty będą poddawane bieżącej i etapowej ewaluacji. Kształcenia europejskiego na tym poziomie nie można bowiem sprowadzić do określonego zakresu wiadomości i umiejętności. Nie tylko ilością zapamiętanych wydarzeń, nazw, nazwisk można mierzyć wyniki kształcenia. Znacznie ważniejsze będą inne efekty jak zainteresowanie, wyobrażenia o Europie i krajach UE. Dzieci będąc „Małymi Europejczykami” docenią korzenie rodzinne oraz odnajdą się w zmieniającej się rzeczywistości.

Do podróży zachęcała
Elżbieta Fiedorczuk
PS Nr 12 "Tęczowe"
w Białymstoku

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.
www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie
Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej
Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie