Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
Bezpieczny dom - bezpieczne dzieciństwo

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 1220 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięczniePlatforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów. 

 Bezpieczeństwo i ochrona dzieci przed złem to najważniejsza sprawa dla nas nauczycieli i rodziców. Fala przestępstw która nasila sie w naszym kraju zmusza nas do zastanowienia się, jak przeciwdziałac złu. Jak nauczyć dzieci, aby nie stały się obiektem przestępstw? Jak nie tracąc ich naturalnej ufności wobec obcych, nauczyć ich zachowań asertywnych. Od roku 1996 wprowadzony został program "jak unikać wszelkich zagrożeń". Od tamtej pory w szkołach, w przedszkolach odbywają się zajęcia, które pozwalają dziecią poznawać nie tylko piękno i troskę płynącą z najbliższego otoczenia : kochający rodzice, przyjaciele, przytulne przedszkole, bezpieczna szkoła, ale też niebezpieczne rzeczy i zjawiska czychające na dziecko w różnych miejscach i sytuacjach. Ważną rolę w realizacji tego programu spełnia literatura. Wybrane i wprowadzone w odpowiedni sposób utwory uczą dzieci, że należy słuchać rodziców, nie oddalać się bez pozwolenia, nie nawiązywać kontaktów z obcymi. Przykładem takim jest bajka "Czerwony Kapturek", którą przedstawiono w formie teatrzyku. Dzieci rozmawiały z kukiełkami zwracały uwagę na to, że nie wolno iść samemu do lasu, słuchać przebiegłego wilkt itp. Po zapoznaniu dzieci z bajką "Na jagody", która sprzyja rozwijaniu uczuć rodzinnych nauczyciele zwracają uwagę na sposób zachowania się w lesie. Przypominają, że zawsze należy pytać rodziców, gdy chce się wyjść z domu. Wybrane fragmenty utworu "O Janku Wędrowniczku" miały na celu zastanowienie się nad tym : czy Janek słusznie postąpił wyruszając na całodzienną wyprawę bez zgody rodziców? Kiedy omawiano temat "Moje osiedle", uczniowie dzielili się spostrzeżeniami, jak bezpiecznie spędzają czas na podwórku. Ich własne doświadczenia, oraz sytuacje podsunięte przez nauczyciela, stanowiły temat do dyskusji - "czy tak wolno? czy zachowuje się bezpiecznie?".
Z pomocą muzyki lekkiej i przyjemnej oraz mocnej i hałaśliwej uczniowie określali nastroje przyjemne i męczące. "Bądź bezpieczny nie tylko na drodze" - to temat wielu wspólnych zajęć. Zabawa dydaktyczna "Zgadnij kto to?" miała na celu ćwiczenie spostrzegawczości. Prace plastyczne "Moje uczucia" uświadomiły dzieciom, że twarz może wyrazić emocje, takie jak : złość, radość, smutek, lęk, zdziwienie itp. "Różnimy się między sobą" to temat zajęć plastycznych, które nauczyły dzieci dostrzegania różnic w wyglądzie. Uczniowie chętnie brali udział w scenkach, podczas których poznawały zasady bezpiecznych zachowań.
Pod koniec roku szkolnego odbył się konkurs bezpiecznego poruszania się po ulicy, a na trasie wernisaż prac plastycznych na temat : "Kto dba o nasze bezpieczeństwo?"

Maria62

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.
www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie
Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej
Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie