Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
Algorytmizacja obliczeń w nauczaniu matematyki

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 2259 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięczniePlatforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów. 

 
Pierwsze opisy rozwiązywania problemu (zadania) ,które potem nazwano algorytmami dotyczyły rozwiązywania zadań matematycznych.
Już w starożytnym Egipcie i Grecji stworzono wiele takich metod , które pozwalały rozwiązywać pewne zadania w sposób „algorytmiczny” Spośród nich najbardziej znane to opracowana przez matematyka greckiego Euklidesa metoda znajdywania największego wspólnego dzielnika dwóch liczb naturalnych , zwanego obecnie algorytmem Euklidesa.
Nazwa ‘algorytm’ wywodzi się od nazwiska arabskiego matematyka i astronoma Alchwarizmiera(IX w ).
Intuicyjnie algorytm kojarzy się z metoda rozwiązywania zadania , z przepisem postępowania czy ze schematem działania . Jednak nie każda metoda czy schemat jest algorytmem.
Przyjmuje się , że algorytm powinien mieć wyraźnie określony początek (start) tzn. wskazaną operację (czynność) , od której zaczyna się realizacja tego algorytmu, precyzyjnie określona kolejność wykonywania poszczególnych operacji (działań) oraz wyróżniony koniec(stop) czyli operację kończąca realizację tego algorytmu. Wymaga się też aby algorytm składał się ze skończonej liczby operacji (poleceń) sformułowanych w sposób jednoznaczny i możliwy do wykonania w skończonym (rozsądnym) czasie
Cały algorytm musi być sformułowany w sposób zrozumiały dla określonego wykonawcy.
Wraz z rozwojem matematyki pojawiły się problemy , co do których nie było pewności czy można je rozwiązać w sposób algorytmiczny czy tez nie.
W latach dwudziestych XX wieku , zagadnienie ścisłego , pewnym sensie matematycznym , określenie pojęcia algorytmu było jednym z głównych problemów matematyki.
Ścisłe definicje algorytmu zostały opracowane m.in.. przez A.Turinga , E.Posta
i A Churcza
Ponowne zainteresowanie algorytmami jest już związane nie z matematyka
a informatyką.
Algorytm wyrażony w formie „czytelnej” dla danego komputera nazywa się programem
Wraz z rozwojem informatyki algorytm stał się jej podstawowym pojęciem.
Każdy algorytm powinien spełniać następujące warunki:
-ogólności tzn. powinien zawierać parametry , których konkretyzacja określa zadanie
danej klasy
-jednoznaczności tzn. –wyznaczać jednoznacznie kolejne czynności
-Efektywność tzn . prowadzić niezawodnie do poprawnego rozwiązania zadania
po skończonej liczbie kroków ,jeżeli tylko poszczególne czynności zostaną wykonane bez błędu i dokładnie wg . planu.
Uczniowie bardzo wcześnie poznają pisemne algorytmy numeryczne . Jeżeli opanowali tabliczkę mnożenia i dodawania liczb naturalnych , to mnożenie liczb wielocyfrowych może już wykonywać bezbłędnie wg. odpowiedniego algorytmu .
Opanowanie podstawowych algorytmów arytmetyki i algebry jest konieczne.
Pewne sprawności elementarne i możliwość automatycznego wykonywania operacji rachunkowych są warunkiem bardziej twórczej pracy w matematyce.
Ale tych algorytmów „do zapamiętania „ nie powinno być zbyt wiele.
Najważniejsze jest jednak to, aby uczeń sam konstruował algorytmy jako rozwiązania zadania.
Od początku nauczania matematyki dzieci mogą i powinne być przyzwyczajone do bardzo jasnego planowania rozwiązania zadania i równie jasnego i jednoznacznego formułowania tego planu.
W nauczaniu matematyki w zastosowaniu do rozwiązywanych tam problemów czasem wręcz niemożliwe byłoby budowanie algorytmów w ścisłym matematycznym sensie tego pojęcia . Można jednak budować przepisy typu algorytmicznego (termin wprowadzony przez L.Łandę) mające wiele istotnych cech logarytmów.
Operacje elementarne występujące w konstruowanym przez uczniów przepisie algorytmicznym mogą być różnorodne, mogą powtarzać się w pewnej określonej kolejności albo też powtarzać się nieregularnie.
W pewnych przepisach algorytmicznych może wystąpić tylko jedna operacja elementarna , w innych zaś wystąpi ich więcej.
Przepisy algorytmiczne można podzielić na:
-przekształcania
-rozpoznawania
Przepisy algorytmiczne można zapisywać w sposób liniowy , używając języka potocznego jednak nie jest on dogodny przede wszystkim ze względu na mała przejrzystość .Z tego względu w nauczaniu matematyki do zapisywania algorytmów wykorzystujemy drzewa i schematy blokowe.
W drzewach przepisów logarytmicznych operacje elementarne reprezentowane są przez elementy drzewa , zaś na poszczególnych gałęziach drzewa zaznaczone są wyniki tekstu lub operacje rozpoznawania.
Schemat blokowy przepisu algorytmicznego jest to skończony zbiór węzłów połączonych między sobą strzałkami . Węzły przedstawione są graficznie w postaci prostokątów , rombów lub innych figur geometrycznych

Referat opracowałam w oparciu o:
-„Algorytmy i algorytmizacja’- Zofia Krygowska ‘Zarys dydaktyki matematyki’
-Tadeusz Rams: Problemy algorytmizacji-Podstawowe zagadnienia matematyki
pod redakcja I.Gucewicz-Sawickiej

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.
www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie
Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej
Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie