Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
Poznajemy kraje Unii Europejskiej

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 742 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięczniePlatforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów. 

 

Cel ogolny:
- poszerzenie wiedzy o Unii Europejskiej.

Cele operacyjne.
1. Uczeń wie:
- czym jest Unia Europiejska;
- zna symbole Unii Europiejskiej.
2. Uczeń potrafi:
- wymienic i wskazac na mapie państwa członkowskie Unii Europejskiej;
- dostrzegać róznice kulturowe miedzy członkmi Unii Europejskiej;
- wymienić cechy charakterystyczne prezentowanego kraju unii Europejskiej.

Metody.
- odpowiadanie ilustrowane;
- praca z mapą;
- obserwacja.

Środki dydaktyczne.
- flagi Unii Europejskiej;
- tekst „Ody do radości”;
- mapa;
- papierowe”starożytne” kolumny;
- nagranie hymnu Unii Europejskiej;
- papierowe puzzle;
- pieniądze obowiązujące w większości państw Unii, czyli Euro.


Przebieg zajęć.
Zajęcia te prowadzone są na sali gimnastycznej, w której wydzielono miejsce imitujące starożytną scenę, na której odbywa się spotkanie „na szczycie” państw członkowskich Unii Europejskiej. Spotkanie prowadzone jest przez 4 osoby: dwoje nauczycieli przebranych w białe tuniki (z racji, że spotkanie odbywa się w Grecji), natomiast pozostała dwójka – to dygnitarze pokazujący najważniejsze informacje o państwach Unii.
Na sali rozstawione są stanowiska, przy których siedzą uczniowie poszczególnych klas. Ich zadanie polega na tym, iż mają oni zapoznać pozostałych sluchaczy z państwem, jakie mają na owym „spotkaniu na szczycie” zaprezentować.
Spotkanie rozpoczyna hymn Unii Europejskiej, czyli „Oda do radości”. Nastepnie prowadzący wyjaśniaja pojęcie „Europa”, które pochodzi podobnie z asyryjskiego słowa „ereb”, czyli zachód. Europa była postrzegana jako kraj gdzie zachodzi słońce.
Nawiązanie do mitologii: Europa była córka fenickiego króla Agenora, zakochany w niej Zeus przybrawszy postać łagodnego, białego byka o złoconych rogach porwał ukochana na Kretę. Z ich związku narodziło się trzech synów, byka zaś przeniósł Zeus na firmament niebieski jako gwiazdozbiór i znak zodiaku.
Nastepnie odbywa się prezentacja państw Unii Europejskiej. Rozpoczynamy ja od układania na dużej tablicy puzzli. Liderzy grupy wybieraja fragment układankiz nazwą prezentowanego państwa i umieszczają je w odpowiednim miejscu na tablicy. W ten sposób tworzy się mapa, na której widnieją nazwy państw członkowskich Unii Europejskiej. Każda klasa zaznajamia pozostalych uczestników oewgo spotkania z państwem Unii, które przypadło im przedstawić. Forma prezentacji jest dowolna.
Po dokonaniu przez uczniów prezentacji, nauczyciele prowadzący przedstawiają symbole Unii Europejskiej. Informują również, że 9 maja jest dniem Unii.
Grupa prowadząca dokonuje oceny prezentacji i wybieraja tę grupe, na którą najciekawiej przedstawiła dany kraj Unii Europejskiej i wzbudzila nią najwieksze zainteresowanie.
Natępuje Pozegnanie wszystkich zgromadzonych.
Wszyscy uczestnicy opuszczają salę gimnastyczną, w tle ponownie rozbrzmiewa znana już uczniom muzyka, czyli hymn Unii Europejskiej „Oda do radości”.


Opracowały: Aleksanda Szymczak


Współpraca: Ewelina Stolecka
Magdalena Półgrabia


Potwierdził realizację Zespół Szkół Specjalnych
im. Marii Grzegorzewskiej

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.
www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie
Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej
Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie